Program infernal pentru echipa de baschet feminin

25 Februarie 2008
724 Vizualizari | 0 Comentarii
• CS National Politehnica Iasi a pierdut meciul din etapa a XVI-a de pe terenul echipei CST Alexandria cu scorul de 80-63 • Dupa ce au calatorit toata noaptea pe drumul de intoarcere, baschetbalistele iesene vor trebui sa dispute doua meciuri infernale in cursul acestei saptamani

Baschetbalistele de la CS National Politehnica Iasi nu au timp sa-si traga sufletul. Dupa ce au ratat calificarea in play-off, jucatoarele iesene au pierdut meciul cu echipa CST Alexandria cu scorul de 80-63 si vor disputa inca doua meciuri in cursul acestei saptamani. Mai mult decat atat, jucatoarele pregatite de antrenorul Gabi Mihailescu au fost obligate sa calatoreasca toata noaptea cu microbuzul pe drumul de intoarcere de la Alexandria. Dupa acest drum, miercuri, iesencele vor primi vizita liderului la zi din clasamentul intern, BC Icim Arad (ora 17.00, Sala Polivalenta), iar sambata vor intalni in deplasare echipa CSS LMK Sfantu Gheorghe, o alta forta din baschetul feminin romanesc.

"Am calatorit toata noaptea pe drum, iar oboseala se va resimti cu siguranta in meciurile urmatoare", a recunoscut presedintele CS National Politehnica, Marius Cosoi. De altfel, ora de disputare a acestui joc a starnit controverse intre conducerile celor doua formatii. Presedintele CS National si-a dorit ca meciul sa fie programat la ora 11.00, pentru ca iesencele sa aiba timp sa se intoarca acasa in timpul zilei si sa nu calatoreasca noaptea. Desi Cosoi a respectat aceasta doleanta a formatiei din Alexandria si a programat meciul tur la ora 11.00, acum sefii echipei de pe locul 3 s-au facut ca au uitat si au stabilit ora de incepere a jocului la 18.00. In sala din Alexandria, echipa ieseana nu s-a facut de ras si a reusit chiar sa puna probleme gazdelor, care au avut in componenta cateva jucatoare din Statele Unite ale Americii ce aveau sa faca si diferenta pana la urma. Dupa un prim sfert foarte echilibrat, 13-12, gazdele au facut legea in actul dinaintea pauzei si au reusit sa intre la cabine cu un avantaj considerabil de 16 puncte, scor 40-24. Mustruluite la pauza de antrenorul Gabi Mihailescu, fetele de la CS National au avut o tresarire de orgoliu in sfertul trei, pe care l-au si castigat cu scorul de 23-17, dar pana la urma, formatia din Alexandria, ocupanta locului trei in clasamentul la zi, s-a impus cu scorul de 80-67.

Presedintele Marius Cosoi a fost insa multumit de evolutia echipei iesene in jocul de la Alexandria. "Am dovedit inca o data ca jucam mai bine in deplasare decat pe teren propriu. La Alexandria am jucat bine, am si condus de cateva ori pe tabela de marcaj, dar gazdele s-au impus datorita valorii superioare a jucatoarelor din lot. Au o jucatoare din Statele Unite, inalta de 1,90 metri, care a facut legea sub panouri", a recunoscut Marius Cosoi. Cu sase etape inainte de finalul sezonului regulat, iesencele ocupa locul 9 in ierarhia la zi, cu 20 puncte, la doua puncte in fata echipei de pe locul 11 (prima pozitie retrogradabila la finalul sezonului), BCM Targoviste.