Politehnica a invins Astra in 13 minute - GALERIE FOTO

22 August 2009
1624 Vizualizari | 2 Comentarii
Politehnica a invins Astra in 13 minute GALERIE FOTO
• Poli Iasi a invins Astra Ploiesti cu scorul de 2-0 (2-0) intr-un joc din etapa a patra a Ligii I • Golurile lui Bujor si Cristian Constantin au consfintit prima victorie a lui Petre Grigoras pe banca tehnica a Politehnicii • Iesenii au transat meciul in primele 13 minute, dupa care nu au mai fortat • Cu aceasta victorie, Poli a urcat pe locul 13 in ierarhia Ligii I si va intalni etapa viitoare pe FC Vaslui

Dupa un esec frustrant in fata uneia dintre cele mai slabe echipe din Liga I, fotbalistii ieseni au strans randurile si au reusit sa castige primul joc din acest campionat si totodata din mandatul lui Petre Grigoras la Iasi. Victimele lui Bujor si compania au fost jucatorii de la Astra Ploiesti, o alta echipa nou-promovata, care a fost rapusa repede in dealul Copoului. Doar doua minute le-au trebuit jucatorilor lui Petre Grigoras sa inscrie primul gol al meciului si cine altcineva o putea face daca nu Bujor. Varful adus in vara de la CFR II Cluj a ajuns golgheterul campionatului, cu 3 reusite, dupa ce a impins in poarta o centrare de pe stanga a lui Costache, scapata in fata de portarul Cristi Munteanu. Forcingul gazdelor a continuat, iar peste zece minute ploiestenii au primit un nou gol. Cristi Constantin a marcat cu un vole superb din careu exact sub transversala, dupa o centrare perfecta a lui Cornel Buta. La adapostul celor doua goluri, fotbalistii ieseni au ridicat piciorul de pe pedala de acceleratie si au incercat sa conserve cat mai mult rezultatul inscris pe tabela de marcaj. Prahovenii au fost pentru prima data periculosi in minutul 20, cand Costache a fost depasit usor in banda stanga a defensivei iesene, dar sutul lui Alexandru Stan a trecut putin pe langa poarta lui Branet. Patru minute mai tarziu, Paun a tras slab din pozitie buna, dupa o noua greseala a defensivei Politehnicii. Jucatorii lui Grigoras au replicat in minutul 31, cand Bujor a fost blocat in ultimul moment de apararea prahovenilor. In fine, in minutul 33, acelasi Paun, lasat din nou singur in zona centrala, la 18 metri, a sutat putin pe langa poarta. Astfel, la pauza, Poli a intrat cu un avantaj linistitor, scor 2-0. Avantaj care avea sa fie conservat si in actul secund, cand oaspetii si-au mai creat ocazii de Doamne ajuta, doar la cateva faze fixe. In schimb, iesenii au jucat la trecerea timpului, multumiti ca Astra nu se apropia prea periculos de poarta lui Cristi Branet. Doar Liviu Ganea si-a mai creat cateva oportunitati de a pune in pericol buturile portii lui Cristi Branet, la cateva momente de visare ale defensivei Politehnicii. Chiar si asa, Astra ramane fara gol marcat chiar si dupa a patra etapa, in timp ce Poli Iasi obtine primul succes din acest campionat si din mandatul lui Petre Grigoras. Cu aceasta victorie, gruparea din Copou a urcat pe locul 13 in clasament, cel putin pana la meciurile de astazi si maine, si asteapta cu mai mult optimism jocul din runda viitoare. Peste opt zile, duminica seara, Poli se va deplasa la Vaslui, o echipa care intre timp va lupta si pentru calificarea in grupele Europa League.

Reactii la cald

Dupa meci, antrenorul Petre Grigoras era multumit pentru cele trei puncte, dar nemultumit de jocul dezordonat al elevilor sai. "Ma bucur pentru cele trei puncte, dar meciul a fost dezordonat. Cu exceptia primului sfert de ora, cand am jucat mai agresiv, in rest a fost un meci dezordonat. Oricum trebuie sa-i felicit pe baieti pentru victorie si pentru faptul ca nu am mai luat gol, capitol la care eram pe primul loc dupa primele trei etape. Schimbarile fortate pe care le-am facut dupa pauza au slabit potentialul echipei. Cei care au intrat nu au adus acea prospetime de care aveam nevoie. Sunt bucuros pana la urma ca am luat trei puncte, dar daca nu ne imbunatatim jocul, ne va fi foarte greu in continuare. Acum ne asteapta un meci foarte greu in deplasare, la FC Vaslui, o formatie foarte buna si pe care eu o vad in primele trei echipe la finele acestui sezon", a declarat Petre Grigoras. De partea cealalta, Nicolo Napoli, aflat la primul joc pe banca tehnica a Astrei, a recunoscut ca lotul formatiei sale trebuie neaparat intarit, patronul gruparii dandu-i asigurari ca va mai transfera 2-3 jucatori. "Am inceput mai slab meciul de astazi (ieri - n.r.) si am luat foarte repede doua goluri. Am incercat sa revenim in joc, am avut trei ocazii de a marca si o bara, insa nu am reusit sa inscriem. Repriza a doua a fost una echilibrata si am avut din nou o ocazie mare prin Liviu Ganea. Avem mult de munca in continuare si va trebui sa ne intarim lotul. Am vorbit cu patronul Nicolae si, din discutia purtata cu el, am inteles ca vor mai veni 2-3 jucatori. Lotul trebuie neaparat intarit", a spus Napoli. Tot ieri, echipa a doua a clubului din Copou, formatie pregatita de Ioan Campeanu si Mihai Danila, a debutat cu dreptul in noul sezon, scor 1-0 cu Otelul II Galati. Unicul gol al meciului a fost marcat de Paul Tincu, in minutul 55, cu o executie superba dintr-o lovitura libera de la 25 de metri, lateral dreapta in sensul de atac al iesenilor.

Poli Iasi - Astra Ploiesti 2-0 (2-0)
Au marcat: Vlad Bujor (`3) si Cristian Constantin (`13)
Stadion: Emil Alexandrescu
Vreme: frumoasa