Penicilina a dat lovitura sub Pietricica

22 Noiembrie 2004
931 Vizualizari | 0 Comentarii
•Unic Piatra Neamt - Penicilina Iasi 2-3 (22-25, 25-14, 25-21, 23-25, 10-15), in penultima etapa a turului Diviziei A de volei feminin •Acesta este primul succes in deplasare pentru formatia ieseana, obtinut pe terenul unei echipe care reprezinta Romania in cupele europene

In penultima etapa a turului Diviziei A de volei feminin, formatia ieseana Penicilina a dat lovitura la Piatra Neamt, unde a castigat nesperat cu scorul de 3-2, la capatul unei partide dramatice, care a durat 110 minute. Formatia gazda, Unic, care saptamana trecuta a avut o comportare meritorie in cupele europene, a evoluat modest in primul set, pe care l-au si pierdut de altfel, la mare lupta, scor 22-25. Elevele antrenorilor Aurel Cazacu si Sorin Pop au avut insa o cadere in joc pe parcursul seturilor doi si trei pe care le-au pierdut la 14 si la 21, permitand astfel gazdelor sa revina in lupta si sa devina favorite la castigarea meciului. Simtind insa cum le scapa printre degete o victorie de care aveau nevoie ca de aer, voleibalistele iesence au intors spectaculos meciul si au castigat ultimele doua seturi ale intalnirii, la 23 si la zece. Astfel, cu un dramatic 3-2, smuls dupa 110 minute de joc, echipa lui Aurel Cazacu obtine primul succes in deplasare in acest sezon. Intr-un joc arbitrat de cuplul Marian Stoica (Bucuresti) - Lucian Nastase (Galati), Penicilina a utilizat garnitura: Visan - Formagiu-Ionescu, Tatiana Popa, Androhovici, Diaconita, Ivan-Ionescu. Au mai jucat Bordeianu (libero), Dudnic, Belcescu, Melinte, Purice, Covaliciuc. La finalul jocului antrenorul Cazacu era bucuros pentru primul triumf in afara Iasului si a evidentiat-o pe jucatoarea Kati Covalciuc. "A fost un meci foarte greu pentru noi, mai ales dupa ce am pierdut seturile doi si trei, dar am luptat exemplar pentru victorie, una pe care cred ca o meritam dupa cum s-au desfasurat ostilitatile. Evidentiez toata echipa noastra, dar in special aportul adus de ridicatoarea Kate Covaliciuc, care a facut un meci de senzatie", a declarat Aurel Cazacu. Etapa viitoare, programata sambata, de la ora 17.00, Penicilina Iasi va intalni pe teren propriu, echipa Poli Tender Timisoara, in ultima partida a acestui tur de campionat. Prima liga feminina de volei nu se va intrerupe insa, inainte de luna decembrie, timp in care se vor mai disputa si trei etape din returul editiei 2004-2005.

Page time :0.2013 (s) | 24 queries | Mysql time :0.016999 (s)