Poli a fost umilita la Roman

12 Februarie 2001
1225 Vizualizari | 0 Comentarii
•Laminorul a invins FCM Poli cu 7 - 0 (4 - 0) intr-un meci amical disputat la Roman •Matinca si-a luat adio de la Poli ratand un penalty

In urma cu o saptamana, in dealul Copoului, FCM Poli remiza cu Laminorul Roman, scor 2 - 2, in meciul "tur" al dublei amicale cu gruparea condusa de ieseanul Vasile Simionas. Tehnicianul Lita Dumitru se arata multumit dupa meci de evolutia jucatorilor sai, spunand ca in partida revansa care se va disputa la Roman va incerca sa se impuna. Nu a fost, insa, sa fie un meci echilibrat, amicalul revansa transformandu-se intr-una din cele mai umilitoare infrangeri pentru FCM Poli, iesenii parasind terenul dupa ce au incasat nu mai putin de sapte goluri, fara sa marcheze nici unul. Scorul a fost deschis in minutul 15 de Dinu, din penalty, diferenta fiind majorata trei minute mai tarziu de Ghinea. In partea a doua a reprizei secunde a iesit la rampa Lucian Andries, fostul echipier al gruparii din Copou marcand in minutul 23 pentru 3 - 0 si pasand decisiv pentru cel de-al patrulea gol inscris de Budeanu. La reluare, romascanii au continuat sa ridiculizeze apararea ieseana, numeroasele ocazii de gol gasindu-si fructificare in trei randuri. Andries a recidivat in minutul 47 pentru 5 - 0, Beceru a marit diferenta la sase goluri in minutul 87, pentru ca, inainte cu doua minute de fluierul final, Serban sa inchida tabela marcand al saptelea gol al gazdelor. De remarcat si faptul ca Matinca a evoluat pentru ultima oara sub culorile lui FCM Poli in acest meci, despartirea sa de echipa care l-a facut mare fiind "incununata" cu ratarea unui penalty, in ultimele secvente ale intalnirii. Despre cele petrecute pe stadionul Moldova din Roman ne-a relatat ofiterul de presa al clubului romascan, Sandu Ostafe, tehnicianul iesean nefiind de gasit. "Baietii nostri au evoluat mult mai motivati in acest meci, pentru faptul ca in tribune s-a aflat si Neti Meyer, sponsorul principal. In urma cu cateva zile am pierdut cu 2-5 un meci cu Foresta II Falticeni si acest lucru l-a determinat pe sponsor sa-si retraga sprijinul, insa, dupa victoria cu FCM Poli, el a revenit la sentimente mai bune fata de noi", a explicat Ostafe.
Au evoluat formatiile: Laminorul Roman - Manea - Dinu, Ghidarcea, Ghinea, Rotariu - Mitruc, Pavel, Baciu, Ion Radu - Andries si Budeanu; au mai intrat dupa pauza Simionas, Said, Gheorghiu, Satmar, Serban, Mosteanu, Sprancenatu, Beceru; FCM Poli - Mihalache - Maxinciuc, Raileanu, Petrache, Ionescu - Gavrilescu, Dumitru, Urdaru, Besleaga - Dobrea si Cojocaru; Luca, Etcu, Basascu, Medeleanu, Matinca, Soponariu si Cotan.