Poli, in genunchi - GALERIE FOTO

19 Aprilie 2010
1468 Vizualizari | 1 Comentarii
Poli a obtinut cu noroc un egal in fata Otelului
• Poli Iasi - Otelul Galati 1-1 (0-1), in etapa 28 a Ligii I de fotbal • Cu un nou antrenor pe banca tehnica, iesenii au obtinut cu mare noroc acest punct, Badea egaland dintr-un penalty • Nici cu Titi Dumitriu pe banca, Poli nu a lasat senzatia ca vrea si poate sa lupte pentru evitarea retrogradarii • Echipa din Copou a urcat pe locul 15 in clasament si se deplaseaza etapa viitoare, vineri, la Dinamo • La finalul partidei, presedintele Otelului a fost "certat" ca nu a dat meciul Politehnicii

Poli este in coma si fotbalistii ieseni nu dau semne ca ar putea si chiar ca ar vrea sa salveze echipa de la retrogradare. Cu un nou antrenor pe banca tehnica, in persoana lui Titi Dumitriu, Politehnica a facut un nou meci slab si a obtinut un egal, scor 1-1, foarte norocos cu Otelul Galati. In prima repriza, pe teren a existat o singura echipa, galatenii facand legea la mijlocul terenului. Profitand de apatia jucatorilor ieseni, baietii lui Dorinel Munteanu s-au asezat in terenul advers si au ratat prima ocazie in minutul 16, cand Salagean a centrat din stanga si capul lui Pena a trecut putin pe langa poarta. In minutul 30, Ochirosii a ramas singur in careul Politehnicii si a inscris cu un sut plasat pe sub Branet. Pana la finalul primei reprize, tot Otelul a fost mai aproape de a da lovitura, dar Antal in doua randuri si Giurgiu au ratat de putin golul de 2-0. Dupa pauza, iesenii au intrat la fel de apatici, dar au reusit sa egaleze in minutul 52, cand Vali Badea, inexistent pana atunci si de atunci, a fost faultat in careu de Costin si tot el a transformat penaltiul. La 1-1, gazdele au mai avut cateva zvacniri, dar Andrei Ionescu si Barladeanu au avut doua executii paralele cu poarta, starnind rasete in tribuna. La carma meciului au fost tot galatenii, care nu au mai reusit insa sa-si creeze alte ocazii de a inscrie. Poli a mai pierdut doua puncte pe teren propriu, a urcat pe locul 15 in clasamentul Ligii I, dar jocul iesenilor nu le da sperante suporterilor ca vor putea vedea si sezonul viitor fotbal de Liga I in Copou.

Iesenii, la mila Galatiului

Dupa joc, presedintele Otelului Galati, Marius Stan, a fost certat de ieseni ca nu a vrut sa dea meciul Politehnicii. Un copil de 5-6 ani a fost trimis de tatal sau sa-l certe pe fostul sef al echipei iesene ca nu a pierdut meciul de la Iasi. "Am ramas cu un gust amar dupa ce s-a intamplat la Iasi. Nu-mi vine sa cred ca un oras ca Iasul a ajuns sa aiba nevoie de mila mea sau a altei echipe. Intr-un oras atat de mare, atat de frumos, cum sa concepi sa castigi un meci ca la piata? A venit un copil de 5 ani la mine, trimis de tatal lui, sa ma intrebe de ce nu am pierdut jocul? L-am luat deoparte si i-am zis sa-i transmita tatalui sau ca in viata totul se castiga prin munca. Va dau cuvantul ca sunt socat de ce s-a intamplat la Iasi. La fel cum Poli si-a aparat sansa corect in urma cu 2 ani, cand noi am pierdut o calificare in Cupa UEFA, pentru ca iesenii au facut 0-0 la Galati, asa si noi ne aparam sansele corect meci de meci. Nu am dat meciuri la nimeni niciodata si cred ca o echipa trebuie sa castige punctele pe teren si nu din mila adversarilor. Unde este demnitatea iesenilor? Eu am ajutat Poli, atunci cand am lucrat la acest club, am promovat cu echipa in Divizia A si am obtinut un loc 9, care nu a mai fost obtinut dupa aceea in prima liga", a declarat Marius Stan, la plecarea din Iasi. Venit de cateva zile la Iasi, Titi Dumitriu a recunoscut ca Poli nu merita mai mult de un egal ieri. "In alte conditii, adica avand 35-40 de puncte, poate un egal cu Otelul ar fi fost firesc, însa în conditiile actuale, acest rezultat ne îngreuneaza si mai mult situatia. Suntem într-o situatie delicata si cred ca trebuie sa facem eforturi duble pentru a iesi din subsolul clasamentului. O parte dintre jucatorii mei au evoluat astazi cu frana de mana trasa si nu înteleg de ce. Puteam castiga acest meci, dar jucatorii mei nu au avut linistea necesara. Cand am venit la Iasi, i-am gasit pe jucatori debusolati pentru ca pana acum cateva etape nici nu se punea problema ca Iasiul sa retrogradeze. Au fost cateva meciuri în care au luat goluri în minutul 90 si s-a ajuns în situatia de acum. Aceasta echipa nu are ce cauta în Liga a II-a, v-o spune unul care cunoaste foarte bine valoarea ligii secunde. Voi lua niste masuri de asa maniera încat jucatorii sa joace pe postul care trebuie si sa se comporte ca o adevarata echipa", a precizat Dumitriu. De partea cealalta, Dorinel Munteanu a regretat ca Otelul a scapat victoria printre degete. "Am avut obiectiv pentru acest meci sa nu pierdem, dar eu cred ca puteam pleca de la Iasi cu toate cele trei puncte. Oricum, îi felicit pe baieti pentru efortul depus. Stiam ca Iasiul are o echipa valoroasa, ca va conta foarte mult faptul ca a schimbat antrenorul. Pacat ca am comis acel penalti, care ne-a privat de o victorie. Daca era 2 sau 3-0 la pauza pentru noi, cred ca nu mai erau discutii. Le-am dat ocazia gazdelor sa egaleze în repriza a doua si sa nu mai castigam acest meci. Obiectivul nostru este crearea unei echipe competitive. Suntem deocamdata pe locul opt, dar noi speram sa mai urcam în clasament cel putin o pozitie pana la finalul campionatului. Eu astept confirmari din partea baietilor ca pot conta pe ei si anul viitor, cand vrem sa atacam un loc de cupa europeana", a declarat Dorinel Munteanu.

Poli Iasi - Otelul Galati 1-1 (0-1)
Au marcat: Badea ('52 - pen.) / Ochirosii ('30)
Stadion: Emil Alexandrescu
Vreme: frumoasa
Spectatori: 7.000
Gazon: bun
Formatii: Poli Iasi: 1. Branet - 30. Straut, 21. Mihajlov, 27. Nogo, 28. Munteanu - 26. Negru (7. Barladeanu '64), 77. Ionescu, 5. Onicas (8. Ignatov '55 )- 11. Bujor (18. Miclea '76), 99. Badea, 14. Paun. Antrenor: Dumitru Dumitriu.
Otelul Galati: 1 2. Grahovac - 3. Rapa, 16. Sarghi, 18. Costin, 23. Salageanu (14. Ilie '59) - 26. Neagu, 29. Giurgiu - 11. Ochirosii (7. Iorga '72), 37. Viglianti (32. Paraschiv '63), 8. Antal - 27. Pena. Antrenor: Dorinel Munteanu.
Cartonas galben: Rapa '77.
Arbitri: Teodor Craciunescu - 7, Iulian Radu - 7, Valentin Avram - 7.
Observator: Constantin Gheorghe, Pavel Peniu.