Politehnica asteapta verdictul in cazul Nocturna

25 Martie 2009
1176 Vizualizari | 0 Comentarii
• Farul Constanta a avut termen pana la inceputul acestei saptamani sa depuna ultimele documente la Tribunalul de Arbitraj Sportiv (TAS) in cazul Nocturna • Trei comisii federale au dat insa dreptate Politehnicii Iasi • Meciul s-a rejucat, iar iesenii au castigat cu scorul de 2-1

Chiar inaintea meciului direct dintre Poli Iasi si Farul Constanta, cele doua echipe asteapta verdictul in cazul Nocturna. Echipa de la malul marii a avut termen pana la inceputul acestei saptamani sa depuna ultimele documente la Tribunalul de Arbitraj Sportiv (TAS) in cazul Nocturna. Partida Poli Iasi - Farul Constanta, din etapa a V-a, nu s-a disputat pe data de 23 de august 2008, asa cum era programata, deoarece arbitrul Istvan Kovacs a asteptat doar 32 de minute remedierea defectiunii la nocturna stadionului Emil Alexandrescu si nu 60 de minute. Dupa ce iesenii au facut memoriu la FRF, Comisia de Disciplina a decis ca partida trebuie reprogramata, aceasta disputandu-se pe 12 octombrie si fiind castigata de Poli cu scorul de 2-1. Presedintele clubului Poli Iasi, Sorin Boca, a declarat, ieri, ca este convins ca Tribunalul de Arbitraj Sportiv (TAS) va da castig de cauza gruparii din Copou in cazul Nocturna. "Ar fi aberant ca Farul sa aiba castig de cauza la TAS, atata timp cat trei comisii ale federatiei ne-au dat noua castig de cauza. In plus, meciul s-a jucat si noi am castigat pe teren. Cei de la Farul au avut termen pana pe 23 martie sa depuna toate documentele, urmand ca la sfarsitul lunii sa se judece cauza. Noi suntem ferm convinsi ca punctele castigate pe teren de noi nu ne vor fi luate", a declarat Sorin Boca. Oficialul iesean a mai spus ca luna aprilie va fi una de foc pentru formatia ieseana. "Ne asteapta o luna de foc, in care s-ar putea decide soarta echipelor care vor retrograda. Suntem cinci echipe care luptam pentru evitarea locurilor 15 si 16. Nu pot spune care dintre adversarele directe este mai buna, pentru noi important este ca la finalul campionatului sa fim peste linia retrogradarii. Vom avea meciuri foarte grele in aprilie, cu Farul, Otelul Galati si FC Timisoara, in deplasare, in timp ce acasa vom primi vizita formatiilor CFR Cluj si Dinamo Bucuresti. Cel putin la prima vedere, meciurile din deplasare par mai usoare decat cele de pe teren propriu, astfel ca suntem obligati sa luam puncte inca din primul meci de la Constanta", a mai spus Sorin Boca. Partida dintre Farul si Poli Iasi, din runda cu numarul 22 a Ligii I, se va disputa vinerea viitoare, de la ora 18.00, pe stadionul din Constanta. Intre timp, conducerea Politehnicii a demarat deja campania de achizitii pentru noul sezon. Atacantul de la FC Botosani, Marius Matei, este prima achizitie a iesenilor. Cum transferul lui la gruparea din Copou nu a fost realizat in iarna, fostul vasluian a ramas in atentia conducatorilor de la Poli, astfel ca a fost achizitionat acum, in schimbul sumei de 30 de mii de Euro. Matei va juca in continuare la FC Botosani, pana la sfarsitul acestui sezon si va veni la Iasi in vara. Ieri, jucatorii ieseni au revenit la antrenamente dupa o mini-vacanta de cateva zile si au inceput deja pregatirile pentru partida cu Farul de vinerea viitoare. La antrenamentul de ieri au revenit si Bogdan Onut, Romulus Miclea si Andrej Pecnik, ultimii doi dupa un tratament la clinica din Belgrad. La sfarsitul acestei saptamani, Poli va participa la un triunghiular cu formatiile FC Vaslui si Lotus Baile Felix, echipa care joaca acum la Roman. Triunghiularul va avea loc la Roman, iar in prima disputa (toate meciurile se vor disputa pe durata a cate 45 de minute) Lotus va intalni formatia FC Vaslui, a doua repriza va opune cele doua echipe de prima liga pentru ca mini-turneul sa se incheie cu un duel intre Poli si Lotus.

Page time :0.1540 (s) | 22 queries | Mysql time :0.017190 (s)