Petre Grigoras a debutat cu un succes pe banca Pandurilor

18 Octombrie 2010
681 Vizualizari | 0 Comentarii
Petre Grigoras
Cu fostul antrenor al Politehnicii Iasi, Petre Grigoras, pe banca tehnica, Pandurii Tg. Jiu a obtinut a doua victorie din acest sezon, dupa ce a invins pe teren propriu Sportul Studentesc cu 1-0. Unicul gol al intalnirii a fost marcat de Ilie Iordache in minutul 67. In urma acestui rezultat, Pandurii preda lanterna rosie Sportului Studentesc. La primul meci pe banca tehnica a Pandurilor, Petre Grigoras a avut parte de putini spectatori in tribune dar si de o ploaie marunta care a tinut publicul acasa si a ingreunat jocul. In ciuda vremii potrivnice, gorjenii au dominat copios partida, atacand in continuu in jumatatea adversa, in timp ce Sportul nu s-a vazut deloc in atac. In prima repriza a intalnirii, gazdele au avut numeroase faze de poarta, insa majoritatea suturilor expediate de Stromajer, Ilie Iordache sau Bacila au ocolit poarta "studentilor", iar suturile care au prins cadrul portii au fost respinse de portarul Niculescu, greu incercat in acest meci. De cealalta parte, Marius Popa s-a plictisit teribil intre buturile gorjene, neavand nimic de aparat si doar din cand in cand a intrat in combinatii de pase cu fundasii pentru a se mai incalzi. Conform Onlinesport, partea secunda a intalnirii s-a desfasurat aproximativ dupa acelasi scenariu. Sportul a aparut foarte rar in jumatatea adversa, prin Curelea sau Tibi Balan, in timp ce ofensiva in valuri a gazdelor a amenintat in continuu careul advers. Iar in minutul 67, Ilie Iordache a reusit pana la urma sa-l invinga pe Niculescu, dupa ce a sutat din alergare o minge primita excelent de la Bacila din lateral dreapta. Pandurii au continuat ofensiva prelungita pana la finalul timpului regulamentar, dar fara sa reuseasca sa-si mai creeze ocazii de a marca. Nici macar tentativa lui Ilie Iordache de a scoate un penalty in minutul 90, nu s-a soldat cu un rezultat pozitiv, arbitrul Hategan lasand jocul sa continue, nefiind impresionat de cazatura artistica a atacantului gazdelor. Sportul putea produce supriza in minutul 92, cand Curelea si Ferfelea au combinat in careu, dar sutul ultimului a fost retinut ca prin minune de Marius Popa.