Poli a risipit norii negri ai retrogradarii

3 Mai 2008
1948 Vizualizari | 3 Comentarii
• Poli Iasi a reusit sa ramana pentru inca un sezon pe prima scena a fotbalului romanesc dupa ce a invins cu scorul de 3-0 pe deja retrogradata Universitatea Cluj • Popa, care s-a aflat probabil la ultimul meci la Iasi, a reusit sa se desparta de spectatorii din dealul Copoului dupa un scor de forfait • Dupa acest succes, Poli a urcat pana pe locul 9, cel putin pana dupa meciurile de la sfarsitul acestei saptamani • Poli va juca ultima partida a sezonului in deplasare la Galati, miercuri, de la ora 17.00

Poli Iasi a reusit sa ramana pentru inca un sezon pe prima scena a fotbalului romanesc dupa ce a invins cu scorul de 3 la 0 pe retrogradata Universitatea Cluj. Iesenii au inceput partida cu sora mai saraca a CFR-ului, Universitatea Cluj, in fata a peste 6 mii de spectatori si sub spectrul plecarii de la echipa a celui mai longeviv antrenor din Liga I, Ionut Popa. Antrenorul iesean care s-a aflat cel mai probabil la ultima partida pe banca Politehnicii in dealul Copoului a fost ovationat de suporterii ieseni. Poli a reusit sa se desparta in stil mare de spectatorii ieseni dupa un scor de forfait si dupa trei goluri de generic. Fotbalistii lui Popa mai aveau nevoie de o victorie sau de un rezultat negativ al celor de la Ceahlaul pentru a scapa definitiv de emotiile retrogradarii. Meciul a inceput slab, fara vreo realizare notabila a vreuneia dintre cele doua echipe, iesenii fiind destul de timorati de importanta partidei. Prima actiune mai inchegata a meciului a apartinut oaspetilor, cand in minutul 9, Milan Jovanovic a patruns pe partea stanga, a centrat in careu, dar mingea a fost respinsa de apararea ieseana. In aceeasi faza, Bad a recuperat balonul, a sutat puternic, dar Branet a respins in corner. Poli Iasi a avut prima ocazie abia in minutul 14, cand Cristea a executat o lovitura libera de la 30 de metri pe langa poarta. Sase minute mai tarziu, Bilba a avut ocazia sa deschida scorul, dar reluarea acestuia de la cativa metri de poarta a fost respinsa excelent de portarul clujenilor. Cea mai mare ocazie a primei reprize a apartinut tot clujenilor, dupa ce nou intratul Claudiu Raducanu, fostul golgeter al Diviziei A, scapat singur cu Branet, a sutat doar in plasa laterala. Finalul primei reprize i-a gasit pe ieseni atacand poarta lui Calin Moldovan, dar fara nici un rezultat pe tabela de marcaj. Milea a reusit sa inscrie in minutul 39, dar golul acestuia a fost anulat pe motiv de offside. Cristea si-a mai incercat o data norocul din lovitura libera in prelungirile reprizei, dar sutul acestuia a trecut mult peste poarta.

Descatusarea

Descatusarea in tabara ieseana a venit imediat dupa pauza, cand slovenul Bersnjak a deschis scorul cu un sut din interiorul careului dupa o combinatie cu Cristea. Bersnjak a reusit sa marcheze primul gol de la venirea in dealul Copoului, gol care l-a mai linistit pe antrenorul Popa. Universitatea Cluj a incercat sa revina in joc, dar Raducanu, care a ratat si in prima repriza o mare ocazie de gol, nu a putut sa-l invinga pe Branet. In minutul 62, acelasi Claudiu Raducanu a scapat singur cu portarul iesean, dar nu a reusit sa aduca egalarea pentru sepcile rosii. Tanarul tehnician al celor de la Universitatea Cluj, Alpar Meszaros, a facut toate cele trei schimbari inca din minutul 68, cand l-a introdus in teren si pe Astorga in speranta ca va putea intoarce soarta partidei. Jocul a continuat insa cu incercarile esuate ale clujenilor sa egaleze, dar fara prea mult succes. Seria ratarilor lui Claudiu Raducanu a continuat si in minutul 76, dupa ce in urma unei centrari a lui Flavius Bad lovitura de cap a fostului stelist a fost respinsa. Politehnica a reusit sa se desprinda la 2 la 0 in minutul 80, cand Buta a reusit sa marcheze in urma unei faze superbe create de Andrei Cristea, centrare dupa o patrundere pe partea stanga si gol cu o executie de exceptie. Buta a reusit performanta sa marcheze, la nici un minut dupa ce i-a luat locul in teren lui Sfarlea, golul care a risipit orice temere legata de retrogradare si care a adus mahnire la Piatra Neamt, Buzau sau Mioveni. In minutul 85, Miclea a adus un scor de forfait pentru Politehnica dupa ce a reusit sa inscrie un gol de generic dupa o patrundere pe partea stanga si un sut la vinclu. Dupa acest succes, Poli a urcat pana pe locul 9, cel putin pana dupa meciurile de la sfarsitul acestei saptamani si va juca miercuri, la Galati, impotriva formatiei Otelul. La finalul jocului, primarul Gheorghe Nichita a marturisit ca-si doreste ca Ionut Popa sa ramana pe banca echipei din Copou, dar spune ca negocierile vor incepe doar dupa alegerile locale din iunie. "Mi-as dori foarte mult sa continuam colaborarea cu Ionut Popa. Am o relatie speciala cu el. Daca voi ramane primar probabil voi reusi sa-l conving sa nu plece. Acum nu pot convoca o discutie cu el, nu sunt sigur ce se va intampla in alegeri. Oricum, meciul de azi (ieri - n.r.) mi-a scos peri albi. Ne-am chinuit rau! U Cluj parca s-a luptat pentru castigarea campionatului", a declarat primarul Nichita.

Poli Iasi - Universitatea Cluj: 3-0 (0-0)
Marcatori: Bersnjak (`48), Buta (`80), Miclea (`86)
Stadion: Emil Alexandrescu
Vreme: frumoasa Spectatori: 6500
Gazon: moale
Formatii: Poli Iasi: Branet - Homei, Onut, Lucian Munteanu, Pecnik - Milea - Cristea, Bersnjak (`75 Adrian Ilie), Naidin, Sfarlea (`79 Buta) - Balba (`68 Miclea).
Antrenor: Ionut Popa.
Universitatea Cluj: Calin Moldovan - Soltuz, Fabio Bilica, Milan Jovanovic, Dancia (`19 Claudiu Raducanu) - Budean, Edvan do Nascimento, Bayano (`50 Laurentiu Bus), Gigel Coman - Nemanja Jovanovic, Flavius Bad.
Antrenor: Alpar Meszaros
Jucatorul meciului: Cristian Branet Arbitri: Marius Martis - 7, Sebastian Stoianof - 8, Daniel Burloiu - 7.
Cartonase galbene: Sfarlea (`52), Miclea (`86), Onut (`90), Milea (`92) / Gigel Coman (`91)