Partizan a facut legea in Banat

19 Septembrie 2008
688 Vizualizari | 0 Comentarii
Revenita in cupele europene dupa o pauza de 16 ani, echipa FC Timisoara a pierdut pe teren propriu disputa cu Partizan Belgrad, scor 1-2 (1-1), sansele banatenilor la calificarea in faza grupelor Cupei UEFA fiind astfel diminuate considerabil. Sustinuti de putin peste o mie de suporteri veniti de la Belgrad (care s-au si batut cu suporterii timisoreni), elevii lui Slavisa Jokanovic au surprins printr-un joc foarte agresiv inca din start, timisorenii construind cu greu in primele 15 minute. Astfel, pe fondul dominarii oaspetilor, golul lui Bucur a venit contrar cursului jocului, varful timisorean pornind pe un contraatac vijelios, finalizat cu o executie de mare finete, scrie site-ul onlinesport.

Sarbii si-au continuat jocul de presing in jumatatea timisoreana, reusind in cele din urma egalarea dintr-o faza fixa, Tosic transformand cu precizie dupa ce tot el fusese faultat de Milhazes. Finalul primei reprize a consemnat alte doua mari ocazii trecute in contul oaspetilor, Maghera si Badoi reusind sa respinga in extremis din situatii limita pentru poarta lui Pantilimon. Partea secunda nu a fost cu mult diferita fata de prima, Partizan continuand cu acelasi joc de forta si rapiditate, in timp ce Timisoara a aratat in multe randuri ca o formatie fara busola si usor dezorganizata. Moreira a lovit in minutul 63 bara portii timisorene, anuntand reusita lui Bogunovic de peste doua minute. Acesta a patruns in viteza, a sutat nu foarte puternic si Pantilimon a respins gresit in propria poarta. Timisoara a incercat sa reactioneze rapid, dar Abiodun si Goga nu au reusit sa treaca de blocajul din careul sarbilor in minutul 70. Pana la final, jucatorii lui Partizan au reusit sa pastreze avantajul de pe tabela si returul de la Belgrad se anunta unul infernal pentru banatenii lui Dusan Uhrin Jr.

Page time :0.1726 (s) | 22 queries | Mysql time :0.019410 (s)