Prea mici pentru un razboi atat de mare

9 Decembrie 2004
1049 Vizualizari | 0 Comentarii
•Politehnica Iasi - Dinamo Bucuresti 24-32 (12-14), in etapa a XIII-a a Diviziei Nationale de handbal masculin •Iesenii au jucat bine, au tinut aproape de Dinamo, dar au platit tribut ratarilor din finalul partidei, dovedind inca o data ca nu pot rezista mental unui meci din prima liga •Campionatul intern va intra in vacanta pana pe 5 februarie 2005

Mai mult de o mie de spectatori au venit aseara la Sala Polivalenta, pentru ultima intalnire a anului cu handbalistii de la Politehnica. Jucatorii ieseni reveneau acasa dupa un succes imprevizibil, dar meritat la Medgidia, etapa trecuta, si sperau sa incheie cu bine un an de trista amintire. Adversara echipei pregatite de Costel Schender, Dinamo Bucuresti, s-a dovedit a fi insa o nuca prea tare pentru tinerii jucatori ieseni, care au capotat intr-o disputa pe care o puteau castiga, dar au platit tribut ratarilor din finalul partidei si faptului ca nu au crezut in sansa lor in acest meci. Impotriva uneia dintre reprezentantele Romaniei in cupele europene, Politehnica a inceput bine jocul, reusind sa conduca in cateva randuri ostilitatile, avand chiar un avantaj de doua goluri, scor 6-4, in minutul 14. Treptat insa, experienta formatiei oaspete si-s spus cuvantul si Dinamo a revenit in meci, intrand la pauza cu un avantaj de doua goluri pe tabela de marcaj, scor 14-12, cu largul concurs al jucatorilor ieseni.

Ratari monumentale

Actul secund a debutat cu cate doua mari ocazii la ambele porti, pentru Politehnica ratand incredibil, Velicu. Profitand de imprecizia gazdelor in atac, dar si de lejeritatea marcajului in dese randuri, alb-rosii au condus in permanenta, jucatorii lui Schender reusind insa sa se tina aproape de adversarii lor, pana in minutul 41, cand scorul era favorabil dinamovistilor, cu doar un gol 19-20. Dupa o prima parte a reprizei a doua echilibrate, a urmat o perioada de seceta pentru gazde, care in cincisprezece minute au inscris doar trei goluri, primind in schimb unsprezece. De altfel, in aceasta perioada a jocului avea sa se faca si diferenta intre cele doua echipe, dinamovistii profitand de suita incredibila de ratari din tabara ieseana si de lipsa de inspiratie a antrenorului Schender, care nu a simtit momentul slab al elevilor sai, intarziind nepermis de mult solicitarea unui timp de odihna. Pana la final, Dinamo s-a impus cu scorul de 32 la 24, intr-un meci care putea avea o cu totul alta soarta, daca jucatorii de la Politehnica credeau mai mult in sansa lor si daca se concentrau mai bine pe faza ofensiva. Impotriva dinamovistilor, Politehnica a dovedit inca o data daca mai era nevoie, ca nu are echipa cu care sa emita pretentii la ramanerea in prima liga. Cel mai bun jucator din tabara moldoveana a fost internationalul de tineret Marius Bondar, autor a numai putin de noua goluri aseara, urmat in topul eficacitatii de Dimofte cu cinci reusite. Celelalte goluri ale Politehncii au purtat semnatura jucatorilor: Roua, Ciocoiu, Mironescu, Dediu (2), Velicu si Elisei (1). Dupa acest meci, campionatul Ligii Nationale va intra in vacanta, startul returului fiind programat pe 5 februarie 2005, cand iesenii vor primi vizita Politehnicii Timisoara.

Page time :0.2945 (s) | 22 queries | Mysql time :0.182788 (s)