Politehnica a facut fericiti mii de ieseni - GALERIE FOTO

18 Mai 2009
1175 Vizualizari | 1 Comentarii
Politehnica a facut fericiti mii de ieseni GALERIE FOTO
• Poli Iasi - Gaz Metan Medias 2-0 (1-0), intr-o partida din etapa cu numarul 31 a Ligii I de fotbal • Golurile iesenilor au fost marcate de Petar Jovanovic si de Sfarlea • Cu acest succes obtinut dupa un meci pe viata si pe moarte, Poli si-a consolidat locul 14 in clasament si s-a distantat la 5 puncte de primul loc retrogradabil • La meciul din Copou au asistat aproximativ 11 mii de oameni • Etapa viitoare, Poli joaca la CS Otopeni

Bucurie fara margini pentru 11 mii de ieseni care sambata au urcat in dealul Copoului pentru a sustine inca o data echipa favorita. Poli Iasi a invins cu 2-0 pe Gaz Metan Medias si miile de spectatori care au asaltat arena din Copou vor avea ocazia si la anul sa urmareasca pe viu meciuri din prima liga. Intr-o atmosfera de sarbatoare, cu o presiune uriasa pe umeri si pe o caldura umeda care i-a lasat fara respiratie pe multi dintre jucatori, trupa lui Bergodi a facut un pas urias pentru evitarea retrogradarii. Aflati la doua puncte in fata mediesenilor, fotbalistii din Copou au inceput tare partida de sambata si au amenintat poarta inca din primele minute, prin Nuno Viveiros. Treptat insa, gazarii au pus stapanire pe joc si au inceput sa puna tot mai mult in pericol buturile portii lui Cristian Branet. Markovic a ratat o ocazie rarisima, trimitand cu piciorul din 5 metri peste poarta goala. In plina presiune a Mediasului, Poli a replicat prin Jovanovic, care a trimis cu capul mult pe langa poarta, dintr-o pozitie ideala. In minutul 24 insa, acelasi Jovanovic, titularizat surprinzator de Bergodi a inscris pentru 1-0. Nuno Viveiros a primit o pasa in dreapta, l-a driblat pe linia de fund pe Parvulescu, a intrat in careu si a pasat perfect pentru acelasi Jovanovic care a inscris cu un sut puternic in plasa portii lui Vatca. Acest gol a mai turnat plumb in ghetele oaspetilor care pana la pauza nu au mai avut ocazii importante de a marca. Imediat dupa pauza insa, Gaz Metan a trecut pe langa egalare. In minutul 50, Eric a scapat singur cu Branet, dar a trimis foarte slab, portarul Iasiului a respins cu piciorul, s-a lovit de coechipierul sau Jovanovic si a ramas la pamant. Balonul a ajuns la Kubala, care a trimis un lob de la 25 de metri, dar fundasul Munteanu a respins cu o lovitura de cap, de pe linia portii. Aceasta faza a starnit proteste de pe banca iesenilor, care au cerut off-side, motiv pentru care arbitrul Deaconu i-a aratat cartonasul galben lui Plesca, portarul de rezerva al gruparii din Copou.

Cristea lipseste la Otopeni

Chiar si asa, tot oaspetii au stapanit jocul, au combinat mai mult, in timp ce jucatorii lui Bergodi au facut treptat pasul inapoi. Totusi, Gaz Metan nu si-a mai creat ocazii mari de a inscrie in afara unor faze fixe, lovituri libere sau cornere. De partea cealalta, cu opt minute inainte de final, Andrei Cristea a luat pe cont propriu o actiune in flancul drept, si-a lasat adversarul in urma si a centrat perfect in fata portii, acolo de unde Sfarlea a impins din cadere mingea in poarta. Inaintea acestui gol, mediesenii au cerut penalty la o interventie a lui Pecnik la Eric, De altfel, Poli putea inscrie mult mai repede golul izbavirii, daca Andrei Cristea, care a muncit foarte mult si in meciul de sambata, nu era individualist la cel putin patru actiuni in care nu a pasat catre Bratu sau Bilba, aflati in pozitii mult mai avantajoase. In minutul 86, Florin Lazar a fost eliminat dupa ce l-a lovit pe Andrei Cristea in urma unui meleu in care au fost angrenati mai multi jucatori ai celor doua echipe. Din nefericire pentru Poli, in urma acestui meleu, arbitrul Deaconu l-a avertizat si pe Andrei Cristea, care a ajuns la 7 cartonase galbene in acest sezon si este suspendat automat pentru jocul de la Otopeni. Pana la urma insa, cu acest succes obtinut dupa un meci pe viata si pe moarte, Poli si-a consolidat locul 14 in clasament (la egalitate cu echipa de pe locul 13, Gloria Bistrita) si s-a distantat la 5 puncte de primul loc retrogradabil. Mai mult decat atat, iesenii au si avantajul rezultatelor directe in dubla cu Gaz Metan Medias, dupa ce au pierdut in tur cu 1-0 si au castigat in retur cu 2-0. Etapa viitoare, sambata, 23 mai, de la ora 16.30, Poli va intalni in deplasare pe CS Otopeni. Pana la finalul campionatului mai sunt trei etape, iar iesenii mai au nevoie de 4 puncte pentru a fi siguri suta la suta de evitarea retrogradarii, indiferent de ce vor face celelalte formatii in finalul sezonului. Baietii lui Cristiano Bergodi, care este foarte aproape sa reuseasca o minune la Iasi, vor intalni in deplasare pe CS Otopeni si Rapid si vor juca acasa cu Gloria Buzau.