Poli s-a desumflat in Groapa

20 Martie 2008
1534 Vizualizari | 1 Comentarii
Andrei Cristea
• Dinamo Bucuresti - Politehnica Iasi 2-1 (2-1), in etapa cu numarul 24 a Ligii I de fotbal • Iesenii au fost condusi cu 2-0 dupa doua goluri stupide si au inscris singurul gol prin Andrei Cristea, printr-o diagonala superba de la 17 metri • Desi a jucat mai bine de o repriza cu un om in plus, gruparea din Copou nu a reusit sa inscrie nici macar golul de 2-2 • Dupa acest esec, Poli ramane pe locul 10, cel putin pana la meciurile de astazi si asteapta confruntarea de sambata seara, cu liderul CFR Cluj

Sansa uriasa ratata de fotbalistii ieseni: Poli a pierdut meciul din deplasare cu Dinamo Bucuresti, scor 2-1, si a cunoscut prima infrangere din acest an. Trupa lui Popa nu a mai repetat jocul bun din celelalte partide si, desi a avut un om mai mult pe teren mai bine de jumatate de meci, a terminat partida in genunchi, fiind invinsa de o echipa Dinamo care a aratat mai degraba ca o formatie din subsolul clasamentului decat ca actuala campioana a Romaniei. Poli a incasat doua goluri stupide, iar reusita superba a lui Andrei Cristea, sut in diagonala din 17 metri, nu a fost suficienta pentru ca iesenii sa nu se intoarca cu mana goala de la Bucuresti. Oaspetii au inceput tare jocul din Groapa si dupa un sut putin alaturi al lui Cristea, in minutul 6, Bersnjak a primit mingea singur in interiorul careului, in pozitie centrala, dar in locul unui sut sigur, slovenul a mai incercat un dribling si a fost blocat de defensiva alb-rosie. Acesta avea sa fie si momentul crucial al partidei, pentru ca doar doua minute mai tarziu, Danciulescu primeste un pas la limita off-side-ului si il invinge pe Branet cu un sut plasat. Degeaba au mai protestat iesenii pentru o pozitie de off-side, pentru ca reluarile TV i-au dat dreptate asistentului de pe acea parte a terenului, Pecnik scotandu-l din off-side pe Danciulescu. Jucatorii lui Popa aveau sa resimta socul primirii acestui gol si, in minutul 26, Miranda a dublat avantajul dinamovistilor. Atacantul argentinian a primit in careu si l-a executat cu sange rece pe Branet, cu un sut plasat la coltul lung. La 2-0, parea ca totul s-a terminat pentru Poli, dat dupa o ocazie a lui Buta (sut la coltul scurt din pozitie laterala), in minutul 44, Stoican a avut o intrare criminala la Paruolo (cu talpa in zona gatului) si a fost eliminat corect de arbitrul Tiberiu Lajos. Poli a inceput din nou sa respire doar un minut mai tarziu, cand Andrei Cristea a prins o diagonala superba, din 17 metri, fara nici o speranta pentru portarul echipei nationale, Bogdan Lobont. La acest scor se parea ca Poli va reusi sa egaleze in actul secund, cu atat mai mult cu cat jocul lui Dinamo a parut unul obosit si previzibil.

Faza controversata

Dupa pauza insa, iesenii au intrat parca resemnati in teren, iar inceputul reprizei secunde a apartinut tot gazdelor, care au tinut foarte bine mingea departe de careul lui Lobont. In minutul 55 insa, portarul dinamovist a avut o interventie de exceptie la sutul din interiorul careului al aceluiasi inepuizabil Andrei Cristea. Cinci minute mai tarziu, Poli rateaza o alta ocazie uriasa dupa ce Buta nu a reusit sa trimita pe poarta o minge respinsa gresit de Bogdan Lobont. Cu aceasta ocazie, treptat, ofensiva Politehnicii s-a stins, fotbalistii lui Popa ajungand foarte rar in careul alb-rosilor. In minutul 69, Danciulescu a trecut pe langa golul de 3-1, dar sutul sau de la 9 metri, din unghi, a trecut pe langa poarta lui Branet. Zece minute mai tarziu se petrece si cea mai controversata faza a partidei. Bersnjak scapa singur spre poarta, este faultat in careu de Cosmin Moti (care merita la aceasta faza cartonas rosu), dar arbitrul asistent a intervenit pentru a semnaliza un off-side la mijlocasul sloven. Aceasta avea sa fie si ultima faza a partidei, care s-a incheiat cu fotbalistii ieseni in jumatatea dinamovista, dar Onut si compania au fost incapabili fie macar sa arunce la bataie mingea in careul lui Lobont. Asa avea sa se scrie soarta unui meci pe care Poli Iasi il putea castiga fara probleme in fata unui adversar modest, departe de pretentiile unei campioane en-titre. Dupa acest esec, Poli ramane pe locul 10, cel putin pana la meciurile de astazi si asteapta confruntarea de sambata seara (ora 20.45, stadionul Emil Alexandrescu), cu liderul CFR Cluj. La sfarsitul jocului, antrenorul Ionut Popa era suparat pe ratarile elevilor sai si pe golurile stupide primite de defensiva Politehnicii. "Dinamo a reusit sa speculeze greselile noastre in prima repriza, a inscris doua goluri si si-a trecut in cont un nou succes. Imi pare rau ca am pierdut, pentru ca ne-am creat si noi 5-6 ocazii de a egala macar, dar nu am reusit sa inscriem si nu poti castiga puncte daca nu dai goluri", a declarat Ionut Popa. De partea cealalta, antrenorul Gheorghe Multescu era nemultumit pe eliminarea lui Stoican din finalul primei reprize. "Jucatorii mei au fost motivati, determinati. Am avut o prima repriza foarte buna. Si a doua a fost, dar am jucat in alt regim tactic dupa acea eliminare a lui Stoican. Nu cred ca a fost corecta, pentru ca el nu l-a vazut pe jucatorul iesean venind si a incercat sa loveasca mingea", a declarat Multescu.

Dinamo Bucuresti - Poli Iasi 2-1 (2-1) Marcatori: Danciulescu (`8), Miranda (`25) / Cristea (`45) Stadion: Dinamo Vreme: frumoasa Spectatori: 3500 (dintre care 50 de la Iasi) Gazon: bun Formatii: Dinamo Bucuresti: Lobont - Stoican - Moti, Izvoranu, Pulhac - Torje (`78 Catalin Munteanu), Margaritescu, Vranjkovic (`64 Ropotan), Cristea - Miranda (`68 Lucian Goian), Danciulescu. Antrenor: Gheorghe Multescu. Poli Iasi: Branet - Homei, Onut, Munteanu, Pecnik - Milea (`46 Sfarlea) - Buta, Naidin (`80 Mijin), Bernsjak, Paruolo (`56 Bilba) - Cristea. Antrenor: Ionut Popa. Jucatorul meciului: - Arbitri: Tiberiu Lajos - 6, Octavian Sovre - 7, Irina Mirt - 7. Cartonase galbene: Milea, Pecnik, Sfarlea / Moti Cartonas rosu: Stoican Observatori: Adrian Ionescu si Ioan Timofte