Portocala mecanica s-a calificat in optimile mondialului

21 Iunie 2010
601 Vizualizari | 0 Comentarii
• Olanda - Japonia 1-0, printr-un gol marcat de Sjnider, intr-o partida contand pentru cea de-a doua etapa a grupelor de la Campionatul Mondial de fotbal din Africa de Sud • Victoria de sambata i-a propulsat pe batavi in optimile de finala ale competitiei, nationala Olandei fiind prima echipa calificata in faza urmatoare a competitiei • Japonia trebuie sa invinga Danemarca in ultima etapa a grupelor pentru a reusi sa acceada in faza optimilor de finala

In primul meci al zilei de sambata de la Campionatul Mondial de fotbal din Africa de Sud, reprezentativa de fotbal a Olandei a reusit sa se impuna la limita, scor 1-0, in jocul contra reprezentativei similare a Japoniei, partida care a contat pentru cea de-a doua etapa a Grupei E. Singurul gol al meciului fost marcat de Sjnider in minutul 53. Prin aceasta victorie, olandezii isi asigura prezenta in optimile de finala ale competitiei, jocul din ultima runda a grupelor contand doar pentru palmares. Cu toate ca au obtinut victoria, olandezii s-au chinuit minute bune cu Japonia, jocul "portocalei mecanice" fiind adeseori criticat de spectatorii prezenti in tribune. Putin si cu ajutorul arbitrului, olandezii au izbutit sa obtina ceea ce si-au propus, si anume victoria care i-a trimis direct in optimile de finala. La capatul unui joc urat, Olanda, norocoasa ca intotdeauna, si-a atins obiectivul si se pregateste acum pentru cel putin inca doua partide. Nici partida de sambata nu a constituit un meci senzational, ba chiar poate candida la cel mai urat joc de pana acum. Prima repriza a fost o lupta surda, dominata de olandezi, si cu Japonia pe post de iepure. Olanda a inceput in forta, primele minute fiind un adevarat festin de pase intre batavi. Chiar daca au ridicat posesia mingii la peste 80 procente, ocaziile la poarta Japoniei au lipsit cu desavarsire, ba mai mult, niponii au tras mai multe suturi pe spatiul portii in prima repriza. La pauza s-a intrat cu un scor alb si in mintea tuturor se anticipa un nou rezultat de egalitate, intocmai ca cel inregistrat cu o zi mai devreme, cand Anglia nu a reusit sa scoata mai mult de un 0-0 in jocul contra mult mai modestei Algeria. Si de aceasta data se parea ca nu se va mai schimba nimic si ca disputa se indreapta spre un scor alb, insa in cea de-a doua repriza, olandezii au reusit faza care a facut diferenta, cea care i-a propulsat in cele din urma in optimile de finala ale mondialului african. Putin si cu ajutorul centralului, Olanda a reusit unicul gol al partidei in minutul 53, dupa un sut norocos. Golul a fost insa precedat de un hent facut de Van Persie, insa nesanctionat de arbitrul intalnirii. Imediat, Sjnider a reusit un sut fara preluare din afara careului, iar portarul Kawashima a deviat nefericit in propria poarta. Dupa marcarea golului, Olanda a ridicat oarecum piciorul de pe pedala de acceleratie, permitandu-le japonezilor sa atace mai mult, in speranta unui gol care ar fi relansat partida. Insa niponii nu au mai fost in stare sa produca surpriza.

Lectie nordica

Intr-un alt joc al Grupei E, Danemarca a invins reprezentativa similara a Camerunului cu scorul de 2-1 (la pauza 1-1). Victoria ii mentine pe danezi in cursa pentru un loc in optimile de finala ale competitiei, in timp ce rezultatul de sambata ii trimite pe africani acasa. Golurile au fost marcate de Bendtner, in minutul 34 si Dennis Rommedahl in minutul 62, respectiv Eto'o, in minutul 11. Partida dintre cele doua formatii a fost mult mai disputata decat celalalt joc din grupa, atat danezii, cat si camerunezii practicand un joc deschis, pe contre, oferind celor prezenti in tribune o partida frumoasa. Danemarca reuseste sa treaca peste infrangerea cu Olanda din debutul mondialelor si asteapta cu incredere ultima etapa, decisiva pentru viitorul trupei nordice. In ultima etapa a grupelor, Olanda intalneste reprezentativa Camerunului, in timp ce Japonia va disputa un meci crucial contra Danemarcei. Pentru a fi sigura de calificare, Japonia are nevoie de cel putin un rezultat de egalitate pentru a se califica mai departe in optimi. Ambele echipe au cate trei puncte, insa Japonia are un golaveraj mai bun decat echipa nordica.