Poli a obtinut inca o victorie fara stralucire

17 Noiembrie 2003
746 Vizualizari | 0 Comentarii
•Poli Unirea Iasi - Metalul Plopeni 1-0, in etapa a XIII-a a Diviziei B de fotbal •Iesenii au facut un meci slab, dovedind ca sunt in scadere de forma pe acest final de campionat •Oaspetii au acuzat vehement maniera de arbitraj a arbitrului Balmus

Meciul din etapa a XIII-a a Diviziei B de fotbal impotriva formatiei Metalul Plopeni nu ar fi trebuit sa fie decat o repetitie pentru fotbalistii ieseni, inaintea derby-ului de saptamana viitoare de la Moinesti. Cel putin asa s-au asteptat cei peste 5.000 de spectatori care au infruntat gerul de afara si au indraznit sa urce Dealul Copoului, la orele 11.00 ale diminetii. Si dupa cum a inceput jocul, se parea ca asteptarile celor din tribuna vor fi rasplatite cu varf si indesat de fotbalistii lui Simionas. In minutul 2, Croitoru centreaza de pe stanga si Luca trimite cu capul putin peste. In minutul 6, acelasi Luca primeste o minge liber in careu de la Vintila, dar trage pe langa poarta din pozitie buna. Doua minute mai tarziu, Gheban are ocazia sa deschida jocul pe partea dreapta, dar prefera un sut, retinut sigur de portarul Matache. In urmatoarele 10 minute, Mitruc are de trei ori sansa de a deschide scorul, dar fie imprecizia blondului mijlocas iesean, fie interventiile lui Matache au impiedicat modificarea tabelei de marcaj.

Ratarea lui Stoica

In minutul 26, oaspetii isi arata pentru prima data coltii cand, la o gafa a lui Ionescu care a alunecat, Stoica ramane singur cu Dulcianu, iar tanarul portar iesean are o interventie miraculoasa, respingand cu piciorul o minge care se indrepta spre poarta. De la aceasta ocazie parca jucatorii ieseni prind frica si nu reusesc sa transforme dominarea teritoriala in avantaj pe tabela de marcaj. Pana la finalul primului act ar mai fi de consemnat ocazia uriasa a lui Luca, fostul atacant al Stelei trimitand peste poarta goala o minge centrata de Vintila. Repriza se incheie cu doua incercari firave ale lui Pacurar si Croitoru, dar scorul pauzei este acelasi de la inceputul meciului.
Repriza a doua debuteaza cu o lovitura libera de pe partea dreapta, executa Mitruc spre Ionescu, intercalat in atac, care este impiedicat in careu sa joace mingea de un fundas advers, iar arbitrul Balmus dicteaza penalty. Executa Pacurar in stanga lui Matache, iar suporterii ieseni pot savura golul mult asteptat. Dupa gol insa, elevii lui Vasile Simionas ridica piciorul de pe acceleratie si se complac intr-un joc de asteptare. Plopenenii nu refuza invitatia de a iesi la joc si au, in minutul 60, o buna ocazie de a marca, la un sut putin alaturi al lui Ciobanu. In replica, Vintila are o buna ocazie de a marca, dar, dupa ce dribleaza cativa fundasi adversi, este blocat de Matache. Intre minutele 70 si 80, oaspetii au cele mai bune momente de joc, reusind sa supuna poarta lui Dulcianu la o presiune constanta, fara sa aiba insa foarte mari ocazii de gol. In minutul 80 insa, arbitrul galatean Tudorel Balmus il elimina destul de usor pe Stoica, pentru doua galbene, elanul oaspetilor din Plopeni fiind astfel stavilit. Fotbalistii de la Poli incearca sa-si mareasca avantajul si, in minutele 85 si 86, Pacurar si mai apoi Dragoi sunt blocati de acelasi Matache. Arbitrul din Galati starneste mania oaspetilor in momentul in care fluiera finalul meciului pe o faza de contraatac a plopenenilor.

Circul antrenorului Dridea

Meciul se incheie cu jucatorii Metalului inconjurandu-l pe arbitrul Balmus si reprosandu-i vehement acestuia maniera de arbitraj. Cel mai acid dintre toti a fost chiar antrenorul Virgil Dridea, care a aplaudat ironic momente in sir brigada de arbitri. La conferinta de presa de dupa joc, Dridea a refuzat invitatia gazdelor si l-a delegat pe antrenorul secund Costel Lazar sa-i tina locul. Fostul antrenor al Petrolului s-a declarat nemultumit de brigada de arbitri, dar a recunoscut superioritatea adversarilor din Iasi. "Cred ca am pierdut dintr-o faza confuza in care s-a acordat prea usor penalty. Se mai puteau da cartonase galbene si la gazde, dar Balmus a avertizat numai jucatori din tabara noastra. Oricum, cred ca am intalnit astazi o echipa care merita sa fie pe primul loc in serie. Noi am incercat sa jucam pe contraatac, dar nu ne-a iesit jocul", a declarat Costel Lazar.
De partea cealalta, antrenorul Vasile Simionas a refuzat sa comenteze arbitrajul, dar s-a declarat convins ca a fost penalty la faza din minutul 49. "A fost penalty indiscutabil, eu chiar am fost atent la aceasta faza. Ii inteleg insa pe oaspeti, pentru ca stiu ce inseamna sa pierzi din penalty. Noi nu am facut unul dintre cele mai bune jocuri. Suntem insa pe primul loc de noua etape si e greu sa le poti insufla jucatorilor rabdare pe acest final de campionat. Oricum cred ca am avut destule ocazii si puteam castiga mult mai detasat. Chiar si in aceste conditii, au fost destui jucatori care au evoluat sub randamentul lor", a afirmat tehnicianul iesean, care nu a uitat sa le ureze "La multi ani" jucatorilor Ciprian Paraschiv si Florin Croitoru, care sambata si-au sarbatorit ziua de nastere.
In afara scorului de la Iasi, suporterii alb-albastri au mai avut un motiv de satisfactie in urma rezultatului de la Vaslui, unde FC din localitate a trecut cu scorul de 1-0 de principala contracandidata la promovare, Dacia Unirea Braila. In aceste conditii, diferenta fata de braileni a crescut la sase puncte cu doua etape inainte de finalul turului.

In fata a peste 5.000 de spectatori, pe o vreme geroasa, dar pe un teren bun s-au infruntat formatiile: Metalul Plopeni: Matache, Bar, Posirca, Berde, Medelet, Popescu, Baciu, Dida, Ciobanu, Pastin, Stoica. Antrenorul Vasile Simionas a trimis in teren urmatorul unsprezece: Dulcianu, Gheban, Ilie, Ionescu, Cercel, Vintila, Mitruc, Dragoi, Croitoru ('80 Alexa), Pacurar, Luca ( '69 Balba). A arbitrat mediocru Tudorel Balmus, ajutat la cele doua linii de arbitrii asistenti Mihai Pais si Danut Dumitriu. Observator pentru acest joc a fost bucuresteanul Ion Cristea.
In afara celor doua partide in etapa a XIII-a a Diviziei B, s-au mai inregistrat urmatoarele rezultate: Gloria Buzau - CSM Medgidia 1-0; Callatis Mangalia - Oltul Sf. Gheorghe 3-0; Midia Navodari - Laminorul Roman 1-0; FC Onesti - Precizia Sacele 0-0; Unirea Focsani -Electrica Constanta 2-0; Petrolul Moinesti - Poiana Campina 1-0.

Etapa a XIV-a programeaza in data de 22 noiembrie urmatoarele partide: Petrolul Moinesti - Poli Unirea Iasi; Dacia Braila - Unirea Focsani; Poiana Campina - FC Vaslui; Electrica Constanta - FC Onesti; Precizia Sacele - Midia Navodari; Laminorul Roman - Callatis Mangalia; Oltul Sf. Gheorghe - Gloria Buzau; CSM Medgidia - Metalul Plopeni.

Page time :0.1343 (s) | 22 queries | Mysql time :0.020140 (s)