Poli trimite Ceahlaul in liga secunda

10 Martie 2008
1687 Vizualizari | 0 Comentarii
• Politehnica Iasi - Ceahlaul Piatra Neamt 1-0 (1-0), in etapa cu numarul 22 din Liga I de fotbal • Singurul gol al meciului de ieri a fost marcat de Ionut Bilba, cu o frumoasa lovitura de cap • Acest succes, al treilea consecutiv in meciurile de pe teren propriu, le asigura iesenilor o clasare pe un linistitor loc 10 in clasamentul la zi • Antrenorul Popa a dedicat familiei succesul obtinut in fata nemtenilor lui Gheorghe Stefan • Toate vedetele lui Pinalti au jucat lamentabil la Iasi • Pentru Poli urmeaza doua meciuri infernale, ambele in deplasare, la Farul Constanta si la Dinamo Bucuresti

Criticat de toata lumea pentru jocul slab din ultima perioada, atacantul Ionut Bilba si-a luat revansa in fata tuturor si a adus o victorie de aur pentru Politehnica Iasi. Blondul atacant iesean a inscris un gol superb cu capul, dupa o centrare perfecta a lui Miclea si a stabilit scorul final al meciului dintre Poli Iasi si Ceahlaul Piatra Neamt. Acest gol aduce trei puncte trupei din Copou si, peste toate, mai multa liniste in sanul echipei lui Popa inaintea unei perioade cu jocuri foarte dificile. Impotriva nemtenilor, Poli nu a mai reeditat jocul bun din primele doua meciuri ale anului, dar chiar si asa fotbalistii ieseni au fost cu doua clase peste vedetele lui Gheorghe Stefan. Croitoru, Cristocea, Cernoch sau Omoduemuke au fost anonimi in fata jucatorilor lui Popa, care s-au daruit exemplar, au jucat foarte bine tactic si au mai facut un pas important pentru evitarea retrogradarii. De partea cealalta, Ceahlaul a jucat foarte prost si, cu doar 20 de puncte dupa primele 22 de etape (in etapa viitoare la Piatra Neamt vine liderul CFR Cluj), se indreapta cu pasi repezi spre esalonul secund. Meciul a inceput cu o ocazie a lui Cernoch, care a sutat de la 16 metri in bratele lui Branet.

Reusita lui Bilba

De altfel, aceasta avea sa fie singura faza notabila a atacantului plecat din Copou in aceasta pauza competitionala. Iesenii s-au incalzit greu, in pofida vremii frumoase de afara si au inceput sa urce spre poarta lui Savu, trecand usor la carma jocului. In minutul 20, o actiune frumoasa a gazdelor, cu Cristea la finalizare a fost stopata in ultima secunda de portarul George Savu. Sase minute mai tarziu, sut Miclea din pozitie buna, lateral stanga, dar portarul nemtenilor a trimis in corner. Forcingul gazdelor a continuat si, in minutul 34, Bilba a trimis cu capul peste poarta din doar 5 metri, dupa o centrare foarte buna a lui Milea. Dupa un nou sut al lui Miclea, putin pe langa poarta, Bilba isi aduce aminte ca este golgeterul Politehnicii si a inscris un gol de toata frumusetea. In ultimul minut al primei reprize, Miclea a centrat perfect de pe partea stanga in sensul de atac al iesenilor si Bilba a plasat, pe spate, o frumoasa lovitura de cap, fara nici o sansa pentru portarul de sub Pietricica. Acesta avea sa fie si unicul gol al unui meci in care iesenii, chiar daca au jucat mai slab decat in celelalte doua partide, au fost net superiori unei trupe a Ceahlaului care se scufunda incet spre esalonul secund. Dupa pauza, Poli a inghetat jocul si a mai trecut pe langa golul secund de cateva ori, dar Cristea in doua randuri si Sfarlea nu au reusit sa aduca mai devreme linistea in dealul Copoului. De partea cealalta, nemtenii au avut o singura ocazie periculoasa, in minutul 62, cand fostul stelist Cristocea a sutat peste poarta din pozitie buna.

Victorie pentru familie

La sfasitul jocului, antrenorul Ionut Popa a dedicat succesul familiei si tuturor femeilor din Iasi, dar si-a atentionat jucatorii ca ii asteapta cinci meciuri foarte grele in urmatoarea perioada. "Este o victorie muncita, pe care o dedic tuturor femeilor din familia mea. As fi vrut sa o dedic si bunicii mele, dar ea este acum in ceruri si sper ca de acolo sa fi simtit bucuria mea din suflet. Era clar ca nu aveam voie sa facem pasi gresiti. Era un meci de 6 puncte, pentru ca eram in lupta cu Ceahlaul la retrogradare, si acum cred ca sansele noastre au crescut", a declarat Ionut Popa. In tabara cealalta, antrenorul secund al nemtenilor, Dorin Zotinca (Viorel Hizo nu a catadicsit sa vina la conferinta de presa, motivand ca este foarte suparat dupa aceasta infrangere) a declarat ca o victorie in meciul cu Poli Iasi ar fi fost "un balon de oxigen" si ca formatiei din Piatra Neamt nu-i ramane decat sa lupte in continuare pentru evitarea retrogradarii. Acest succes, al treilea consecutiv pe teren propriu (Poli Timisoara, Steaua si Ceahlaul) le asigura iesenilor o clasare pe un linistitor loc 10 in clasamentul la zi. Poli va avea insa un program infernal in perioada urmatoare, cu jocuri in deplasare la Farul Constanta (vineri seara), la Dinamo Bucuresti (etapa intermediara miercuri, 19 martie, si acasa cu CFR Cluj (sambata, 22 martie).

Dupa ce clubul Politehnica Iasi a fost amendat cu suma de 30 mii lei de Comisia de Disciplina pentru ca suporterii ieseni au aruncat cu pietre la finalul meciului cu Buzaul, presedintele Sorin Boca a impus galeriei sa plateasca integral aceasta amenda. Astfel, liderul suporterilor ieseni, Marius Srainer, a anuntat ca galeria lui Poli va cumpara la fiecare joc de pe teren propriu al Politehnicii cate 500 de bilete pe care le va distribui suporterilor care vor dori sa faca parte din galerie. "Avem o sponsorizare de la o firma ieseana si dupa o discutie cu domnul presedinte Boca, am decis sa cumparam cate 500 de bilete la fiecare meci de pe teren propriu al Politehnicii, pe care sa le distribuim gratuit suporterilor care vor dori sa faca parte din galerie. Am inteles ca este vina noastra si cred ca pana la finalul acestui sezon vom reusi sa platim aproape integral amenda primita dupa meciul de la Buzau", a explicat liderul suporterilor ieseni, Marius Srainer.

Poli Iasi - Ceahlaul Piatra Neamt 1-0 (1-0) Marcator: Bilba (`45+1) Stadion: Emil Alexandrescu Vreme: frumoasa Spectatori: 6000 Gazon: moale Formatii: Poli Iasi: Branet - Homei, Onut, Munteanu, Pecnik - Milea (` 90 Mijin) - Cristea, Bersnjak, Sfarlea, Miclea (`78 Paruolo) - Bilba (`63 Buta). Antrenor: Ionut Popa. Ceahlaul Piatra Neamt: Savu, Nohai, Pecha, Forminte, Barna (`61 Oliveira), Badescu (`46 Matei), Omoduemuke, Croitoru, Cristocea, Evora, Cernoch (`53 Doicaru). Antrenor: Viorel Hizo Jucatorul meciului: Ionut Bilba Arbitri: Victor Berbecaru - 6, Miklos Nagy - 6, Gero Szabo -7 Cartonase galbene: Onut, Buta, Paruolo / Nohai, Forminte, Omoduemuke, Croitoru, Cernoch, Doicaru Observatori: Mircea Calin si Rodion Camataru.

Page time :0.2000 (s) | 24 queries | Mysql time :0.024327 (s)