Politehnica, Sahtiorul Romaniei (FOTO)

10 August 2009
1238 Vizualizari | 1 Comentarii
Politehnica Sahtiorul Romaniei FOTO
• Poli Iasi- Poli Timisoara 1-1 (0-0), intr-un meci contand pentru cea de-a doua etapa a Ligii I la fotbal • Cele doua goluri au fost marcate de Lucian Munteanu, in minutul 61, respectiv Winston Parks, in minutul 56 • In etapa urmatoare, cea de-a treia, Poli se va deplasa la Alba-Iulia, unde va intalni nou promovata Unirea

Poli Iasi - FC Timisoara 1-1 (0-0)
Au marcat: L. Munteanu (`61) / Winston Parks (`56)
Stadion: Emil Alexandrescu
Vreme: frumoasa
Spectatori: 6000 (20 de la Timisoara)
Gazon: bun
Echipe: Poli Timisoara: Pantilimon - Badoi (`81- Goga), Nibombe, Cisovsky, Art. Karamyan - Stancu, Alexa, Bourceanu, Arm. Karamyan- G. Bucur, Parks (`72- Lukas Magera). Antrenor: Ioan Ovidiu Sabau.
Poli Iasi: Plesca - Buta, Ilie, Munteanu, Costache - Miclea (`75 Balba), Bratu, Milea, Ignatov (`65- Bersnjak), Constantin - Bujor (`87 Barladeanu). Antrenor: Petre Grigoras.
Cartonase galbene: Cr. Munteanu, Milea, Plesca, Bilba / Nibombe , Badoi, Parks.
Arbitrii: Sebastian Coltescu -6, Cristian Nica - 6, Radu Ghinguleac - 7
Observatori: Cornel Cacoveanu si Mircea Nesu

Cea mai in forma echipa a Romaniei, FC Timisoara, formatie care a eliminat din Liga Campionilor chiar pe castigatoarea Cupei UEFA, Sahtior Donetk, s-a impiedicat la Iasi de niste jucatori eroici ai Politehnicii, care au facut unul dintre cele mai bune jocuri din ultimii ani. Timp de 75 de minute, iesenii nu au fost cu nimic inferiori unei grupari in care s-au pompat milioane de Euro in ultimii ani. Doar in ultimul sfert de ora, banatenii puteau da lovitura, dar per total, rezultatul final, 1-1, a fost cel echitabil. Cele doua goluri au fost marcate de Winston Parks in minutul 56, Lucian Munteanu egaland dupa cinci minute. Partida a inceput destul de bine pentru ieseni, Bujor scapand la un moment dat singur cu portarul Pantilimon, insa nu a mai apucat sa suteze, fiind blocat de Badoi. Dupa aceasta faza a urmat insa un forcing al banatenilor, care timp de aproape un sfert de ora au stat in jumatate de teren a Politehnicii. Scapati cu bine de asediul timisorenilor, jucatorii lui Poli au incercat sa impinga jocul spre poarta lui Pantilimon, fara folos insa. Daca Poli nu a reusit sa faca acest lucru, banatenii au aratat de ce sunt una din cele mai bune echipe romanesti la aceasta ora. Neobositul Arman Karamian a avut golul de 1-0 in varful bocancului, insa din trei metri nu a reusit decat sa tinteasca bara. Aceasta a fost si cea mai mare ocazie a primei reprize, pentru ca in sfertul de ora ramas nu s-a mai intamplat nimic notabil, iar scorul inregistrat la pauza a ramas unul alb, cele doua echipe trebuind sa se multumeasca cu atat.

Joc bun dupa pauza

Cea de-a doua repriza insa a fost complet diferita, asta si pentru ca s-a jucat intr-un ritm mult mai alert, mult peste nivelul primei divizii. Ca si in prima repriza, tot iesenii au avut ocazia de inceput, insa Bratu nu a reusit sa-l pacaleasca pe Costel Pantilimon, cu o lovitura de cap trimisa slab. Si cum in fotbal ocaziile se razbuna, cei care au marcat primii au fost banatenii. In minutul 56, fratele lui Arman Karamian, Artiom, a centrat in careu, portarul Plesca a boxat neinspirat, mingea a ajuns la atacantul Winston Parks, care nu a mai avut decat sa trimita cu capul in poarta din cativa metri. Fericirea timisorenilor nu a tinut insa prea mult. In minutul 61, iesenii reusesc sa egaleze pe tabela de marcaj. Ignatov executa perfect un corner, Lucian Munteanu s-a inaltat imperial si a trimis balonul chiar sub bara, in plasa portii lui Pantilimon. Marcarea golului egalizator le-a dat aripi iesenilor, care au inceput sa atace poarta lui Pantilimon. La o astfel de faza, in minutul 74, acelasi Bujor suteaza periculos, insa Pantilimon a reusit sa respinga in corner de sub bara portii sale, evitand golul de 2-1. Nici FC Timisoara nu s-a lasat mai prejos, atacantul de buzunar Gigel Bucur fiind pe care sa le strice bucuria elevilor lui Grigoras, insa micutul atacant, desi a patruns in careu, nu a reusit decat sa suteze in bratele portarului Plesca. Aceasta a fost si ultima mare ocazie a jocului, ambele echipe trebuind la finalul jocului sa se multumeasca doar cu rezultatul de egalitate inscris pe tabela de marcaj a stadionului din Dealul Copoului. Etapa urmatoare a Ligii I, cea de-a treia, ii va gasi pe elevii lui Grigoras in deplasare la Alba-Iulia, unde vor intalni nou promovata Unirea. De cealalta parte, elevii lui Sabau ii vor intalni pe propriul teren pe cei de la Rapid, intr-un veritabil derby al inceputului de sezon.

Reactii la cald

Dupa meci, antrenorul echipei Poli Iasi, Petre Grigoras, era putin nemultumit ca elevii sai nu au avut mai multa incredere in propriile forte. "Sunt multumit de rezultat, tinand cont de adversarul intalnit. Sunt multumit si de joc si poate ca am avut putina teama pentru ca, daca va uitati la primul lor 11, a fost aproape acelasi ca in meciul cu Sahtior. Cu mai multa incredere azi, cred ca am fi putut bate Timisoara. Nu cred ca s-a vazut o diferenta de valoare in partida de azi. Pentru inceput este bine, sper ca in urmatoarele meciuri sa vina si victoriile. Urmeaza meciuri mult mai grele pentru noi decat cele cu Rapid si Timisoara, chiar daca vom intalni nou-promovate. Important este ca jucatorii sa inteleaga ca pot mai mult decat au aratat pana acum. Bujor a avut o ocazie uriasa la inceputul meciului si poate altfel decurgeau lucrurile daca noi marcam primii. Oricum, imbucurator este ca isi creeaza ocazii si sunt convins ca va reusi sa inscrie", a afirmat Grigoras. De partea cealalta, Ioan Ovidiu Sabau a considerat ca rezultatul inscris la finalul jocului pe tabela este echitabil. "A fost un joc echilibrat, cu o prima parte care a apartinut Iasului, iar in partea a doua a jocului am avut si noi mai multe ocazii de a marca. Gazdele si-au dorit foarte mult sa castige, insa eu ma bucur ca jucatorii mei nu au fost relaxati dupa calificare din Liga Campionilor, dar cred ca ne-au lipsit luciditatea si concentrarea pentru a castiga acest meci. Dupa ce am inscris, ei au marcat pentru ca ne-am retras si ne-am aparat in marginea careului, dandu-le posibilitatea gazdelor sa-si creeze ocazii si sa egaleze. Il felicit pe Grigoras pentru ca a reusit intr-un timp foarte scurt sa faca lucruri bune la Iasi. Stiam ca Poli Iasi va arata altfel in meciul cu noi decat in cel cu Rapid. Una peste alta a fost un meci echilibrat si un rezultat pe masura", a declarat Sabau. La partida de la Iasi au asistat si doi reprezentanti ai clubului VfB Stuttgart, antrenorul secund si unul dintre sefii formatiei din Germania.