Penicilina este la un pas de faza semifinalelor

25 Martie 2004
642 Vizualizari | 0 Comentarii
•Penicilina Iasi - VC Unic Piatra Neamt 3-0, in primul joc al play-off-ului Superligii feminine de volei •Jucatoarele gazda se afla la a patra victorie consecutiva in doar zece zile •Urmatoarele doua partide se vor juca la Piatra Neamt •Iesencele mai au nevoie de o singura victorie pentru a intra in faza semifinalelor competitiei

La distanta de o saptamana, formatia castigatoare a Cupei Romaniei la volei, Unic Piatra Neamt, a revenit la Iasi, de aceasta data in primul joc al play-off-ului Superligii feminine. In aceasta faza, a treia a competitiei interne, se joaca dupa sistemul cel mai bun din trei jocuri. Din aceste partide una s-a disputat deja la Iasi, iar celelalte doua se vor juca sambata si duminica la Piatra Neamt. Daca miercurea trecuta Penicilina s-a impus foarte greu, la capatul unui meci dramatic, cu 3-2, in meciul de ieri seara de la Polivalenta ieseana jucatoarele lui Felix Vararu au reusit o victorie mult mai clara, cu 3-0, la capatul unui joc bun, influentat totusi de evolutia slaba a echipei din Piatra Neamt.
Primul set a fost dominat clar de gazde, care puteau insa pierde acest act pe finalul sau, cand scorul ajunsese chiar la 24-23. Totusi, experienta Tatianei Popa si sprijinul publicului spectator au inclinat balanta si au facut ca, dupa 23 de minute, Penicilina sa conduca deja cu 1-0 la seturi. Setul secund a fost dominat insa minute bune de jucatoarele pregatite de Viorel Rosioru, care au condus pe rand cu 5-2, 13-9 sau 16-13, dar au sfarsit in genunchi in fata echipei din Iasi, mult mai motivata si mai atenta la joc, care a reusit sa revina pe finalul setului si sa se impuna dupa 21 de minute cu 25 la 22. La acest scor, toata lumea se astepta ca nemtencele sa aiba o tresarire de orgoliu si sa incerce sa echilibreze balanta. Contrar tuturor asteptarilor, jucatoarele de la Unic au fost intrecute clar in ultimul set, cu scorul de 25 la 20, dupa doar 21 de minute de la prima minge. Asadar, Penicilina reuseste o noua victorie in fata echipei din Piatra Neamt, de aceasta data mult mai clar si mult mai repede, intreg meciul durand putin peste o ora. In acest moment Penicilina are o sansa mare de a ajunge in faza semifinalelor intrecerii interne, avand nevoie doar de o victorie in ultimele doua meciuri, jocuri care insa se vor disputa la Piatra Neamt, patria presedintelui Vasile Ouatu, acolo unde putine echipe sunt lasate sa joace.

Nemultumirea lui Roibescu

La finalul meciului, antrenorul Felix Vararu era mandru de performanta reusita de elevele sale, care au reusit sa castige patru jocuri dificile in decurs de doar zece zile. "Sunt mandru de felul in care am evoluat astazi. Cu o aparare sigura si cu un blocaj exact, am reusit sa aducem multe mingi la fileu si am reusit sa ne impunem jocul. Fetele au capatat incredere in fortele proprii si cred ca putem castiga macar un meci la Piatra Neamt, atat cat ne trebuie ca sa ne calificam in semifinale", a declarat Vararu. Multumit si el de victoria Penicilinei, directorul clubului, Nicu Roibescu, a cerut ca nimeni sa nu se mai implice in viata echipei. "Trebuie sa se inteleaga o data pentru totdeauna ca la acest club este un director, adica eu, si ca nimeni in afara mea si a directorului general Ioan Nani nu se poate implica in conducerea acestei echipe, indiferent de functia pe care o ocupa la Antibiotice", a conchis Roibescu.

Page time :0.1829 (s) | 22 queries | Mysql time :0.018711 (s)