Popa nu a dat doi bani pe Cupa Romaniei

6 Decembrie 2007
1690 Vizualizari | 4 Comentarii
• Politehnica Iasi - Rapid Bucuresti 0-3 (0-2), in optimile de finala ale Cupei Romaniei la fotbal • Antrenorul Popa a folosit o echipa alcatuita mai mult din rezerve, iar Poli a primit doua goluri in doua minute si a parasit Cupa Romaniei inca din faza optimilor • Duminica va continua calvarul jucatorilor din Copou, cu meciul din prima etapa a returului, acasa cu Politehnica Timisoara • La acest meci insa, nu este exclus ca pe banca tehnica a iesenilor sa stea un alt antrenor

In plin scandal intre antrenorul Popa, pe de o parte, si primarul Gheorghe Nichita si cei trei investitori de partea cealalta, meciul din optimile de finala ale Cupei Romaniei dintre Poli Iasi si Rapid Bucuresti nu a mai adus la stadionul Emil Alexandrescu decat cel mult doua mii de spectatori. Dupa atatia ani in care jocul lui Poli a fost mai mult decat zgarcit si pe un frig cumplit, iesenii au abandonat echipa favorita si au preferat sa urmareasca la televizor un meci care altadata umplea pana la refuz arena din dealul Copoului. Aseara, fotbalistii Politehnicii au scapat de o corvoada, au fost eliminati din Cupa Romaniei de Rapid Bucuresti, echipa in fata careia au pierdut cu scorul de 3-0 si acum asteapta cu infrigurare (la propriu si la figurat) ultimele doua partide din acest an. Antrenorul Popa, ale carui zile la carma formatiei din Copou sunt numarate, s-a tinut de cuvant si a folosit impotriva Rapidului o formula de joc alcatuita majoritar din rezerve. Dincolo de orice tactica de a menaja unii jucatori inaintea ultimelor doua meciuri din acest an, este inexplicabil cum antrenorul Popa a inceput jocul cu un portar Traian Marc, care in ultima perioada nu a mai aparat la echipa mare decat in amicale sau cu un cuplu de fundasi centrali Bernard - Ilie. Tocmai aici avea sa fie cheia partidei. Jucatorii ieseni au intrat bine in teren, si-au dorit mult, au alergat, au pus osul, dar totul s-a naruit in doar doua minute, Popa fiind tradat tocmai de jucatorii pe care i-a introdus in teren doar ca sa-si continue razboiul cu primarul Nichita. Mai intai, in minutul 37, Nicolae Grigore a luat o actiune pe cont propriu, a intrat fara probleme prin cuplul de fundasi centrali Bernard-Ilie, a profitat de ezitarea lui Marc si a inscris fara probleme pe langa goalkeeper-ul iesean.

Executie in doua minute

Doar un minut mai tarziu, Burdujan a patruns in careu, tot pe centru si a dus scorul la 2-0, aducand linistea in tabara giulesteana. Totusi, poate ca partida din Copou ar fi avut o alta soarta daca la scorul de 0-0, cu un singur minut inainte ca Grigore sa deschida scorul, arbitrul Robert Dumitru ar fi acordat o lovitura de pedeapsa pentru Poli, la un contact intre Leucuta si Sapunaru. Si ca lectia pentru Popa sa fie completa, Marc a respins gresit o minge sutata din lovitura libera de Maftei, iar juniorul Raduta a inscris pentru 3-0 in ultimele secunde ale partidei. Oricum, soarta partidei a fost decisa de cele doua goluri din primul act si de gafele lui Popa, Rapidul lasand senzatia ca este cu o clasa peste gazde, in pofida daruirii si a atitudinii pozitive a jucatorilor ieseni. De remarcat ar mai fi doar debutul lui Manga, atacantul african transferat de Poli in aceasta iarna, care insa mai avea nevoie de o repriza pentru a atinge macar de cateva ori mingea. Duminica va continua calvarul jucatorilor din Copou, cu meciul din prima etapa a returului, acasa cu Politehnica Timisoara. Ramane de vazut insa daca la acest meci va mai sta pe banca tehnica antrenorul Popa sau primarul Nichita si cei trei investitori vor instala deja un nou antrenor. Desi se vehiculeaza mai multe nume, este foarte posibil ca inlocuitorul lui Popa pe banca tehnica a Politehnicii sa fie fostul international roman Viorel Moldovan, in prezent manager sportiv la Unirea Urziceni. In aceste zile, este asteptata o sedinta furtunoasa a actionariatului de la Poli in care vor fi produse schimbari majore in componenta bancii tehnice a formatiei din Copou.

Poli Iasi - Rapid Bucuresti 0-3 (0-2)
Marcatori: Grigore (`37), Burdujan (`38), Raduta (`90+3)
Stadion: Emil Alexandrescu