Otomanii au cucerit Cehia

16 Iunie 2008
903 Vizualizari | 0 Comentarii
• Primul sfert de finala de la Campionatul European este Turcia - Croatia • Condusa cu 2-0 in minutul 73 si fara sa arate un joc convingator in prima parte a meciului de la Geneva, Turcia a intors incredibil rezultatul in partida cu Cehia si a invins cu scorul de 3-2 • Cehia a avut 2-0 si o bara la acest scor, dar va rata incredibil sferturile Euro dupa o gafa de incepator a portarului Cech

Meci de infarct intre Cehia si Turcia. Otomanii lui Fatih Terim au rasturnat calculele hartiei, au rasturnat rezultatul de pe tabela de marcaj, au invins Cehia si s-au calificat in sferturile de finala ale Euro 2008. Condusa cu 2-0 in minutul 73 si fara sa arate un joc convingator in prima parte a meciului de la Geneva, Turcia a intors incredibil rezultatul in partida cu Cehia si a invins cu scorul de 3-2. La egalitate perfecta dupa primele doua meciuri ale Grupei A, Cehia si Turcia au inceput prudent disputa directa de pe Stade de Geneva, cu un plus de incisivitate din partea cehilor. Cu masivul Jan Koller varf impins, elevii lui Karel Bruckner au desfacut jocul in primele minute pe cele doua extreme, unde Sionko si Plasil au luat pulsul aparatorilor turci, informeaza onlinesport. Cu o tactica preponderent defensiva, Turcia lui Fatih Terim si-a facut simtita prezenta in joc abia in minutul 17, cand Tuncay a expediat un frumos sut din afara careului, mingea trecand pe langa poarta. Replica cehilor nu a intarziat sa apara, sutul lui Matejovksky (`18) si cursa in viteza a lui Jankulovski (`21) aratand intentiile ofensive ale jucatorilor echipati in alb. Pe un fond de usoara dominare a Cehiei, deschiderea scorului a venit firesc, uriasul Jan Koller reluand cu capul din zece metri imparabil pentru Volkan Demirel (`34). In continuare, turcii au fost incapabili sa reactioneze, fluierul de final al primei reprize gasind echipa Cehiei in plina ofensiva.

Schimbarile Imparatului

Fatih Terim a schimbat complet partitura tactica la pauza, introducandu-l in avanposturi pe Sabri in locul lui Semih si Turcia a inceput sa atace din ce in ce mai mult. Profitand de pasul inapoi facut de oamenii lui Bruckner, turcii au trecut la o ofensiva sustinuta, careul lui Petr Cech fiind asediat de centrari pentru Nihat si Tuncay. Chiar si asa, echipa mai periculoasa a ramas Cehia, care putea inchide meciul prin Koller in minutul 61, masivul atacant sutand pe langa poarta dupa o cursa solitara de 35 metri. Un minut mai tarziu, Plasil a razbunat ratarea colegului sau reusind sa puncteze cu un sut din cadere, dupa o excelenta centrare a lui Sionko de pe dreapta. Cehii ar fi putut marca golul trei in minutul 70, cand bara portii lui Volkan s-a opus la reluarea din sase metri a lui Polak, dupa care turcii au revenit in meci, Arda punctand cu un sut din interiorul careului la coltul scurt. Din acel moment, jucatorii Imparatului Terim s-au napustit asupra careului advers, nefericitul Petr Cech gafand monumental in minutul 87. A fost o centrare de pe dreapta si Nihat a reluat din sase metri in poarta goala, dupa ce goalkeeperul Cehiei scapase mingea din maini. Profitand de uluiala cehilor si degringolada instalata in defensiva echipei lui Karel Bruckner, turcii au dat lovitura de gratie in minutul 89, cand acelasi Nihat l-a executat pe Cech cu un sut sub bara din marginea careului. Dramatismul nu s-a oprit insa aici, portarul turc Volkan Demirel fiind eliminat cu rosu direct dupa ce l-a lovit fara balon pe Koller in propria suprafata. Cum Terim epuizase toate schimbarile, Tuncay a intrat intre buturi, dar cehii nu au mai reusit sa expedieze nici un sut pe poarta, meciul incheindu-se cu victoria dramatica a turcilor.

Turcia - Cehia 3-2 (0-1)
Marcatori: Koller (`34), Plasil (`62) / Arda Turan (`75) si Nihat Kahveci (`87 si `89)
Stadion: Stadde de Suise - Geneva
Spectatori: 37.000
Turcia: Volkan - Hamit Altintop, Emre Gungor (Emre Asik `63), Servet Cetin, Hakan Balta - Mehmet Topal (Kazim Kazim `57), Aurelio, Arda Turan, Tuncay Sanli - Nihat, Semih Senturk (Sabri Sarioglu `46). Antrenor: Fatih Terim.
Cehia: Cech - Grygera, Ujfalusi, Rozehnal, Jankulovski - Galasek - Sionko (Vlcek `84), Matejovsky (Jarolim `39), Polak, Plasil (Kadlec `80) - Koller. Antrenor: Karel Bruckner.
Cartonas rosu: Volkan (`90+2).
Arbitri: Peter Frojdfeldt - Stefan Wittberg si Henrik Andren (Suedia)