Poli nu a rezistat decat o repriza la Craiova

28 Iulie 2008
2607 Vizualizari | 0 Comentarii
• Universitatea Craiova - Poli Iasi 2-0 (0-0) in prima etapa a Ligii I de fotbal • Iesenii par sa abordeze si in noul sezon aceeasi tactica ultradefensiva, care l-a tradat din nou pe antrenorul Ionut Popa • Chiar daca Poli a avut un penalty clar in minutul 15, dar neacordat de Victor Berbecaru, oltenii au meritat victoria, golurile juvetilor fiind marcate in partea secunda a meciului de Prepelita (`62) si Barboianu (`87) • Ionut Popa a fost nemultumit de aportul ofensiv al lui Ionut Bilba

Debut cu stangul pentru fotbalistii ieseni. In pofida unei campanii de achizitii foarte activa, Poli a dezamagit la prima aparitie in noul sezon si a pierdut meciul din runda inaugurala, scor 0-2, pe terenul Universitatii Craiova. Dincolo de acest esec, suferit in fata unei echipe mai bune si dupa un aurbitraj potrivnic, ingrijorator este faptul ca iesenii par sa abordeze si in noul sezon aceeasi tactica ultradefensiva, care l-a tradat din nou pe antrenorul Ionut Popa. Dupa un debut de meci foarte bun si o repriza incheiata la egalitate, 0-0, antrenorul Ionut Popa a ordonat retragerea, a facut cel putin o schimbare neinspirata (Sfarlea cu Naidin) si astfel Poli nu a avut cum sa emita pretentii la Craiova. De altfel, nici oltenii nu au aratat prea mult fotbal, dar la finalul celor 90 de minute au fost clar echipa mai buna. Exilati pe stadionul Extensiv din Parcul Romanescu si lipsiti de sustinerea propriilor suporteri, elevii lui Nicolo Napoli au aratat putin fotbal in primele 15 minute, jocul fiind controlat de oaspetii din Copou. Poate ca momentul cheie al jocului s-a petrecut in minutul 15, cand Milea a fost busculat in careu de Gaman, dar centralul Victor Berbecaru s-a facut ca nu vede infractiunea clara si in loc sa dicteze un penalty evident, a lasat jocul sa continue. Aceasta faza avea sa toarne plumb in ghetele jucatorilor ieseni, iar juvetii au pus treptat stapanire pe joc, decarul Florin Costea si Michael Baird punand din ce in ce mai multe probleme la poarta lui Branet. Pe acest fond a venit prima ocazie de gol a Craiovei, lovitura de cap a lui Costea fiind respinsa de la vinclu in corner de portarul Politehnicii (in minutul 35). Peste alte cinci minute gazdele si-au trecut in cont o dubla ocazie, Baird si Costea nereusind sa trimita pe spatiul portii dintr-o faza buna de atac. Mai intai, Branet a respins in fata sutul australianului Craiovei, pentru ca Florin Costea sa trimita peste poarta din sase metri. Peste toate, Onut s-a accidentat si a fost schimbat in minutul 38 de Radu Ciobanu, iar apararea nu a mai functionat deloc din acel moment (nu ca pana atunci ar fi facut minuni). Pauza s-a dovedit un sfetnic bun pentru olteni, acestia iesind mult mai hotarati de la cabine. Mai intai, Wobay a amenintat poarta adversa cu un sut din afara careului, ca raspuns la incursiunea lui Miclea (minutul 47), dupa care Costea a intarziat nepermis de mult finalizarea, fiind blocat in momentul sutului (minutul 50).

Universitatea Craiova - Politehnica Iasi 2-0 (0-0)
Marcatori: Prepelita (`62) si Barboianu (`87)
Stadion: Extensiv
Vreme: inchisa
Spectatori: 0 (meciul s-a disputat cu portile inchise)
Gazon: cu denivelari
Formatii: Universitatea Craiova: Bornescu - Dananae, Gaman, Mitchell, Rose - Prepelita (Barboianu `67), Dorel Stoica, Gangioveanu - Wobay (Fritulescu `84), Costea (Dina `60), Baird. Antrenor: Nicolo Napoli.
Poli Iasi: Branet - Buta, Onut (Ciobanu `38), Lucian Munteanu, Pecnik - Milea, Naidin (Sfarlea `57) - Cristian Bratu, Bersnjak (Viveiros `67), Miclea - Bilba. Antrenor: Ionut Popa.
Cartonase galbene: Wobay `59 / Pecnik `31, Miclea `44, Bilba `65
Arbitri: Victor Berbecaru - 5, Gero Szabo - 6, Horea Bochis - 6
Observatori: Sorin Satmari si Ioan Igna

Bilba, atacat

Ocaziile la poarta ieseana s-au inmultit, totul culminand cu sutul expediat in transversala de Baird, dupa o faza bine construita de Gangioveanu in partea stanga. Era minutul 53 si Universitatea Craiova presa din ce in ce mai mult deschiderea scorului. Golul mult asteptat de intreaga suflare fotbalistica din Banie a venit in minutul 62, fiind reusit de mijlocasul Andrei Prepelita, dupa o frumoasa actiune solitara finalizata cu sut in stanga lui Branet. Un minut mai tarziu, jucatorul oltean lua drumul ambulantei, fiind lovit din spate de invizibilul Ionut Bilba, a carui unica realizare in acest meci a ramas pana la final accidentarea lui Prepelita. Poli Iasi a ratat sansa egalarii in minutul 71, cand Sfarlea l-a incercat pe Bornescu cu un sut din lovitura libera, dupa care noul intrat Barboianu a inchis tabela cu un sut din interiorul careului, trecandu-si astfel in cont prima reusita in Liga 1. La sfarsitul jocului, antrenorul Ionut Popa era dezamagit de ineficacitatea unora dintre fotbalistii sai si l-a certat pe Ionut Bilba. "Sunt nemultumit de infrangere, dar si de modul in care au evoluat cativa jucatori. Nu stiu ce s-a intamplat cu Bilba, care pana azi parea in forma. Am avut primele 30 de minute bune, credeam ca dam gol. Nu m-a surprins cu nimic Craiova, stiam ca Wobay si Costea fac jocul. Mi-a placut Gangioveanu. Odata cu accidentarea lui Onut ceva s-a rupt. Sunt dezamagit de aportul a 4-5 jucatori, chiar si de la Ionut Bilba ma asteptam la mai mult pentru ca in jocurile de pregatire a fost unul dintre cei mai buni. Stiam ca daca vom da posibilitatea Universitatii sa atace pe flancuri va fi greu. Craiovenii ii au pe cei 3-4 jucatori de atac de viteza si aici au castigat jocul", a spus Popa. La randul sau, fotbalistul Cristian Bratu regreta ca Poli Iasi a fost invinsa, mai ales pentru ca echipa antrenata de Ionut Popa a inceput bine jocul si a avut sanse de a marca. "Uneori fotbalul este nedrept. Stiam ca Universitatea joaca bine in repriza a doua si acest lucru din pacate s-a intamplat si cu noi. Este greu cand incepi campionatul cu o infrangere. Pentru moral era bun si un rezultat de egalitate", a spus Bratu. Fotbalistii ieseni au plecat spre casa sambata noaptea, imediat dupa meci, iar in runda a doua, la sfarsitul acestei saptamani, Poli va primi vizita echipei FC Vaslui, intr-un nou joc care se va disputa cu portile inchise.