Poli s-a calificat in optimile Cupei Romaniei (GALERIE FOTO)

23 Septembrie 2009
1109 Vizualizari | 0 Comentarii
Poli s a calificat in optimile Cupei Romaniei GALERIE FOTO
• Poli Iasi s-a calificat in optimile de finala ale Cupei Romaniei-Timisoreana, dupa ce a invins, ieri, pe teren propriu, cu scorul de 3-1 (2-0), formatia Pandurii Targu Jiu, in 16-imile competitiei • Golurile Politehnicii au fost marcate de Bratu, Bujor si Bersnjak • La acest joc au debutat pentru Poli Frunza si Marius Croitoru • In campionat, sambata, Poli va intalni echipa Ceahlaul Piatra Neamt

Poli Iasi a obtinut calificarea in optimile de finala ale Cupei Romaniei. Intr-un joc din faza 16-imilor, fotbalistii lui Petre Grigoras au invins rezervele de la Pandurii Targu Jiu, fara sa forteze. A rezultat un meci modest, in care gazdele au fost clar mai bune, Poli castigand cu scorul de 3-1. Golurile Politehnicii au fost marcate de Bratu, Bujor si Bersnjak, ultimul cu o bijuterie in chiar finalul meciului. Daca gorjenii au venit la Iasi fara antrenorul Sorin Cartu si fara echipa de baza, Petre Grigoras a schimbat jumatate din echipa care a jucat la Mioveni, impotriva Curtii de Arges. Au intrat in primul unsprezece Plesca, Straut, Straton, Pecnik, Bersnjak si Bilba, fotbalisti care de obicei sunt rezerve. Chiar si asa, in minutul 4, Bujor a pasat excelent in careu de pe dreapta, Bilba a reluat la coltul scurt, dar portarul Stanca a fost atent si a retinut balonul. Cei aproape 5 mii de ieseni prezenti in tribune la meciul cu Pandurii au aplaudat in picioare in minutul 24, reusita superba a lui Cristi Bratu. Acelasi Bujor a centrat bine din dreapta, iar Cristi Bratu a inscris cu un vole spectaculos, din lateral de la 7 metri. Unsprezece minute mai tarziu, Pecnik a avut o cursa frumoasa pe stanga si dupa un un-doi cu Cristi Constantin, a scos la sut in centrul careului, Bratu a tras de la 10 metri in Stanca, mingea a revenit la Pecnik, care a sutat mult peste poarta. In minutul 38, Bujor a scapat singur cu portarul dupa o pasa pe culoare a lui Vali Negru si de aceasta data nu a mai ratat, asa cum o facuse de doua ori in meciurile de la Iasi, cu Timisoara si cu Astra. Cu patru minute inainte de finalul primei reprize, Cristi Bratu a ramas singur cu Stanca, dar a preferat un dribling in plus si a fost blocat in minutul sutului. La 2-0, actul secund a fost mult mai echilibrat, dar nu pentru ca gorjenii au jucat neaparat mai bine, ci pentru ca baietii lui Grigoras nu au mai parut conectati la meci. In minutul 72, Cristi Constantin a sutat frumos de la 18 metri, dar Stanca a respins in corner, pentru ca in minutul 75, dupa o lovitura de colt care nu anunta nimic, Adrian Rusu sa inscrie cu capul pentru 2-1. Iesenii nu au resimtit insa socul primirii golului, au inchis bine jocul la mijlocul terenului si au replicat prin Straut, care in minutul 88 a sutat de la 18 metri, Stanca a respins in fata, dar Frunza nu a reusit sa impinga mingea in poarta. In primul minut de prelungire, slovenul Bersnjak a luat o actiune pe cont propriu, a driblat doi adversari, a ajuns in marginea careului de 18 metri, de unde a sutat superb la coltul lung (o executie ca a lui del Piero), invingandu-l pe Stanca.

Grig, nemultumit de joc

Astfel, Poli a invins cu 3-1 Pandurii Targu Jiu, la finalul unui meci in care iesenii nu au fortat. Chiar daca au obtinut al treilea succes consecutiv, iesenii nu au prea mult timp de sarbatoare, pentru ca sambata, de la ora 18.00 (stadionul Emil Alexandrescu, in direct la GSP TV), Poli va intalni in etapa a opta a Ligii I, nou-promovata Ceahlaul Piatra Neamt. Dupa meci, antrenorul Petre Grigoras a recunoscut ca echipa lui a facut cel mai slab joc de cand o conduce. "Sunt multumit doar de rezultat, nu si de joc. Nu asa se poate ajunge mai departe in Cupa. Am inceput slab, insa ne-am revenit finalul primei reprize, cand am reusit sa marcam de doua ori. E prea putin sa joci numai 20 de minute intr-un meci. Repriza a doua, pe fondul schimbarilor facute, am primit acel gol din faza fixa si ne-am facut singuri viata grea. Jucatorii au citit si ei prin presa ca Pandurii vine cu rezervele si au crezut ca daca dau doua pase inscriu cinci goluri. A fost cel mai slab meci facut de cand sunt eu la Iasi. Nu stiu ce se intampla cu Bilba, la antrenament se comporta bine, in viata personala este curat ca lacrima, dar in joc este sters. Unele lucruri se platesc mai tarziu decat cred unii", a afirmat Grigoras. De partea cealalta, antrenorul secund al Pandurilor, Florin Bejenariu, a afirmat ca Poli Iasi a meritat victoria. "A fost un meci de Cupa, in care se putea intampla orice. Noi nu am facut o prima repriza asa cum ne-am dorit, tineretea unor jucatori spunandu-si cuvantul. Poli Iasi, cu jucatori mai maturi, a speculat gafele noastre si a marcat de doua ori in prima repriza. In partea a doua a jocului nu am mai gresit asa mult si am reusit sa si marcam. O victorie meritata a Iasului. Domnul Cartu nu a venit la meci pentru ca a fost o deplasare prea lunga. Noi facem deplasarea cu autocarul pentru ca la Targu Jiu nu avem aeroport si pentru ca ne-am propus in Cupa sa dam credit jucatorilor mai tineri. Urmeaza meciul cu Otelul Galati si pentru noi este mai important", a comentat Bejenariu.

Poli Iasi - Pandurii Targu Jiu 3-1 (2-0)
Au marcat: Bratu (`24), Bujor (`38), Bersnjak (`90+1) / Rusu `75
Stadion: Emil Alexandrescu
Vreme: frumoasa