Portocalele dauneaza grav calificarii

3 Iulie 2010
694 Vizualizari | 0 Comentarii
• Olanda a invins Brazilia cu scorul de 2-1 si s-a calificat in semifinalele Campionatului Mondial de fotbal • Brazilienii au condus la pauza cu 1-0, dupa golul lui Robinho, dar olandezii au revenit fantastic in repriza a doua si au intors soarta calificarii • Dupa ce a ratat calificarea in semifinale, selectionerul Braziliei, Carlos Dunga, si-a dat demisia

Soc la Campionatul Mondial din Africa de Sud. Olanda a reusit marea surpriza a competitiei si a eliminat Brazilia inca din faza sferturilor de finala. Olandezii au invins cu 2-1 Brazilia si au dovedit intregii lumi fotbalistice ca ei sunt brazilienii Europei. Sud-americanii au condus la pauza cu 1-0, dupa golul lui Robinho, dar olandezii au revenit fantastic in repriza a doua si au intors soarta calificarii. Olandezii au intrat timorati si au fost condusi la pauza, dar au revenit fantastic in partea a doua. Melo a fost inger si demon pentru brazilieni: a dat o pasa fabuloasa de gol, a marcat in propria poarta si a fost eliminat. Olanda - Brazilia, unul dintre cele mai asteptate sferturi de finala de la turneul final, a inceput cu o lovitura dura pentru batavi. Matijhsen s-a accidentat la incalzire, astfel ca olandezii au fost nevoiti sa faca o inlocuire de ultim moment, introducandu-l pe Oijer. Lipsa de omogenitate a cuplului Oijer-Heitinga le-a fost fatala olandezilor in startul meciului. Felipe Melo a dat in minutul 10 o pasa maiastra de 50 de metri, iar Robinho a deschis scorul, profitand de o greseala incredibila de pozitionare a olandezilor. Avand probabil cea mai pragmatica echipa din istorie, Brazilia a facut imediat un pas inapoi dupa ce a deschis scorul. Pragmatismul lui Dunga si-a pus imediat amprenta asupra jocului, Robben, cel mai periculos om al olandezilor, fiind oprit des prin faulturi repetate. Brazilienii nu s-au multumit doar sa conserve rezultatul si au incercat sa iasa pe contraatac ori de cate ori au avut ocazia, avandu-l pe Kaka intr-o forma de zile mari. Mijlocasul Realului a fost la un pas sa inscrie unul dintre cele mai frumoase goluri de la turneul final in minutul 31, cand a trimis spre vinclu, insa Stekelenburg s-a intins perfect si a scos in corner. Echipa lui Dunga a incheiat prima repriza in ofensiva. Dupa o noua actiune condusa de Kaka, Maicon a sutat din unghi la coltul scurt, fortandu-l pe Stekelenburg sa respinga cu greu intr-un corner neacordat de arbitru. Jocul bun din prima repriza le-a conferit baietilor lui Dunga o atitudine aroganta dupa pauza, iar acest lucru i-a costat. Olandezii au revenit pe teren mult mai montati si au reusit sa egaleze la noua minute de la reluare. Tonul a fost dat chiar de brazilieni, printr-un autogol de zile mari. Centrarea lui Sneijder i-a incurcat pe Melo si Julio Cesar, iar mijlocasul lui Juventus si-a introdus mingea in propria plasa, cu o lovitura de cap. Autogolul lui Melo i-a trezit pe olandezi, care au pus stapanire pe joc. Robben a devenit din ce in ce mai prezent in joc si a centrat perfect din corner in minutul 69, cand Kuyt a deviat pe spate, iar micutul Sneijder (unul dintre cei mai scunzi oameni de pe teren) i-a adus pe olandezi in avantaj cu o incredibila lovitura de cap din mijlocul brazilienilor. Golul lui Sneijder i-a infuriat pe brazilieni. Melo l-a calcat in picioare pe Robben in minutul 74 si a fost trimis la cabine, spre dezamagirea lui Carlos Dunga, care si-a muscat pumnii de nervi. Pe final s-a jucat de la o poarta la alta, cu Brazilia aflata in criza de timp, si cu Olanda lipsita de luciditate. Ambele echipe au ratat ocazii mari, insa nu s-a mai marcat si Olanda s-a calificat in semifinale. Dupa ce a ratat calificarea in semifinale, selectionerul Braziliei, Carlos Dunga, si-a dat demisia. "Cu totii stim ca, atunci cand am preluat nationala Braziliei, am semnat pe patru ani. E mai bine asa. Imi asum toata vina", a spus Dunga la conferinta de presa, conform ziarelor braziliene.

Page time :0.1606 (s) | 24 queries | Mysql time :0.018582 (s)