Poli a fost aproape de o victorie cu Otopeniul

3 Noiembrie 2010
724 Vizualizari | 0 Comentarii
• Politehnica Iasi - CS Otopeni 74-80 (17-22,17-22,21-12,19-24), in etapa 8 a Diviziei A de baschet masculin

La doar cateva zeci de ore de cand s-au intors de la Timisoara, baschetbalistii ieseni au pierdut ieri al saptelea joc din aceasta editie de campionat. Intr-o partida disputata, ieri, la Sala Polivalenta, Politehnica Iasi - CS Otopeni s-a terminat 74-80 (17-22,17-22,21-12,19-24) si baietii lui Costel Moscalu raman doar cu o victorie (cea obtinuta in fata Brasovului) in primele 8 runde ale Diviziei A. Desi obositi dupa meciul de la Timisoara, de duminica, si mai ales dupa drumul infernal, jucatorii Politehnicii au inceput foarte bine meciul cu CS Otopeni si au condus cu 7-0 si 12-10, dar treptat au cedat initiativa si oaspetii au treminat primul sfert in avantaj, scor 17-22. Pana la pauza mare, tot jucatorii Otopeniului au fost mai atenti sub panouri, astfel ca la pauza mare, iesenii aveau deja de recuperat 10 puncte pe tabela de marcaj, scor 34-44. A urmat o perioada foarte buna de joc pentru baietii lui Costel Moscalu, cu Amarghioalei (care a reusit doua aruncari de 3 puncte) in prim-plan si, cu 10 minute inainte de final, Poli mai avea de recuperat un singur punct, scor 55-56. Iesenii au inceput bine si ultimul sfert, cele doua echipe mergand cap la cap, pana la scorul de 66-65. De aici insa, Hurjui a dat o pasa simpla la adversar, scorul ajungand 66-72. Mai mult decat atat, cu trei minute inainte de final, Dawson a iesit accidentat si Otopeniul s-a impus cu scorul de 80-74. A fost a saptea infrangere a Politehnicii in acest sezon, din 8 partide disputate, dar echipa lui Costel Moscalu a aratat bine si a dovedit ca are potential sa evite retrogradarea. Cel mai bun marcator al iesenilor a fost Brain Mc.Cullogh, care a reusit 22 de puncte, urmat in topul eficacitatii de Dawson si Huludet, fiecare cu cate 15 puncte. Restul punctelor au fost marcate de jucatorii: Amarghioalei - 10p, D. Anghel - 8p si Hurjui - 4p. De partea cealalta, pentru CS Otopeni au punctat jucatorii: Scott - 18p, Popovic - 16p, Belanovic - 15p, Burell - 12p, D. Popescu - 9p, M. Minea - 7p, Medvedj - 3p. Etapa viitoare, sambata, Politehnica va intalni, in deplasare, pe Municipal Bucuresti. In afara jocului de la Iasi, in etapa 8 a Diviziei A de baschet masculin se mai disputa partidele: CSU Ploiesti - Municipal Bucuresti, CSA Steaua Turabo - BC Timisoara, BCM U Pitesti - CSU Municipal Brasov, CSU Atlassib Sibiu - Gaz Metan Medias, U-Mobitelco Cluj-Napoca - BC Mures, BC Perla Harghitei Miercurea Ciuc - Energia Rovinari, SCM CSS Craiova - Municipal Oradea.