Penicilina a terminat sezonul cu o victorie

20 Martie 2010
609 Vizualizari | 0 Comentarii
Volei feminin Penicilina
Contand pentru ultima etapa a sezonului regulat, partida din Sala Penicilina n-a avut practic nici o miza din moment ce atat formatia ieseana, cat si CSM Sibiu nu mai puteau schimba grupele valorice în care vor continua campionatul. Astfel, Penicilina a incheiat sezonul regulat cu o victorie, scor 3-0 (25-19, 25-16, 25-10). Voleibalistele lui Daniel Banu si Rares Puni au abordat relaxate jocul si dupa un început bun (10-4) le-au permis oaspetelor sa se apropie amenintator (12-10, 17-15). A fost, însa, mai mult o joaca, pentru ca atunci cand s-a convins ca gluma s-ar putea îngrosa, Penicilina a jucat mult mai îngrijit si a pus capat primului set la 25-19 (21 minute). Sibiencele prinsesera însa destul curaj si chiar au condus la începutul actului secund. De la 7-8, însa, responsabilitatea a revenit în tabara ieseana, iar scorul a revenit si el la cote normale. Cu blocaje mult mai eficiente, Penicilina a pus repede lucrurile la punct si si-a adjudecat setul cu 25-16 (20 minute). CSM Sibiu s-a stins de tot în actul al treilea, pe care l-au lasat în întregime la discretia chimistelor. Ele nu au asteptat mai multe invitatii pentru a domina cu autoritate jocul si au închis conturile la 25-10 (18 minute).
Penicilina a evoluat în urmatoarea componenta: Olga Pavlova, Mihaela Ionescu, Anca Nicolau, Tatiana Ivaniuschkina, Olena Sydorenko, Georgeta Ciobanu (a mai jucat Ioana Sanislav – libero). Penicilina a încheiat locul 5 la finalul sezonului regulat si va juca în grupa valorica 5-8, alaturi de Unic Piatra Neamt, SCMU Craiova si CSU Medicina Targu Mures. Vor avea loc patru turnee, gazduite de fiecare dintre cele patru formatii, în ordinea inversa a locurilor ocupate în clasament. Primul turneu va avea loc la Targu Mures, între 26 si 28 martie, iar ultimul va fi gazduit de Penicilina. Formatia ieseana deschide, cu cinci victorii si o înfrangere, clasamentul grupei 5-8, ierarhie ce va putea fi stabilita complet dupa meciul de astazi, dintre SCMU Craiova si CSU Medicina Targu Mures.

Page time :0.1702 (s) | 24 queries | Mysql time :0.023746 (s)