Poli, cu un pas in liga a doua - GALERIE FOTO

3 Mai 2010
1456 Vizualizari | 2 Comentarii
Golul inscris de Lucian Munteanu nu a fost suficient pentru ca Poli sa invinga Mediasul
• Poli Iasi - Gaz Metan Medias 1-1 (0-0), in etapa 30 a Ligii I de fotbal • Iesenii au deschis scorul in minutul 66, prin Lucian Munteanu, care a transformat un penalty usor acordat de arbitrul Kovacs, in timp ce Mediasul a egalat prin Eric, in minutul 90 • Poli a facut un nou meci slab si se indreapta cu pasi repezi spre liga a doua • Echipa lui Titi Dumitriu a ajuns acum la patru puncte de primul loc care asigura mentinerea in prima liga • Etapa viitoare, miercuri, formatia din Copou se va deplasa la Targu Jiu, pentru un derby al suferintei cu Pandurii

Poli Iasi se indreapta cu pasi repezi spre esalonul secund al fotbalului romanesc. Echipa lui Dumitru Dumitriu a mai facut un meci jalnic si a terminat la egalitate, scor 1-1, cu Gaz Metan Medias. Ajunsa la 4 puncte de Inter Curtea de Arges si de Craiova (echipe care ocupa primele locuri deasupra liniei), echipa din Copou are sanse din ce in ce mai mici sa mai evite retrogradarea. Si nu este vorba despre faptul ca nu ar mai fi sanse matematice, ci despre lipsa de atitudine si determinare a fotbalistilor ieseni, care parca par deja resemnati cu gandul ca din vara vor evolua in liga a doua. Doar 2 mii de spectatori au mai urcat ieri in Copou pentru a asista la finala pentru evitarea retrogradarii, semn ca iesenii s-au saturat de fotbalul jalnic oferit de Branet si compania. Prima repriza a meciului dintre Poli si Gaz Metan a reprezentat un chin teribil pentru spectatori si pentru oamenii din fata televizorului. Cele doua echipe s-au intrecut intr-un joc mediocru, in care cu greu au iesit 2 ocazii mai de Doamne-ajuta. In minutul 26, Miclea, unul dintre cei mai activi jucatori ai Politehnicii, a driblat scurt un adversar in coltul careului mare si a tras putin pe langa poarta. Doua minute mai tarziu, Alex Munteanu a tras si el pe langa poarta, din 10 metri. Dupa pauza, Bujor a ratat cea mai mare ocazie a iesenilor, in minutul 55. Badea i-a pasat pe culoar lui Bujor, fostul atacant al CFR II Cluj a ramas singur cu Buchta, dar a tras in portarul Mediasului. Imediat a venit si replica oaspetilor. Eric a intors o minge in centrul careului, de unde Hoban a reluat peste poarta. In minutul 65, Ignatov a luat o actiune pe cont propriu, a driblat doi adversari, a intrat in careu unde a cazut, arbitrul Kovacs dictand cu usurinta penalty. Capitanul Lucian Munteanu a executat perfect lovitura de la 11 metri si Poli conducea cu scorul de 1-0. Gaz Metan s-a aruncat in atac si in minutul 67, Kubala a tras tare de la 14 metri, dar Branet a respins foarte bine. Dupa 1-0, iesenii nu au mai avut ocazii importante de a inscrie, doar Miclea (minutul 74, sut din coltul careului, deviat in corner) si Nuno Viveiros (sut de la 14 metri, retinut de Buchta) au mai pus in pericol buturile portii mediesene.

La pamant

De partea cealalta, oaspetii au ratat o ocazie monumentala in minutul 90, cand Parvulescu a tras din lateral stanga, Branet nu a reusit sa retina mingea, dar Lucian Munteanu, cu un efort incredibil, a scos balonul de pe linia portii, din bocancul unui adversar. La faza imediat urmatoare insa, a cazut si golul egalizator, care ingroapa practic Politehnica. Branet a gresit iesirea la un corner, mingea a ajuns la Eric, care a reluat, fara preluare, cu latul, la coltul lung, de la aproximativ 9-10 metri, lateral dreapta. Astfel, echipa lui Titi Dumitriu a ajuns acum la patru puncte de primul loc care asigura mentinerea in liga I. Etapa viitoare, miercuri, formatia din Copou se va deplasa la Targu Jiu, pentru un derby al suferintei cu Pandurii. Pentru a mai pastra sanse, chiar si teoretice, iesenii au nevoie de un succes la Targu Jiu, dar trebuie sa astepte in continuare si jocul celorlalte rezultate. Dupa meci, antrenorul Politehnicii s-a declarat dezamagit de prestatiile lui Onicas, Badea si Paun si a considerat ca echipa ieseana nu este inca retrogradata. "Am facut o prima repriza extrem de modesta si nu-mi explic de ce. Poate ca emotiile si faptul ca baietii mei sunt la un pas de Liga a II-a i-au reblocat. Am avut probleme mari si m-au dezamagit unii jucatori de la care astept mai mult. Daca Branet si aparatorii si-au facut datoria, altii au jucat slab. Onicas a fost depasit de tot ce s-a intamplat in teren, Paun nu a reusit nimic, iar Badea s-a zbatut mult, dar fara folos. Cred ca la pauza si dupa ce l-am introdus pe Bujor, s-a mai schimbat fata jocului. Am si ratat o ocazie uriasa si nu am stiut sa gestionam avantajul minim pe care l-am avut. Am ratat o sansa uriasa de a ne adauga 3 puncte in clasament. Pentru noi era o victorie importanta, dar, desi pare absurd, nu este inca totul pierdut. Mergem la Targu Jiu sa batem si vom vedea ce se va intampla apoi" a spus Dumitru Dumitriu. De partea cealalta, Cristian Pustai a trimis cateva sageti spre brigada de arbitri condusa de Istvan Kovacs. "As vrea ca soarta campionatului sa nu fie decisa de greselile de arbitraj. In doi ani am beneficiat de doua penaltiuri, dar impotriva noastra s-au dictat o sumedenie de penaltiuri. A fost un meci foarte important pentru noi si imi felicit jucatorii ca au crezut pana la sfarsit. Pentru a evita retrogradarea, e nevoie de 37-38 de puncte. Cred ca si Alba spera acum sa se salveze!", a spus Pustai.

Poli Iasi - Gaz Metan Medias 1-1 (0-0)
Au marcat: Lucian Munteanu ('66-penalty) / Eric ('90)
Stadion: Emil Alexandrescu
Vreme: frumoasa
Spectatori: 2.000
Gazon: bun
Formatii: Politehnica Iasi: 1. Branet - 21. Mihajlov, 27. Nogo (24. Straton '70), 23. Ad. Ilie, 28. Cr. Munteanu - 18. R. Miclea, 5. Onicas, 8. Ignatov, 10. Constantin (16. N. Viveiros '61) - 99. V. Badea, 14. G. Paun (11. Bujor '54). Antrenor: Dumitru Dumitriu.
Gaz Metan: 30. Buchta - 3. Trovaci, 19. Lazar, 13. Akaki, 23. Marovici (22. Parvulescu '84) - 21. Todea (6. Bozesan '76), 7. Kubala (24. Cigan '68), 15. Hoban - 5. Al. Munteanu, 27. Eric - 29. Gallanis. Antrenor: Cristian Pustai.
Cartonase galbene: Miclea '68 / Trtovaci '23, Todea '62, Bozesan '82