Partida nebuna in dealul Copoului

5 Decembrie 2005
586 Vizualizari | 0 Comentarii
•Politehnica Iasi - FC National 2-3 (0-1), in etapa a XV-a a Diviziei A de fotbal •Jucatorii lui Ionut Popa au ratat doua lovituri de la unsprezece metri in prima repriza, prin Onofras si Radu Ciobanu, si au evoluat aproape o ora cu un om in plus pe teren •Acesta a fost ultimul meci al turului pentru fotbalistii ieseni •Dupa infrangerea stupida suferita in fata Nationalului, astazi este programata o sedinta a Consiliului de Administratie in care sunt asteptate masuri pecuniare si chiar excluderi din lot •Primul vizat pare a fi atacantul Ionut Bilba, care a fost eliminat ieri pentru 2 cartonase galbene luate in 7 minute •Miercuri, la Focsani, Politehnica va intalni Rapid Bucuresti, in sferturile de finala ale Cupei Romaniei

Politehnica Iasi - FC National 2-3 (0-1)
Marcatori: Vrajitoarea ('68), Radu Ciobanu ('90+2)/Oprea ('17), Griffiths ('67), Iancu ('90+1)
Stadion: Emil Alexandrescu
Vreme: rece
Spectatori: 6.000
Gazon: moale
Formatii: Politehnica Iasi: Branet, Toma, Onut, Bordeanu, Ciobanu, Adrian Ilie, Onofras, Mitruc ('38 Bilba), Gavatorta, Rednic ('63 Ciubancan), Pacurar ('63 Vrajitoarea). Antrenor: Ionut Popa.
FC National: Nae, Ghindeanu, Burca, Mehmedovici, Mozacu, Abiodun ('46 Sapunaru), Shroj ('70 Herea), Bundea, Oprea, Griffiths, Marian Savu ('26 Iancu). Antrenor: Cristiano Bergodi.
Jucatorul meciului: Mircea Oprea
Arbitri: Sebastian Coltescu - 7, Daniel Burloiu - 7, Horia Bochis - 6.
Cartonase galbene: Radu Ciobanu, Ilie, Ciubancan/Iancu
Cartonase rosii: Bilba (cumul de cartonase galbene)/Ghindeanu.
Observatori: Alexandru Popescu si Gheorghe Constantin.

Cand ai doua penaltiuri pe care le ratezi in primele 24 de minute, cand evoluezi cu un om in plus pe teren aproape o ora si pierzi un meci pe care l-ai avut in mana, orice comentariu este de prisos. Toate aceste lucruri s-au intamplat ieri pe Stadionul Emil Alexandrescu, la partida dintre Politehnica Iasi si FC National. Si toate aceste recorduri negative sunt trecute in contul fotbalistilor de la Politehnica Iasi, care au pierdut partida din etapa a XV-a a Diviziei A si au coborat la minus 4 in clasamentul adevarului, inainte de prima etapa a returului, cand in Copou va veni Politehnica Timisoara. In fapt, partida dintre Politehnica Iasi si FC National a fost caracterizata cel mai bine, la final, de antrenorul Ionut Popa. "Ne-am batut singuri ca niste prosti, pentru ca numai prostii ar putea pierde in asemenea hal un meci", a spus tehnicianul echipei iesene la finalul jocului. Si aceasta pentru ca Onofras si Radu Ciobanu au ratat cate o lovitura de la unsprezece metri, pentru ca Bilba a luat doua cartonase galbene in doar 7 minute si a fost eliminat sau pentru ca apararea Politehnicii a ramas corigenta din nou, la aceasta partida incasand 3 goluri, care de care mai simplu si mai jenant. Toate aceste gafe nu puteau duce decat la o infrangere usturatoare pentru trupa pregatita de Ionut Popa.

Nebunie in start

Nebunia din dealul Copoului a inceput in minutul 4, cand Onofras a obtinut o lovitura de la unsprezece metri, dupa un contact cu portarul Nae, dar tot acesta a tras alaturi de poarta, confirmand teoria din fotbal care spune ca jucatorul accidentat nu trebuie pus sa execute penaltiul. Dupa aceasta faza, bancarii au avut o ocazie mare prin Abiodun, care a trimis in bara cu ajutorul fundasilor ieseni, in minutul 10, pentru ca 7 minute mai tarziu Mircea Oprea sa faca sah-mat apararea lui Ionut Popa si sa inscrie in poarta lui Branet. Acesta nu avea insa decat sa fie inceputul nebuniei, pentru ca in minutul 23 arbitrul Sebastian Coltescu, excelent pe toata durata partidei, sa dicteze din nou penalty pentru Poli, la un fault din postura de ultim aparator al lui Ghindeanu la Pacurar. Coltescu a dictat corect penalty si eliminare pentru fundasul bancar. Surpriza uriasa insa. Radu Ciobanu si-a luat un elan de 10 metri si a tras tare in portarul Nae. Al doilea penalty ratat de Politehnica, spre exasperarea lui Ionut Popa. Pana la finalul primei reprize, ambele echipe au mai ratat cateva ocazii uriase de a inscrie, dar scorul a ramas cel stabilit in minutul 17.

Defensiva visatoare

Dupa a doua bara a oaspetilor, in minutul 67, scapat pe contraatac de visatoarea aparare ieseana, Griffiths a dat lovitura si l-a executat cu sange rece pe portarul Cristian Branet. La 2-0, totul parea incheiat, dar, la cateva secunde de la golul bancarilor, Ciubancan a trimis o centrare perfecta de pe partea dreapta, iar Vrajitoarea si-a amintit ca este atacant si a inscris cu capul din 6 metri. Si cum de inscris nu a mai facut-o demult, atacantul Ionut Bilba si-a zis ca este momentul sa iasa cumva din nou la rampa. Si a facut-o in modul cel mai pagubos pentru intreaga echipa. A incasat aiurea 2 cartonase galbene, unul pentru un fault la portar si unul pentru simulare si si-a lasat coechipierii in 10 exact atunci cand era nevoie de ajutorul sau. Scorul a capatat proportii in minutul 90+1, cand Iancu si-a batut joc de apararea lui Ionut Popa si a inscris golul trei, la o faza la care nici macar bancarii nu credeau ca vor avea atatea spatii de a patrunde. Pana in final, iesenii au mai reactionat odata, inscriind prin Radu Ciobanu, in minutul 90+2, din nou cu capul si din nou dupa o pasa foarte buna a lui Ciubancan. Acesta avea sa fie scorul final al meciului, fotbalistii ieseni pierzand 3 puncte importante pe propriul teren si sa determine o sedinta a Consiliului de Administratie, care se va intruni astazi, anuntandu-se masuri drastice, ajungandu-se chiar pana la excluderea din lot a unor jucatori. Primul vizat de o asemenea masura radicala ar putea fi atacantul Ionut Bilba. "Nu exclud chiar sa ajungem sa dam afara cativa jucatori din lot, pentru ca este incredibil ceea ce se intampla". Acesta a fost ultimul meci al turului pentru fotbalistii ieseni, dar miercuri, la Focsani, Politehnica va intalni, in sferturile de finala ale Cupei Romaniei, echipa Rapid Bucuresti. De altfel, la jocul de ieri din dealul Copoului au asistat atat Razvan Lucescu, antrenorul giulestenilor, cat si presedintele Dinu Gheorghe, care s-au rezumat sa spuna la final doar ca Rapidul va avea un joc foarte greu, miercuri, la Focsani.

Declaratii la finalul partidei:

Cristiano Bergodi, antrenor FC National Bucuresti: "A fost un meci frumos, in care am intalnit o echipa a Iasului foarte buna. Tocmai de aceea eu vreau sa le multumesc baietilor pentru devotament si pentru felul in care au inteles sa evolueze in aceasta partida. Nu cred insa ca a fost penalty la prima faza, pentru ca la al doilea nu incap discutii. A fost penalty si eliminare, dictate corect. Am avut noroc ca Poli Iasi a ratat cele doua penaltiuri, dar sa nu uitam ca si noi am avut 6-7 ocazii clare de gol. Am jucat mult timp оn zece oameni, dar jucatorii mei au fost extraordinari, mai ales ca am evoluat atata timp in 10 oameni. Desi suntem bine situati in clasament, nu ma gandesc inca la cupele europene, pentru ca mai este cale lunga pana acolo. Oricum, pentru noi prioritar este meciul din Cupa, cu Otelul Galati".

Ionut Popa, antrenor Politehnica Iasi: "Numai prostii pot pierde un asemenea meci. Noi am fost toti niste prosti astazi. Nu am vazut оn viata mea sa ratezi doua penaltiuri. Am avut atatea ocazii de gol si le-am ratat. De partea cealalta, vine un singur atacant, face ce vrea cu apararea noastra si ne bate. Ce poti sa mai spui оn asemenea conditii? Eu am fost cel care l-a indicat pe Ciobanu sa execute al doilea penalty, pentru ca stiam ca trebuie tras tare pe centrul portii, in conditiile in care Onofras ratase lovitura din minutul 4. Facem niste greseli pe care nu mi le explic. E o chestie pe care nu o inteleg si acest lucru ma dezarmeaza complet. Nu-mi vine inca sa cred ca am pierdut acest meci. Mai ales dupa cum am jucat la inceput, eram convins ca vom castiga. Asa am ajuns la minus 4 in clasamentul adevarului si avem meci acasa cu Poli Timisoara in prima etapa din retur".

Page time :0.1757 (s) | 22 queries | Mysql time :0.017356 (s)