Politehnica, regina Moldovei

28 Septembrie 2009
1477 Vizualizari | 0 Comentarii
Romulus Miclea a fost din nou unul dintre cei mai buni ieseni
• Politehnica Iasi - Ceahlaul Piatra Neamt, 2-0 (1-0) in etapa a opta a Ligii I de fotbal • Cele doua goluri ale iesenilor au fost marcate de Miclea si Bersnjak • Aceasta este a patra victorie consecutiva a baietilor lui Petre Grigoras • In acest moment, Poli este cea mai buna echipa din Moldova • Etapa viitoare, iesenii vor intalni in deplasare formatia CFR Cluj

Poli Iasi - Ceahlaul Piatra Neamt 2-0 (1-0)
Au marcat: Miclea (`11), Bersnjak (`90+4)
Stadion: Emil Alexandrescu
Vreme: frumoasa
Spectatori: 9.000
Gazon: bun
Formatii:
Politehnica Iasi: Branet - Buta, Adrian Ilie, L. Munteanu, Costache - Cr. Bratu (Bernsjak `74), Milea, V. Negru (Ignatov `53) - R. Miclea (Bilba `82), Bujor, Cr. Constantin. Antrenor: Petre Grigoras.
Ceahlaul: Rohetki - Ferariu, Forminte, Ichim, Barna - Badescu - Achim, Onciu, Cebotaru - Gafita (Doicaru `18), Sofroni (Prodan `74). Antrenor: Florin Marin.
Cartonas galben: Bersnjak `89
Cartonas rosu: Badescu `60
Arbitri: Robert Dumitru - 7, Mircea Orbulet - 7, Iulian Szekely - 7
Observatori: Constantin Stefan, Nicolae Dobrescu.

Atmosfera de sarbatoare in dealul Copoului. Festivalul de fanfare care a avut loc inaintea meciului, cele trei victorii consecutive din Cupa si campionat, dar si decizia conducerii clubului de a lasa intrarea libera la acest joc au facut ca peste 9 mii de oameni sa urce sambata dupa-amiaza la stadion pentru confruntarea cu Ceahlaul Piatra Neamt. Chiar daca de multe ori jucatorii ieseni au ramas datori publicului spectator, rezultatul final al jocului cu nemtenii, 2-0, a facut ca lumea sa plece fericita de la batrana arena din Copou. Poli a reusit sa ajunga la al patrulea succes si sa fie echipa cel mai bine clasata in Liga I dintre toate formatiile din Moldova. Golurile au fost marcate de Romulus Miclea, in minutul 11, si Dominik Bernsjak, in minutul 90+4. Poate dorinta foarte mare de victorie a facut ca in primele 10 minute, oaspetii sa fie mai lucizi la mijlocul terenului, chiar daca nu au fost periculosi la poarta lui Branet. La prima ocazie, Poli a deschis scorul pin Miclea, renascut sub comanda lui Petre Grigoras. In minutul 11, Vali Negru a centrat de pe partea stangã, portarul echipei Ceahlaul Piatra Neamt, Rohetki, a respins balonul in Miclea si din jucatorul formatiei iesene, balonul a intrat in plasa. Acest gol venit oarecum cand nimeni nu se astepta a turnat si mai mult plumb in ghetele tinerilor jucatori nemteni, care nu au reusit sa puna deloc in pericol poarta lui Cristi Branet. In minutul 30, Cristi Bratu a fost aproape de 2-0 dupa o noua pasa a lui Vali Negru, dar sutul sau de la 12 metri, cu exteriorul, a trecut peste poarta. Zece minute mai tarziu, acelasi Bratu, singur la 7 metri in careul oaspetilor, a trimis slab cu capul, dupa o centrare perfecta a lui Miclea. Dupa pauza, nemtenii au iesit mai mult la joc, dar singura ocazie mai importanta a aparut tot in urma unui contraatac. In minutul 54, Badescu a primit o minge in dreapta, a patruns spre poarta ieseana, dar a sutat mult pe langa poarta din 17 metri.

Bersnjak a inchis tabela

Acelasi Badescu avea sa fie in centrul atentiei si sase minute mai tarziu. Cel mai experimentat jucator al lui Florin Marin a primit direct cartonasul rosu, dupa o interventie dura asupra lui Milea. Reluarile TV i-au dat dreptate arbitrului Robert Dumitru, atacul lui Badescu, cu talpa pe piciorul jucatorului iesean, fiind clar de cartonas rosu. Dupa aceasta faza, baietii lui Petre Grigoras au tratat si mai lejer partida si au avut in minutele 67 si 68 cateva ocazii clare de a transa disputa. Mai intai, la o faza prelungita de atac a gazdelor, pe rand, Bujor, Cristi Constantin si Buta au tras in blocaj, in timp ce un minut mai tarziu, Costache a tras putin pe langa poarta, dupa un nou corner al Politehnicii. Si totusi scorul final nu a ramas 1-0, pentru ca slovenul Bersnjak a dublat avantajul iesenilor in minutul 90+4, cu un sut superb in diagonala din marginea careului de 16 metri al nemtenilor. Rezerva de lux in mandatul lui Petre Grigoras, Bersnjak este la al doilea gol in cateva zile (ambele pe finalul meciurilor), dupa ce a inscris si in jocul din Cupa Romaniei, impotriva gorjenilor de la Pandurii. Astfel, Poli a ajuns la al patrulea succes consecutiv si cu un total de 13 puncte dupa opt runde, ocupa un loc linistit in prima jumatate a ierarhiei interne. Mai mult decat atat, baietii lui Petre Grigoras sunt cea mai buna echipa din Moldova in acest moment, Vasluiul, Galatiul si Ceahlaul fiind clasati pe pozitii mai slabe in clasamentul intermediar al Ligii I. Dupa joc, tehnicianul iesean le-a dat doua zile libere elevilor sai. Etapa viitoare, cel mai probabil duminica, Politehnica va intalni in deplasare CFR Cluj, formatie care joi va evolua in Olanda, in grupele Europa League, pe terenul echipei PSV Eindhoven.

Reactii la cald

Dupa meci, antrenorul Petre Grigoras nu a fost tocmai multumit de jocul elevilor sai, dar a considerat ca victoria Politehnicii este absolut meritata avand in vedere numarul de ocazii de gol avute de Miclea si compania. "Nu stiu daca se poate vorbi astazi de sansa, cred ca victoria noastra este meritata si nu se poate spun ca am avut noroc. Oaspetii s-au aparat aglomerat, insa noi nu am avut luciditate in joc. Oricum, numai in prima repriza am avut mai multe ocazii de a marca in afara golului. Si in repriza a doua dupa eliminarea lui Badescu, care nu stiu daca a fost sau nu corecta pentru nu am vazut faza, am mai avut cateva ocazii de a marca. Din dorinta de a castiga, jucatorii mei au intrat cu teama si nu am avut luciditate in joc. Acum o sa le dau doua zile libere sa se odihneasca si sa vina cu pofta de joc. Sper sa avem o alta atitudine cu CFR Cluj. Rezultatul este foarte important si felicit jucatorii", a spus Grigoras. Eroul iesenilor, Romulus Miclea, spera ca Poli sa fie surpriza placuta a acestui campionat. "Luand in calcul si meciul din Cupa, avem patru victorii consecutive si sper sa o tinem tot asa. Noi avem ca obiectiv clasarea in primele 10 echipe, dar cred ca se poate si mai bine. Asa cum spune si domnul antrenor Grigoras, nu trebuie sa ne multumim cu putin. Poli Iasi ar putea fi surpriza placuta a acestei editii de campionat. Pentru noi urmeaza patru meciuri extrem de dificile, la Cluj cu CFR si la Galati cu Otelul si acasa cu Steaua si cu Dinamo. Sunt partide in care pornim cu sansa a doua si tocmai de aceea nu avem ce pierde. In astfel de jocuri suntem mai relaxati si cred ca putem obtine rezultate bune", a spus Romulus Miclea. De partea cealalta, antrenorul principal al echipei Ceahlaul, Florin Marin, a declarat ca jucatorii sai s-au organizat bine in defensiva, dar primul gol primit inca din minutul 11 a dus la acest insucces. "A fost o partida echilibrata in care noi ne-am organizat bine in defensiva, dar am luat prea usor primul gol. In prima repriza am avut si noi doua-trei ocazii clare de gol pe care insa nu le-am fructificat. In repriza secunda, dupa ce arbitrul a rupt echilibrul jocului prin eliminarea lui Badescu, nu am mai reusit sa punem probleme in atac. Oricum cred ca Iasul a castigat astazi cu sansa si daca nu am fi ramas in inferioritate numerica poate alta ar fi fost soarta meciului", a spus antrenorul echipei din Piatra Neamt.

Page time :0.1867 (s) | 22 queries | Mysql time :0.014251 (s)