Penicilina este in cadere libera

23 Februarie 2004
827 Vizualizari | 0 Comentarii
•Penicilina Iasi - CS Stiinta Bacau 0-3, intr-un meci restant din cadrul etapei a doua a Superligii feminine de volei •Meciul a durat doar 62 de minute si a constituit cea de-a sasea infrangere consecutiva pentru gazde •Miercuri debuteaza returul

Sambata dimineata, echipa de volei Penicilina Iasi a disputat, in Sala Sporturilor, meciul restanta din cadrul etapei a doua a Superligii feminine. Desi toata lumea astepta o victorie care sa insemne revirimentul jucatoarelor pregatite de Felix Vararu, Penicilina a facut din nou un joc slab, soldat cu o noua infrangere categorica, scor 0-3, de aceasta data in fata propriilor suporteri. Meciul ar fi trebuit sa se dispute, conform programarii initiale, pe 24 ianuarie, dar din cauza conditiilor atmosferice s-a amanat pentru sambata. Gazdele veneau dupa o serie incredibila de cinci infrangeri, din care una pe teren propriu, si era de asteptat sa poata opri seria neagra inceputa pe 31 ianuarie, la infrangerea de la Bucuresti (0-3 cu Dinamo). Din nefericire insa, scorul final a fost favorabil oaspetilor, care s-au impus fara probleme, la capatul unui joc ce a durat putin peste o ora.

Doar un set echilibrat

Primul set a fost si cel mai echilibrat al meciului, cu cele doua formatii tinand aproape una de cealalta. Echilibrul a durat insa pana spre finalul acestui act, cand jucatoarele din Bacau au reusit sa se desprinda decisiv si sa castige setul cu 25 la 23, la capatul a 24 de minute de joc. Odata cu pierderea primului act, jucatoarele iesence si-au pierdut si increderea in fortele proprii si au cedat fara prea mare lupta si setul doi, scor 25-17, dupa doar douazeci de minute de joc. Ultimul set a fost si el mai scurt, durand doar 18 minute de la prima minge jucata si incheindu-se cu scorul de 25-15. Asadar, la capatul a 62 de minute de joc, CS Stiinta Bacau se impune categoric la Iasi, profitand de degringolada dintr-o formatie care candva facea istorie in voleiul romanesc, iar acum nu poate sa mai bata pe nimeni.

O singura victorie

Dupa prima parte a Superligii feminine, Penicilina ocupa ultimul loc in clasament, cu o singura victorie din sapte partide disputate. Pentru a evita jocurile de baraj pentru retrogradarea din prima divizie, iesencele ar trebui sa evite ultimele doua locuri in clasament, ceea ce pare greu de crezut in acest moment. Antrenorul, care a preluat in iarna conducerea tehnica a echipei si de la care se astepta sa relanseze acest sport la Iasi, nu se considera vinovat de situatia actuala a Penicilinei. "Este o noua infrangere grea pentru noi, dar trebuie sa ne revenim pana la meciul de etapa viitoare cu formatia din Targu Mures. Nu ma consider vinovat de situatia echipei, mai ales ca am mai avut de suferit si de pe urma accidentarii Deliei Marian. Avem un lot foarte subtire de jucatoare, iar rezervele nu se ridica nici macar la nivelul titularelor", a declarat, imediat dupa meci, Felix Vararu.
In partida cu CS Stiinta Bacau, Penicilina a evoluat in urmatoarea formula: Burcea, Androhovici, Purice, Popa, Formagiu, Oprea. In meciul de sambata au mai evoluat jucatoarele Postelnicu si Melinte. Urmatoarea partida pentru echipa din Iasi va avea loc miercuri, la Targu Mures, unde Penicilina va intalni formatia CSU Gaz, din localitate, singura echipa care a pierdut in fata iesencelor, scor 0-3, intr-o partida desfasurata pe 17 ianuarie.

Page time :0.1430 (s) | 22 queries | Mysql time :0.021101 (s)