Parcurs fara greseala pentru voleibalistele Penicilinei

1 Noiembrie 2007
815 Vizualizari | 0 Comentarii
• Penicilina Iasi - CSU Targu Mures 3-0 (12, 20, 17), in etapa a VI-a a Diviziei A1 de volei feminin • Meciul a durat doar 62 de minute, iar voleibalistele iesence au ajuns la al patrulea succes consecutiv in acest debut de campionat

Doar 62 de minute, atat a rezistat echipa de volei CSU Targu Mures in fata formatiei Penicilina Iasi. Intr-un joc contand pentru etapa cu numarul 6 din Divizia A1 de volei feminin, gruparea condusa de Nicu Roibescu a administrat o infrangere categorica unei echipe care era privita drept una dintre principalele favorite la calificarea in grupa de elita. Cu directorul Roibescu pe banca tehnica, in postura de antrenor principal (Cati Covaliciuc a fost trecuta pe foaie ca antrenor secund pentru ca nu are categoria I si nu poate conduce de pe banca formatia, conform regulamentului Federatiei Romane de Volei), Penicilina a inceput in forta meciul cu CSU Targu Mures.

Gazdele au castigat fara drept de apel primul set, la 12 si au intrat cu un moral mult mai bun in actul secund. Aici, jocul a fost mult mai echilibrat, dar pana la urma muresencele au trebuit sa se recunoasca invinse, la 20. Avand avantaj de doua seturi si cu un moral foarte bun dupa ultimele partide, voleibalistele iesene au castigat si setul 3 la 17 si au obtinut astfel o victorie categorica, scor 3-0, in doar 62 de minute de la prima serva. A fost cel mai bun joc al Penicilinei din acest sezon si obiectivul lui Roibescu de a ajunge intre primele 4 formatii la finalul sezonului regulat capata consistenta dupa al patrulea succes consecutiv. De altfel, la finalul partidei, seful Penicilinei, Nicu Roibescu, recunostea ca acesta a fost cel mai bun joc al iesencelor in campionat. "A fost un meci in care ne-am miscat bine, am luptat cu ambitie pentru victorie si la capatul unei partide pe care am dominat-o categoric am obtinut a patra victorie consecutiva din acest debut de campionat. Sper sa jucam la fel de bine si in partidele viitoare si sa ne indeplinim obiectivul, calificarea in primele 4 echipe", a spus Roibescu. Tehnicienii ieseni au folosit ieri echipa standard: Pavlova-Rankovic, Yena, Ionescu, Nicolau, Rusu-Lupu (libero). Cele mai bune jucatoare au fost Pavlova, Yena, Ionescu si Nicolau. Etapa viitoare, programata abia pe 17 noiembrie, Penicilina va disputa un alt derby de traditie, de aceasta data in deplasare la Dinamo Bucuresti.

Page time :0.1745 (s) | 24 queries | Mysql time :0.034585 (s)