Poli a castigat faza regionala a Cupei Hagi

14 Aprilie 2008
850 Vizualizari | 0 Comentarii
Gheorghe Hagi
• Grupa de copii de la Politehnica pregatita de antrenorul Gelu Paveliuc a castigat faza regionala a Cupei Hagi la minifotbal si va participa la Campionatul National de la Constanta

Sase echipe si aproape o suta de copii s-au infruntat la sfarsitul saptamanii trecute pe terenul sintetic din dealul Copoului in faza regionala a Cupei Hagi la minifotbal. Competitia a fost castigata de grupa de copii a Politehnicii Iasi, pregatita de antrenorul Gelu Paveliuc. Pe locul secund in clasamentul final s-a clasat formatia din Bacau, care a pierdut finala cu Poli, cu scorul de 0-2. Ambele echipe au obtinut calificarea la turneul final de la Constanta, care se va disputa in perioada 25 mai-1 iunie. Pe a treia treapta a podiumului a urcat formatia CSS Suceava. Prezent la Iasi pentru a superviza personal desfasurarea concursului, Gheorghe Hagi a fost foarte multumit de organizarea fazei regionale.

"A fost o intrecere reusita, iar Gica Hagi, care mi-a solicitat sa ma ocup de organizarea acestei faze regionale, a fost foarte multumit de cum au evoluat lucrurile. Organizarea a fost la cote inalte, conditiile oferite sportivilor si delegatiilor din Moldova au fost dintre cele mai bune, asa ca avem promisiunea lui Hagi ca si la anul vom fi gazda fazei regionale a acestei competitii care creeaza o emulatie deosebita in randul copiilor pasionati de fotbal", a declarat vicepresedintele Politehnicii Iasi, Vasile Simionas, cel care a coordonat faza regionala a Cupei Hagi. Reamintim ca din initiativa Regelui si cu sprijinul mai multor sponsori, Fundatia Gheorghe Hagi a demarat o competitie fotbalistica destinata copiilor cu varsta cuprinsa intre 10-12 ani. Aceasta este cea mai importanta competitie fotbalistica la nivel de copii si juniori din Romania. La aceasta intrecere au participat copii cu varste cuprinse intre 10 si 12 ani, legitimati sau nu, din toate zonele tarii. Romania a fost impartita in 7 zone, fiecare avand cate 6 judete. Fiecare judet isi va desemna, printr-o competitie organizata de Asociatia Judeteana de Fotbal (AJF), echipa calificata la turneul zonal. Cele doua finaliste ale fiecarui turneu zonal se vor califica la turneul final care va avea loc la Constanta, in perioada 26 mai - 1 iunie. Premiile turneului final sunt: o excursie cu Gheorghe Hagi la un meci din Liga Campionilor si un stagiu de pregatire de 10 zile in Romania, pentru locul intai, un stagiu de pregatire de 10 zile pentru locul secund si un cantonament de 7 zile tot in tara, pentru ultimul loc al podiumului. De organizarea competitiei de la Iasi s-a ocupat Asociatia Judeteana de Fotbal si clubul Politehnica.