Prima victorie pentru handbalistii Politehnicii

5 Decembrie 2005
1232 Vizualizari | 0 Comentarii
•Politehnica Iasi - CSM Oradea 25-24 (16-13), in etapa a XII-a a Ligii Nationale de handbal masculin •Acesta este primul succes obtinut de handbalistii ieseni in actualul sezon •Chiar si asa insa, Politehnica a urcat un loc in clasament, cedand lanterna rosie formatiei Dinamo Brasov •Etapa viitoare, ultima din tur, programeaza sub Tampa un razboi al disperarii intre cele doua formatii

Doisprezece etape au trebuit sa astepte handbalistii ieseni pentru a obtine primul succes in aceasta editie de campionat. Duminica dimineata, chiar inaintea meciului de fotbal intre Poli si FC National, jucatorii de la Politehnica Iasi au spart gheata si au obtinut primul succes din Liga Nationala. Victima iesenilor a fost CSM Oradea, o alta formatie care lupta pentru mentinerea in primul esalon la finalul acestui sezon. Si aceasta victorie insa a fost la un pas sa se transforme intr-o remiza sinonima cu retrogradarea in esalonul secund. Chiar si cu o singura victorie in primele 12 runde, Politehnica a cedat ieri lanterna rosie formatiei Dinamo Brasov, iesenii urcand pe locul 13, cu 4 puncte obtinute in prima parte a sezonului. In plus, jucatorii pregatiti de antrenorul Costel Schender se deplaseaza in ultima etapa a turului Ligii Nationale chiar sub Tampa, unde un succes este vital. Prima parte a оntalnirii de ieri a fost una cuminte, gazdele fiind vioara оntai, cum s-a оntamplat de altfel mereu оn partidele de pe teren propriu. Astfel, dupa ce s-a mers cap la cap minute bune, la scorul de 11-11 (in minutul 22), iesenii au fortat si s-au desprins la 15-11, incheind prima repriza cu un avantaj de 3 goluri, scor 16-13. Imediat dupa odihna, Spiridon a aparat o aruncare de la 7 metri, parada care a dat moral handbalistilor ieseni, care s-au desprins la 18-14, оn minutul 42.

Final incins

La acest scor insa, a оnceput traditionala perioada de cadere din jocul gazdelor, care, pe fondul unor ratari uriase, au permis adversarilor de la Oradea sa se apropie amenintator. Astfel, dupa ce Marius Ciocoiu a ratat o lovitura de la 7 metri, оn minutul 47 s-a ajuns la 20-18, diferenta care s-a mentinut si 10 minute mai tarziu, cand Spiridon a facut din nou minuni in poarta Politehnicii si a mai aparat o aruncare de la 7 metri, la scorul de 23-21. Оn minutul 59, iesenii aveau totusi trei goluri avantaj, 24-21, si se parea ca nu mai pot scapa victoria printre degete. Echipa oaspete nu a cedat insa si, cand mai erau 45 de secunde de joc, oradenii s-au apropiat la un singur gol, 24-23. Оn ultimul minut se marcheaza repede de fiecare parte si, cand mai erau cinci secunde, tabela indica 25-24 si iesenii aveau mingea pentru un ultim atac. Craescu a facut o greseala uriasa si a dat mingea exact in mainile unui adversar, permitandu-le oaspetilor sa aiba un ultim contraatac. Erou a fost si de aceasta data portarul Spiridon, care a blocat aruncarea care ar fi putut condamna deja Politehnica la o retrogradare in esalonul secund. In acest joc, golurile Politehnicii au purtat semnatura jucatorilor: Dediu - 5, Dimofte si Ciocoiu - cate 4 (ultimul a оnscris numai din lovituri de la 7 metri), Bondar si Velicu - cate 3, Mironescu si Craescu - cate 2, Csike si Tancau - cate 1. De remarcat felul in care suporterii ieseni si-au incurajat echipa pe toata durata disputei capitale cu formatia CSM Oradea, handbalistii rasplatind eforturile publicului cu primul succes din aceasta editie de campionat. Etapa viitoare, pe data de 10 decembrie, programeaza sub Tampa un nou meci crucial pentru ieseni, impotriva formatiei Dinamo Brasov, ultima clasata in ierarhia la zi din Liga Nationala.

Page time :0.1774 (s) | 22 queries | Mysql time :0.027163 (s)