Poli scoate un egal de aur la Cluj

5 Octombrie 2009
1529 Vizualizari | 0 Comentarii
Petre Grigoras
• CFR Cluj-Politehnica Iasi 1-1 (1-0), dupa golurile marcate de Cadu, in minutul 8, respectiv Ionut Bilba, in minutul 72, ambele goluri fiind marcate din penalty • Egalul obtinut la Cluj ii aduce Politehnicii o serie incredibila de cinci partide fara infrangere • O prima repriza proasta si o a doua superba, acesta a fost scenariul dupa care s-au ghidat jucatorii Politehnicii Iasi • Punctul obtinut ii aduce lui Poli 14 puncte in clasament si o clasare pe un binemeritat loc 8 • Etapa urmatoare, jucatorii lui Petre Grigoras primesc vizita Stelei intr-un meci contand pentru etapa cu numarul 10

CFR Cluj - Poli Iasi 1-1 (1-0)
Au marcat: Cadu (`8-penalty) / Bilba (`72, penalty
Echipe: CFR Cluj: Nuno Claro - Panin, Cadu, Alcantara, Edimar - Mara (Deac-`59), Peralta (Didi-`75), Dani, Culio - Nei, L. Traore (Dubarbier-`52). Antrenor: Antonio Conceicao
Poli Iasi: Branet - Buta, L. Munteanu, Ad. Ilie, Pecnik - Bersnjak - R. Miclea (Bilba-`69), Ignatov, V. Negru (Cr. Bratu-`67), Constantin - Bujor (Viveiros `89). Antrenor: Petre Grigoras
Stadion: Dr Constantin Radulescu
Gazon: bun
Spectatori: 5.000
Cartonase galbene: Alcantara (`11, `73), Cadu (`80) / Munteanu (`7), Pecnik (`33)
Cartonas rosu: Alcantara (`72)
Arbitri: Ovidiu Hategan (central) - Aurel Onita, Vladimir Urzica (asistenti) - Claudiu Stefanuti (rezerva)
Observatori: Stan Prodan, Mircea Dancu

CFR Cluj-Politehnica Iasi 1-1 (1-0), dupa golurile marcate de Cadu, in minutul 8, respectiv Ionut Bilba, in minutul 72, ambele goluri fiind marcate din penalty. Ghinionul deplasarilor pentru Poli s-a spart tocmai la Cluj, unde iesenii au evoluat intr-un echipament nou, portocaliu si cu sorturi albe. Egalul obtinut la Cluj ii aduce Politehnicii o serie incredibila de cinci partide fara infrangere. Dupa o a doua repriza superba, Poli reuseste sa smulga un punct fostei campioane, punct care se putea transforma in trei puncte daca jucatorii lui Petre Grigoras fructificau una din multele ocazii avute in prima repriza. O prima repriza proasta si o a doua superba, acesta a fost scenariul dupa care s-au ghidat jucatorii Politehnicii Iasi. Iesenii au mizat pe o oboseala a clujenilor, mai ales ca adversarii de aseara veneau dupa o infrangere in Olanda (scor 0-1) contra celor de la PSV Eindhoven, intr-un joc contand pentru grupele Europa League. Dar cum un joc nu seamana cu altul, nici cel de ieri nu a semanat cu cel de la Eindhoven. Partida a inceput cum nu se poate mai prost pentru Poli. Nu au trecut decat opt minute de la inceputul primei reprize si clujenii au si deschis scorul. O grava eroare in defensiva, facuta de Adrian Ilie, care a faultat neglijent in careu, a dus la obtinerea unui penalty de catre clujeni. Lovitura de pedeapsa a fost transformata cu siguranta de capitanul Cadu, care a sutat imparabil in vinclul portii aparate de Branet. Golul primit a avut darul sa-i trezeasca din letargie pe ieseni. Imediat, baietii antrenati de Petre Grigoras au iesit la joc, incercand sa gaseasca drumul spre gol cat mai repede. Ocaziile au alternat de la o poarta la alta, atat clujenii, cat si moldovenii fiind in cateva randuri aproape de gol. O ocazie monumentala a fost ratata cu seninatate de ieseanul Cristi Constantin. Acesta trimite cu capul, din 3 metri, spre poarta clujenilor, insa Nuno Claro a reusit sa evite golul egalizator printr-o parada de exceptie. Ca si raspuns, clujenii au inceput sa preseze tot mai mult jocul spre poarta lui Branet, insa imprecizia atacantilor lui CFR si-a spus cuvantul. Spre finalul primei reprize, iesenii au scos capul din propria jumatate si au avansat cu mai mult curaj spre poarta lui Nuno Claro. Ignatov de doua ori si Valentin Negru ar fi putut reaprinde sperantele in tabara ieseana, insa nici unul nu a reusit sa fructifice ocaziile avute. La pauza, CFR Cluj a intrat la cabine cu un avantaj de un gol, punctul marcat de Cadu cantarind decisiv in economia partidei. Repriza secunda a debutat furtunos, cu ocazii de ambele partii. Poli a inceput incet-incet sa impinga jocul catre poarta lui Nuno Claro.

Pe cai mari

Partea secunda a fost una mult mai animata. Iesenii au iesit mai mult la joc in cautarea golului egalizator. Nemaiavand ce pierde, Poli s-a avantat in atac, lasand mai multe spatii deschise in defensiva. Dar clujenii s-au crezut invingatori mult prea devreme si s-au retras in defensiva. Invitati la joc, iesenii nu s-au lasat asteptati. Si la una din multele ocazii avute, Bilba, proaspat intrat pe teren, este faultat in careu neglijent, iar arbitrul Ovidiu Hategan nu face decat sa acorde un 11 metri. Acelasi Bilba transforma cu sange rece lovitura de la 11 metri, scorul devenind 1-1. Minunea se putea produce un minut mai tarziu, cand tot Bilba a avut golul desprinderii in varful bocancului, dar s-a pierdut cu firea, iar fundasii CFR-ului au reusit sa indeparteze pericolul. Jocul a continuat pe contre pana la final, cei de la CFR trezindu-se abia la sfarsit. Poli a tremurat serios, clujenii avand in final doua ocazii monumentale pentru a marca golul victoriei. Sansa a fost insa de partea iesenilor, jocul incheindu-se cu scorul de 1-1, iar Poli s-a ales cu un punct mare.

Reactii la cald

Presedintele gruparii ardelene, Iuliu Muresan, s-a aratat nemultumit de jocul prestat de echipa sa. Muresan a spus ca se putea mult mai mult si ca doar jucatorii sunt de vina pentru semi-esecul inregistrat. "Sunt suparat. Am facut un meci bun, pe care trebuia sa-l castigam. Eu am un gust amar, puteam fi pe locul intai acum daca eram putin mai concentrati. Asa ne-am complicat singuri situatia, dar nu asta conteaza. Conteaza ca jucatorii nu sunt concentrati suficient. Jucatorii nostri joaca cate o repriza si atat. Ei sunt de vina, dupa parerea mea, pentru ca nu se concentreaza suficient", a spus Iuliu Muresan. De partea cealalta, iesenii s-au declarat multumiti de remiza scoasa. Petre Grigoras, antrenorul celor de la Poli Iasi, s-a luat si de Bilba, sustinand ca nu atacantul trebuia sa bata lovitura de pedeapsa. Mai mult, daca Bilba rata, nu mai prindea lotul pentru urmatoarele meciuri. "Nu Bilba trebuia sa execute penalty-ul. Am vazut ca are incredere, dar nu puteam face un sprint de 50 metri in teren. Daca rata, nu mai prindea lotul. Mi-a parut bine ca l-au schimbat pe Traore. Sunt fericit, este al cincilea meci in care nu pierdem", a spus Petre Grigoras. Egalul smuls la Cluj ii aduce lui Poli 14 puncte in clasament si o serie frumoasa de meciuri fara infrangere. Pentru Poli urmeaza un meci de foc. Echipa din dealul Copoului va juca in urmatoarea etapa cu Steaua, dupa care va juca tot acasa cu Universitatea Craiova, dar in Cupa Romaniei.

Page time :0.1767 (s) | 24 queries | Mysql time :0.022306 (s)