Poli a stins lumina la Constanta

4 Aprilie 2009
1675 Vizualizari | 2 Comentarii
• Farul Constanta-Politehnica Iasi 0-3 (0-0), intr-un joc contand pentru etapa cu numarul 22 a Ligii I la fotbal, prin golurile marcate de Montiel, Cristi Bratu si Andrei Cristea• Victoria de ieri i-a urcat pe ieseni pe locul 12 in clasament, la trei puncte de zona retrogradarii, Poli visand acum cu ochii deschisi la indeplinirea obiectivului, respectiv salvarea de la retrogradare • Vitala pentru evitarea retrogradarii, iesenii au tratat serios disputa cu Farul, pe care au reusit in cele din urma sa o castige de o maniera categorica • Etapa urmatoare, la Iasi va veni campioana CFR Cluj, jocul fiind unul deosebit de important pentru Poli, care va avea de infruntat adversari tot mai dificili in etapele care urmeaza

Victorie de aur pentru Poli Iasi la Constanta, iesenii impunandu-se cu 3-0 (0-0) prin golurile marcate de Montiel in minutul 54, Cristi Bratu, in minutul 71, si Andrei Cristea, in minutul 90. Cele trei goluri ofera o importanta gura de oxigen pentru trupa lui Cristiano Bergodi, echipa moldava luptandu-se pentru evitarea retrogradarii. Succesul inregistrat in partida cu Farul este cu atat mai bun, cu cat "marinarii" se afla in lupta directa cu Poli pentru evitarea retrogradarii. Victoria de ieri i-a urcat pe ieseni pana pe locul 12, cu 25 puncte acumulate, cu 3 puncte peste primul loc retrogradabil. Meciul cu Farul era unul vital pentru trupa lui Cristiano Bergodi. Cu Farul suflandu-i in ceafa, iesenii erau obligati sa scoata un rezultat pozitiv, pentru a mai spera la o evolutie cat mai buna si in jocurile viitoare de campionat. Iesenii au intrat si mai motivati in teren, poate si pentru a demonstra constantenilor ca acuzele asupra lor, vizavi de ceea ce s-a intamplat in tur cu nocturna, sunt complet nefondate. In tur, pe stadionul Emil Alexandrescu din Copou, nocturna a cedat si jocul a fost suspendat. Desi Farul a facut contestatie, jocul s-a rejucat, iar iesenii s-au impus cu scorul de 2-1. Si de aceasta data, jocul a curs in favoarea echipei din Copou. Primele minute ale partidei au insemnat un adevarat recital al iesenilor care, spre surprinderea tuturor, au controlat ostilitatile. Totusi, dupa un prim sfert de ora alert, cele doua echipe au redus turatia motoarelor, iesenii fiind insa un pic mai pragmatici. O prima ocazie mai clara la poarta constantenilor a avut-o atacantul Cristi Bratu, care in urma unei invalmaseli in careul Farului a sutat din unghi, insa peste poarta lui Curca. Colegul din atac al acestuia, Andrei Cristea, a patruns, cateva minute mai tarziu, pana la 20 de metri de buturile constantene, insa sutul sau nu a amenintat serios poarta lui Curca. Una din cele mai mari ocazii ale primei reprize i-a apartinut lui Viveiros, care lansat exceptional, a saltat mingea peste portarul Curca, insa scarita portughezului a fost scoasa de pe linia portii de un fundas constantean. Ocaziile la poarta Farului au continuat chiar si aproape de finalul primei reprize. In minutul 44, in urma unui corner, Viveiros a prelungit cu capul pana la Cristea, acesta a lobat din cadere, insa portarul George Curca a respins uluitor o minge gata sa intre in poarta. Aceasta a si fost ultima faza notabila a primei reprize, cele doua echipe intrand la cabine cu un scor alb inregistrat pe tabela. Cea de-a doua parte a jocului a fost una complet diferita fata de ceea ce s-a vazut in prima parte, constantenii dominand mai mult in acest mitan. Insa cei care au marcat primii au fost tot iesenii, prin Montiel, la o faza rapida initiata de atacantii Politehnicii.

Cine stie castiga

Faza care a dus la marcarea golului a fost una clasica. In urma unui contraatac rapid, Andrei Cristea a scos balonul pana la Montiel, iar sutul acestuia de la 20 de metri, din prima, l-a lasat fara replica pe Curca. Totusi, golul primit nu a turnat plumb in picioarele constantenilor. Dimpotriva, acestia s-au ambitionat si mai mult, cautand sa aduca macar egalarea pe tabela de marcaj. Gerlem a fost foarte aproape sa duca la indeplinire acest lucru, chiar la cateva minute de la marcarea golului, insa sutul acestuia a trecut mult peste poarta, dintr-o pozitie ideala. Iesenii nu s-au speriat cu una cu doua, ba chiar pe finalul partidei au intetit atacurile la poarta constanteana. La una din aceste faze, atacantul Cristian Bratu a speculat o eroare in defensiva Farului si a punctat din interiorul careului mica pentru 2-0, dupa o centrare "marca" Buta, fara nici o sansa pentru George Curca. Disperarea a pus stapanire pe constanteni, care au incercat sa reintre in joc printr-un gol marcat rapid, insa iesenii au dovedit ca stiu fotbal si au inchis perfect jocul. Pentru ca amaraciunea esecului sa fie si mai mare, Andrei Cristea a mai infipt inca o data cutitul in inima constantenilor, inscriind pentru un scor de neprezentare dupa o faza demna de manualele de fotbal. Victoria cu 3-0 pe care iesenii au obtinut-o la Constanta poate insemna inceputul unui urcus anevoios, iesenii avand acum un program infernal in lupta pentru evitarea retrogradarii.

Victorie cu sacrificii

Desi au invins, iesenii au platit un pret prea mare, trei dintre jucatori iesind accidentati. Atat Munteanu, cat si Pecnik si Milea au fost nevoiti sa ceara schimbarea dupa ce au fost "rupti" de adversari pe terenul de joc. Antrenorul Cristiano Bergodi a sustinut, imediat dupa terminarea partidei, ca jucatorii echipei sale au evoluat impecabil. "A fost un meci foarte important pentru noi, faptul ca am castigat cu 3-0 ma face sa fiu foarte fericit. Ii felicit pe jucatori, care au evoluat impecabil. Ei au dat totul pe teren, pentru un antrenor asta este cel mai important, cand vede ca echipa lui joaca cu ambitie si determinare. Campionatul nu s-a terminat azi, asadar partida era foarte importanta. Mai sunt 12 meciuri si Farul poate reveni. Lupta se va da pana la final. Cristi Munteanu a fost lovit in prima repriza, a incercat sa continue, dar nu a mai putut. Celelalte doua schimbari le-am facut tot fortat, jucatorii cerandu-mi sa fie inlocuiti", a spus Bergodi. Etapa urmatoare, Poli va juca pe teren propriu contra campioanei CFR Cluj. Daca va izbuti sa scoata un rezultat favorabil contra clujenilor, Poli poate pretinde ca va disputa si sezonul urmator in prima liga de fotbal a Romaniei.

Farul Constanta-Politehnica Iasi 0-3 (0-0)
Au marcat: Montiel (`57), Cr. Bratu (`71), A. Cristea (`90+2)
Stadion: Farul
Vreme: frumoasa
Spectatori: 1.000
Gazon: bun
Formatii: Farul: Curca- Vukomanovici, Fl. Patrascu, Rastovac, Matel- Gerlem (`70-Alibec), Rusmir, Larie (`59-Voiculet), Bacila- Chico, E. Nanu (`73-Gosici)
Poli Iasi: Plesca- Buta, Ad. Ilie, L. Munteanu (`51-Onut), Pecnik (`66-Jovanovic)- N. Viveiros, Milea (`82-Ignatov), Montiel, R. Miclea- Cr. Bratu, A. Cristea
Cartonase galbene: Gerlem (`38) - Adrian Ilie (`48), A. Cristea (`75)
Arbitri: Alexandru Deaconu- (Bucuresti)- nota 7, Nicolae Meghesan (Targu-Mures)-6 si Bogdan Velicu (Bucuresti)-6
Observatori: Marius Cheregi si Alexandru Popescu
Jucatorul meciului: Andrei Cristea