HCM Constanta s-a facut de ras in Liga Campionilor. A pierdut al saptelea meci în grupa C a Ligii, scor 19-34 (9-12) cu Wisla Plock, si nu mai are nici o sansa la calificarea în "optimi". De meciul de joi seara de la Buzau, se legau toate sperantele campioanei României. Daca HCM ar fi învins campioana Poloniei, Wisla Plock, atunci "marinarii" ar mai avut o sansa sa prinda locul 4 în clasament, ultimul care asigura calificarea în "optimi".
Prestatia constantenilor a fost, însa, una submediocra. Polonezii au facut ce au vrut pe teren. Daca în prima repriza, lesii au mai avut, cat de cat, un adversar în fata (scor 9-12), în partea a doua, Constanta a fost groggy! Timp de 14 minute din repriza secunda s-au chinuit "marinarii" sa marcheze un gol! L-a reusit Simicu, dar atunci cand tabela arata deja 22-13 pentru Wisla. Linia de 9 metri a HCM-ului a fost penibila, Csepreghi, Simicu, Sadoveac si Stamate chinuindu-se efectiv sa marcheze în poarta lui Wichary. S-a terminat 19-34, una dintre cele mai drastice înfrangeri suferite de HCM pe teren propriu. Presedintele Consiliului de Administratie de la HCM, Nicusor Constantinescu, a anuntat amenzi drastice dupa prestatia de aseara si parcursul foarte slab din Liga Campionilor. Oficialul constantean a plecat, de altfel, în minutul 43, nemaisuportand sa asiste la "macelul" din teren.
Adus la HCM Constanta dupa demisia lui Ion Craciun, antrenorul Constantin Stefan nu a izbutit sa redreseze situatia la campioana României. De la venirea sa, "marinarii" au reusit o singura victorie în Liga, dar prea putin pentru ceea ce se astepta. Oficialii de la HCM Constanta sunt nemultumiti pentru ca echipa nu joaca nimic. "Macar cat a fost Craciun, echipa juca, acolo, ceva, pierdeam meciurile la mare lupta. Acum, ne facem de ras!", ar fi spus unor prieteni presedintele Consiliului de Administratie de la HCM, Nicusor Constantinescu, conform Gazetei Sporturilor. În aceste conditii, zilele lui Constantin Stefan pe Litoral sunt numarate.
Clasament: 1. Hamburg SV 14p., 2. Metalurg Skopje 9p., 3. Cimos Koper 9p., 4. Wisla Plock 7p., 5. HC Skt. Petersburg 3p., 6. HCM Constanta 2p.






































