Poli Iasi invinge la Urziceni

7 Octombrie 2008
1302 Vizualizari | 1 Comentarii
• Unirea Urziceni - Poli Iasi 0-1 (0-1), intr-un meci contand pentru etapa a zecea a Ligii I • Golul marcat de Cr. Bratu, chiar inainte de pauza, permite iesenilor sa mai iasa din zona nisipurilor miscatoare • Pentru Poli urmeaza acum restanta cu Farul, din etapa a patra, partida care se va disputa pe terenul din Copou, duminica, pe data de 12 octombrie

Ultimul meci al celei de-a zecea etape a Ligii I a opus fata-n fata doua echipe aflate in situatii oarecum diferite. Daca Politehnica era practic obligata sa scoata un rezultat bun, jucatorii Unirii Urziceni trebuiau sa-si linga ranile, dupa eliminarea din Cupa UEFA. Rezultatul final a insemnat o bucurie imensa pentru Politehnica, care prin victoria smulsa in fieful celor din Urziceni a mai luat o uriasa gura de oxigen in lupta pentru evitarea retrogradarii. Cu cutitul la os, asa au intrat pe teren fotbalistii Politehnicii Iasi in deplasarea de la Urziceni. Cu una dintre cele mai sarace zestre adunate in opt partide, doar patru puncte, iesenii erau obligati sa scoata un rezultat mare din confruntarea cu jucatorii antrenati de Dan Petrescu. Poate cu acest gand si presati de esecurile din etapele anterioare, iesenii au inceput tare partida, Tanasa avand in minutul trei prima ocazie a partidei, cand a tras de la aproximativ 15 metri, lateral stanga, insa sutul sau a fost retinut de portarul advers. Desi iesenii au avut prima ocazie, jocul a continuat in nota de dominare a ialomitenilor. Elevii lui Dan Petrescu s-au jucat aproape intreaga repriza cu ocaziile, aparatorii Politehnicii fiind intrebuintati serios in cateva faze. Poate cea mai mare ocazie a primei reprize a apartinut lui Tibi Balan, care a avut deschiderea scorului in varful bocancului, insa desi mingea a fost balbaita de fundasii ieseni, Balan nu reuseste sa marcheze din 8 metri. Insa, contrar cursului jocului, cei care au plecat bucurosi la cabine au fost oaspetii. Elevii lui Popa s-au descatusat chiar inainte de pauza, dupa ce Bratu a prins un sut magistral de la 20 metri peste portarul Urziceniului, ramas simplu spectator. Finalul primei reprize i-a gasit, astfel, pe ieseni in avantaj (scor 1-0).

Disperare la Urziceni

Cu acest rezultat inregistrat pe tabela, cei de la Unirea Urziceni s-au aruncat in atac inca din primele secvente ale mitanului secund, in speranta unei egalari rapide. Din acel moment, iesenii practic nu au mai contat in atac, apararea ducand tot greul si in special portarul Plesca, aflat intr-o zi mare. Cu toate ca pana la finalul partidei Urziceniul a presat in continuare, iesenii s-au vazut in final cu sacii in caruta si cu trei puncte in cont, puncte care aduc clubul din Copou la sapte puncte acumulate in primele zece etape si care urca echipa moldava pana pe locul 16 in clasamentul Ligii I, inaintea Otopeniului si Buzaului. Antrenorul Unirii Urziceni, Dan Petrescu, s-a bazat la fluierul arbitrului pe urmatorii jucatori: D. Tudor - Bordeanu (`70-Onofras), Mehmedovici, Galamaz, E. Nicu - S. Frunza, I. Apostol, T. Balan, Todoran (`58- Raul Rusescu) - Mara (`83-Ricardo), Bilasco. De partea cealalata, Ionut Popa a inceput in urmatoarea formula: Plesca - Buta, Onut, L. Munteanu, Pecnik - Bernsjak (`89- Ad. Ilie), Gavatorta, Naidin, R. Miclea (`52-Viveiros) - Cr. Bratu, C. Tanasa (`70-I.Stancu). La final, Ionut Popa, antrenorul Politehnicii, a sustinut ca va cauta sa ofere macar o recompensa financiara jucatorilor, data fiind si munca pe care au depus-o. "De aceasta data jucatorii au avut o concentrare maxima, o daruire la fel de maxima si, nu in ultimul rand, au avut si o motivare pentru care au luptat in aceasta partida. Am socotit cu presedintele clubului, Sorin Boca, ca indiferent de situatia financiara in care ne aflam, sa le dam o prima baietilor, pentru ca astazi (ieri-n.r.) au demonstrat ca merita din plin Acum vrem sa recuperam punctele pe care le-am pierdut pana in acest moment", a spus Ionut Popa la finalul intalnirii. De cealalta parte, antrenorul Unirii, Dan Petrescu, a acuzat nesansa pe care jucatorii sai au intalnit-o in fata portii iesene. "Nu reprosez nimic baietilor in privinta acestui meci. Daca jucam trei zile si trei nopti, tot nu intra mingea in poarta. Am avut ghinion, practic nu a intrat nici o minge", s-a plans Petrescu. Pentru Poli urmeaza acum restanta cu Farul, duminica, 12 octombrie, pe stadionul "Emil Alexandrescu", partida care va conta pentru etapa a patra si care a fost intrerupta dupa ce nocturna din Copou a cazut, arbitrul fiind nevoit sa intrerupa jocul.