Poli a pierdut derby-ul Moldovei (GALERIE FOTO)

31 August 2009
1491 Vizualizari | 3 Comentarii
Poli a pierdut derby ul Moldovei GALERIE FOTO
• FC Vaslui-Poli Iasi 2-1 (0-0), intr-o partida contand pentru cea de-a cincea etapa a Ligii I • Golurile marcate de Raul Costin si Wesley, respectiv Miclea, le-au adus vasluienilor cea de-a treia victorie in acest debut de campionat, iar iesenilor un nou esec • Elevii lui Grigoras raman cu patru puncte acumulate dupa cinci etape si asteapta etapa viitoare vizita celor de la Universitatea Craiova, intr-un joc care se anunta cumplit de greu pentru trupa antrenata de Petre Grigoras

FC Vaslui - Poli Iasi 2-1 (0-0)
Au marcat: Raul Costin (`52), Wesley (`81) / Miclea (`90)
Echipe: FC Vaslui: Kuciak- Buhus, Zubar, Farkas, Balace - Ljubinkovici, Gencev (`42- Pavlovici) - R. Costin (`88- Buhaescu ), Wesley, Gerlem (`83- R. Neagu)- N. Jovanovici. Antrenor: Cristian Dulca
Poli Iasi: Branet- Straut (`72-Ibr. Balde), Cr. Munteanu, Straton, Costache - Milea, Buta, Ignatov, Cr. Bratu, Cr. Constantin (`86- Miclea)- Bujor. Antrenor: Petre Grigoras
Stadion: Municipal
Gazon: bun
Cartonase galbene: Gencev, N. Jovanovici, Farkas / C. Munteanu, Cr. Constantin, Ignatov
Arbitri: Marian Balaci - Aurel Onita, Iulian Radu - rezerva Claudiu Baboia
Observatori: George Ionescu, Viorel Ilinca
Spectatori: 5.000, din care 300 fani ieseni

FC Vaslui-Poli Iasi 2-1 (la pauza 0-0), intr-un joc contand pentru etapa cu numarul cinci a Ligii I la fotbal. Golurile au fost marcate de Raul Costin, Wesley, respectiv Miclea. Din pacate, Poli s-a vazut nevoita sa se recunoasca invinsa de o echipa vasluiana mult mai ambitioasa decat s-ar fi asteptat cineva. Asa a fost la inceput. Iesenii s-au deplasat aseara la Vaslui, unde au intalnit una din echipele revelatie ale sezonului trecut. Vasluienii, proaspat eliminati din competitiile europene, veneau cu moralul zdruncinat dupa ce nu au reusit sa acceada in grupele Europa League. In schimb, elevii lui Petre Grigoras au venit la Vaslui cu ganduri mari, mai ales ca victoria din etapa trecuta, acel 2-0 cu Astra Ploiesti, le-a mai dat putin elan. Cum aventura europeana a vasluienilor a luat sfarsit inainte de termen, iesenii au venit in judetul vecin pentru a smulge cel putin un punct. Chiar si declaratiile optimiste de dinaintea partidei aratau un joc deschis, un joc in care ambele formatii isi doreau sa iasa bine din acest veritabil derby al Moldovei. Jocul a inceput in nota de dominare a gazdelor. In minutul 8, Wesley a executat o lovitura libera, obtinuta destul de usor, insa Branet a retinut balonul fara probleme. Dupa circa trei minute, Raul Costin a tras puternic din careu, insa acelasi Branet s-a evidentiat din nou reusind sa respinga balonul. Nici elevii lui Grigoras nu s-au lasat mai prejos. In minutul 18 Milea, isi incearca si el norocul la poarta lui Kuciak, insa sutul sau a fost respins de un fundas advers in corner. Sarja ofensiva a continuat apoi de ambele parti. Pana la mijlocul primei reprize, atat gazdele, cat si oaspetii s-au jucat cu inimile suporterilor prezenti in tribune. Fie ca a fost vorba de incursiunile lui Buhus, Bujor sau Wesley, imprecizia acestora din fata portii adverse nu s-a soldat cu nimic notabil. Aceasta a fost si nota in care s-a disputat prima parte a jocului, dominarea teritoriala a gazdelor soldandu-se fara nici un rezultat. Ba mai mult, iesenii au reusit cu succes sa tina mingea cat mai departe de poarta lui Cristi Branet, astfel incat la pauza cele doua echipe au intrat cu scorul de 0-0.

Pauza aduce ghinion

Din pacate pentru Poli, repriza secunda a inceput perfect pentru Vaslui. In minutul 52, Raul Costin reuseste sa trimita o bolta din partea dreapta peste portarul Branet, mingea lovind bara si intrand linistita in poarta. Astfel, scorul a devenit 1-0 pentru echipa gazda. Insa dupa primirea golului, iesenii s-au napustit efectiv in atac in cautarea golului egalizator. Ocaziile nu au intarziat sa apara, in prim plan fiind atacantul Bujor. Ineficienta iesenilor a fost din nou taxata de vasluieni. In minutul 82, Wesley se joaca cu toata apararea lui Poli, si dupa ce ramane singur cu Branet, se joaca si cu acesta de cateva ori, dupa care inscrie in poarta goala pentru un 2-0. Prea tarziu treziti din cosmar, elevii lui Grigoras au iesit la atac. Si la ultima faza a partidei, Poli beneficiaza de o lovitura libera din preajma careului vasluian. Lovitura este transformata cu precizie de Miclea. Dar cu toate ca au inscris, iesenii tot au parasit terenul invinsi, Vasluiul castigand disputa cu 2-1.

Intre lauda si cearta

La finalul partidei, tehnicianul echipei Poli Iasi, Petre Grigoras, a laudat trupa lui Dulca. Grigoras a sustinut ca adversara din jocul de aseara se numara printre cele mai bune trei formatii din tara. Totusi, antrenorul iesenilor ar fi dorit mai mult de la elevii sai. "Am venit la Vaslui cu gandul sa castigam un punct sau toate cele trei, insa am intalnit o echipa buna, din punctul meu de vedere intre primele trei din tara. Ne-am aparat corect sansele si pot sa spun ca jucatorii mei au facut un meci destul de bun. Din pacate, a fost un rezultat favorabil gazdelor. Nu vreau sa comentez prea multe, dar in alte conditii puteam obtine un rezultat favorabil. Poate daca ploua. Intelegeti ce vreti, insa nu pot spune la ce ma refer, pentru ca amenzile sunt foarte mari. Asta nu inseamna ca Vasluiul nu are o echipa buna si ca nu putea sa ne bata la un scor mai mare. Si noi am facut un meci bun si zic ca meritam mai mult, chiar daca am pierdut la limita", a spus Petre Grigoras. Jocul de aseara nu a adus doar tristete. Atacantul echipei Poli Iasi, Vlad Bujor, care a inscris trei goluri in primele trei etape, a sustinut ca isi doreste o selectie in echipa nationala de tineret a Romaniei. "Dupa ultimele mele evolutii, multa lume ma intreaba acum daca nu voi fi chemat la echipa nationala de tineret. Tot ce pot spune este ca am vazut in presa o declaratie a antrenorului Emil Sandoi cum ca as fi intrat in vederile sale. Pe mine nu m-a sunat insa nici un oficial si nici nu am auzit ca cineva de la Federatie sa se fi interesat la club despre situatia mea. Cert este un singur lucru: astept faxul de la domnul Sandoi", a spus Vlad Bujor.