Penicilina calca totul in picioare

16 Noiembrie 2009
674 Vizualizari | 0 Comentarii
Un nou succes pentru echipa de volei feminin, Penicilina Iasi. Dupa succesul de moral obtinut pe terenul rivalei Unic Piatra Neamt, fetele pregatite de antrenorii Daniel Banu si Rares Puni au reusit sa invinga si pe CSU Targu Mures, de aceasta data cu scorul de 3-1 (25-23, 25-14, 23-25, 25-17). Jocul disputat sambata dimineata a fost foarte spectaculos. Chimistele aveau nevoie de victorie pentru a-si continua ascensiunea in clasament, in timp ce oaspetele erau dispuse sa lupte pana la capat, nicidecum sa plece fara macar un set de la Iasi. Victoria iesencelor nu s-a conturat, insa, in doar trei seturi, asa cum probabil se asteptau cei mai multi dintre spectatori. CSU a aratat inca de la primele mingi ca era dispusa sa faca risipa de energie, iar iesencele au incurajat-o prin doua servicii gresitei. Desi conducea, la 10-8 antrenorul principal Daniel Banu a solicitat un time-out, insa initiativa lui s-a bucurat de mai mult succes in tabara adversa. Muresencele au egalat la 10 si chiar au preluat conducerea, gratie unui joc neasteptat de bun din partea Rodicai Ciubuc, voleibalista plecata la CSU chiar de la Penicilina. Iesencele au cam exagerat cu atacurile Tatianei Ivaniuschkina din linia a II-a, care rareori si-au atins tinta. S-a ajuns si la 15-18, moment in care Banu si-a chemat din nou fetele la ordine. De data asta s-a schimbat situatia, chiar daca Ivaniuschkina continua sa traga in afara terenului. Penicilina si-a ajuns adversarele din urma la 20 si s-a distantat la 22-20 dupa ce Salaoru s-a incapatinat sa caute, in zadar, de doua ori coltul terenului. A fost randul lui Luka sa incerce sa tempereze elanul iesencelor, dar mare lucru nu i-a mai iesit in primul set. Actul al doilea a adus o sumedenie de puncte direct din servicii in contul Penicilinei, cu un plus pentru Georgeta Ciobanu, care a jucat desi era racita de cateva zile. De partea cealalta, muresencele se intreceau in servicii gresite si cam pe acest fond s-a facut diferenta. Chiar daca mai echilibrat, setul al III-lea s-a desfasurat cam dupa aceleasi reguli, impuse de chimiste, numai ca, pana la urma, oaspetele s-au impus cu 25-23. Suparate ca si-au creat singure dureri de cap, iesencele au abordat mult mai hotarate setul al IV-lea. Au condus cu autoritate, dar pe la jumatatea actului tot le-au permis oaspetelor sa se apropie amenintator. Ivaniuschkina a reusit un punct important pentru 20-15 si de atunci era clar ca meciul nu va avea parte si de un set decisiv. "A fost un meci frumos, iar diferenta a fost facuta de experienta superioara a Penicilinei", a spus antrenorul oaspetelor, Valerian Luka, in timp ce Banu a declarat: "La acest nivel n-ai voie sa te relaxezi cum am facut noi in setul al III-lea la 21-17. Fetele au crezut meciul ca si incheiat si iata ca am pierdut un set. Ne dorim un setaveraj cat mai bun si de aceea as fi vrut sa castigam cu 3-0. Totusi, am reusit patru victorii in sase meciuri, dar si acum imi pare rau ca n-am castigat meciul de acasa cu Stiinta Bacau". Pentru Penicilina, au evoluat jucatoarele: Pavlova, Ionescu, Nicolau, Ivaniuschkina, Sidorenko, Ciobanu (au mai evoluat Sanislav - libero si Ghilea). Meciul a fost arbitrat corect de Marin Nicolae, din Galati si de Cornel Malaxia, din Bucuresti. Miercuri, in Sala Penicilina, cu incepere de la ora 15.00, chimistele se vor confrunta cu campioanele de la CSU Metal Galati, intr-un meci contand pentru etapa a X-a a turului, care va avea loc in devans la solicitarea galatencelor. Partida ar fi trebuit sa se desfasoare pe 12 decembrie, dar pe 10 si pe 15 decembrie CSU Metal are jocuri in Liga Campionilor si singura solutie pentru a-si mai relaxa cat de cat programul din acele zile era sa gaseasca alta data de disputare a meciului de la Iasi.

Page time :0.1622 (s) | 22 queries | Mysql time :0.019329 (s)