Poli National, spulberata la Alexandria

30 Octombrie 2010
643 Vizualizari | 0 Comentarii
• CSB Teleorman – Politehnica National 87-41(18-6, 25-11, 22-7, 22-17), in etapa 6 a Diviziei A de baschet feminin

Un nou esec pentru echipa de baschet feminin Politehnica National Iasi. Baschetbalistele pregatite de George Clapon si Radu Boisteanu au fost spulberate de CSB Teleorman Alexandria, cu scorul de 87-41 (18-6, 25-11, 22-7, 22-17). Partida, care a contat pentru etapa 6 a Seriei SE din Divizia A de baschet feminin, a fost la discretia gazdelor, de departe cea mai buna echipa din serie. Practic, echipa din Alexandria a rezolvat meciul din primele douazeci de minute, la pauza gazdele conducand deja cu scorul de 43-17. Pana la final, jocul nu a fost decat o simpla formalitate pentru CSB Teleorman, care a invins cu scorul de 87-41. Cea mai buna marcatoare a formatiei iesene a fost Walker, cu 12 puncte, urmata in topul eficacitatii de Tatarinova, cu 11 puncte. Restul punctelor au fost reusite de jucatoarele: Panait – 7p, Alaiba – 5p, Panzaru – 4p, Sorana Gavrilescu – 2p. Ca o imagine foarte clara a diferentei uriase dintre cele doua formatii, sa spunem ca doua jucatoare ale gazdelor au marcat impreuna mai multe puncte decat toata echipa ieseana. Chivu a reusit 23 de puncte, iar Saponjic, 20 de puncte. Printre cele mai bune marcatoare ale formatiei din Alexandria s-au mai numarat Rus, cu 14 puncte, si Cutas, cu 10 puncte.