Rapidul a tavalit Politehnica

1 August 2009
1035 Vizualizari | 1 Comentarii
• Poli Iasi a fost invinsa cu scorul de 4-1 (1-0) de Rapid Bucuresti, in prima etapa a sezonului 2009-2010 din Liga I • Singurul gol al iesenilor a fost marcat de Bujor, in minutul 84, cand soarta partidei era deja pecetluita • Pentru rapidisti au inscris Spadacio (`23), Pinto (`48), Herea (`52) si Cesinha (`90+2) • Poli a mai inscris un gol, dar a fost anulat corect de arbitru • Etapa viitoare, duminica, 9 august, in dealul Copoului va urca FC Timisoara

Meci de trista amintire la debutul lui Petre Grigoras pe banca tehnica a Politehnicii. Jucatorii ieseni au fost tavaliti serios de Rapid, care a castigat cu scorul de 4-1 si s-a razbunat astfel pentru ca au fost scosi din Europa chiar de formatia din dealul Copoului. Giulestenii au prestat un joc frumos, foarte bun de la mijloc in sus, in timp ce iesenii nu au reusit sa speculeze apararea de desene animate a echipei pregatita de Viorel Hizo. De partea cealalta, baietii lui Petre Grigoras au aratat ca mai au mult de munca, au incercat sa combine in viteza, dar au fost tradati de lipsa de omogenitate si de multe ori de lipsa de forma a unora dintre jucatorii Politehnicii. Inca din primele minute gazdele au pus stapanire pe joc, controland meciul prin actiuni de atac desfasurate in viteza si cu combinatii spectaculoase la firul ierbii. Prima mare ocazie de gol a venit in urma unei faze fixe executate de Herea (18`), din marginea careului, dupa ce Spadacio fusese faultat pe linia suprafetei de pedeapsa a lui Poli. Insa executia superba a lui Herea nu s-a concretizat in gol, mingea intalnind transversala portii lui Branet. Spadacio si-a asumat dupa cinci minute executarea unei alte lovituri libere, tot din apropierea careului, usor lateral dreapta, stangul magic al mijlocasului brazilian trimitand mingea in bolta peste zid, pentru a intra in poarta sub transversala, Branet fiind batut. De o bara au avut parte si moldovenii cu cinci minute inainte de pauza. Mardare a fost depasit din nou foarte usor de Buta pe dreapta, acesta a centrat superb pentru Cristi Constantin, care, talonat din spate de Herea, a trimis cu capul in transversala, Straton fiind prins nepregatit.

Executati in patru minute

Dupa pauza, iesenii au iesit de la vestiare decisi sa puna o presiune mai mare pe apararea gazdelor, dar au fost surprinsi de doua actiuni blitz ale giulestenilor, care au transat in doar patru minute disputa. Mai intai Pinto a inscris cu latul, singur in centrul careului, dupa o pasa din lateral-stanga de la Spadacio la o faza in care Lazar a interceptat mingea la centrul terenului, pentru ca dupa doar trei minute Herea sa duca scorul la 3-0, in urma unei faze simple: pasa de peste 50 de metri din jumatatea giulesteana, preluare in careul iesean, dribling in fata lui Branet si sut in poarta goala. Golul de onoare al oaspetilor a sosit cu sase minute inainte de terminarea timpului regulamentar de joc, Vlad Bujor marcand la prima atingere de balon din centrarea lui Ignatov, dupa ce cu cateva secunde mai devreme intrase in locul lui Bersnjak. Insa Poli nu a scapat doar cu 3-1, pentru ca in minutele de prelungiri Rapidul a refacut diferenta de 3 goluri, Cesinha marcand un gol superb in minutul 92. La meci au asistat circa 2.500 de spectatori. Au fost prezenti selectionerul Razvan Lucescu, antrenorul FC Timisoara, Ioan Ovidiu Sabau, presedintele executiv FC Timisoara, Gheorghe Chivorchian, fostul arbitru Ion Craciunescu, care a fost supervizor la acest joc, fundasul Adrian Iordache, aflat in probe la Rapid, dar si portarul Mircea Bornescu, care a urmarit meciul langa atacantul rapidist Lucian Raduta. Bornescu a fost salutat de galeria giulesteana, el scandand alaturi de fanii rapidisti impotriva Stelei. Pe parcursul meciului, galeria Rapidului a proferat injurii la adresa actionarului majoritar George Copos, iar la inceputul partidei, la Peluza a II-a s-au aprins mai multe faclii, fumigene si petarde.

Reactii la cald

Inaintea meciului, presedintele Politehnicii Iasi, Sorin Boca, a anuntat ca i-a legitimat pe jucatorii Vlad Bujor si Cristi Constantin, cei doi jucand chiar in meciul de aseara. Bujor a semnat pe cinci ani, urmand ca gruparea CFR Cluj sa pastreze 50 la suta din drepturile lui, iar Constantin a semnat pe doua sezoane. De asemenea, Ionut Costache si Bogdan Straut au semnat pe trei sezoane, iar Adrian Poparadu si Florin Sandu vor juca la Iasi sub forma de imprumut in urmatorii doi ani. La finalul jocului, antrenorul Petre Grigoras a declarat ca Rapidul este "cosmarul sau" de cate ori vine pe stadionul Giulesti - Valentin Stanescu. "Este un inceput destul de dezastruos pentru noi. Dupa o prima repriza destul de echilibrata, in a doua s-a jucat altceva si Rapidul s-a distrat cu noi. Rapidul este cosmarul meu de cate ori vin aici. Cand am scapat cu trei goluri m-am bucurat, dar asta este fotbalul. E doar un meci, sper ca in scurt timp sa remediem ceva, azi am suferit o umilinta si trebuie sa fie prima si ultima. Imi asum si responsabilitatea pentru rezultat, poate chiar mai mult decat jucatorii. Oricum, jucand asa, Poli Iasi va avea probleme extraordinar de mari, dar sa speram ca a fost doar un accident. Rapid are un lot valoros, chiar daca are unele probleme la nivelul conducerii. Mi-as dori si eu o echipa ca Rapid", a declarat Grigoras. De partea cealalta, antrenorul Viorel Hizo a declarat ca spera ca in urmatoarele jocuri echipa Rapid sa creasca si a mentionat ca este doar meritul jucatorilor pentru victoria din partida cu Poli Iasi. "Am facut un joc bun, am castigat la o diferenta de scor neta si este numai meritul jucatorilor. Sper ca in urmatoarele jocuri, echipa sa creasca. Le multumesc jucatorilor ca m-au suportat in cantonament, au suferit in perioada de pregatire si acest lucru s-a vazut azi. Helder este un copil de 21 de ani, are nevoie de acomodare in Giulesti pentru ca nu e deloc usor sa joci aici. Sunt multumit de jocul lui Iencsi, de asemenea de Matici, care sta foarte bine in teren si recupereaza multe mingi", a declarat Hizo. Etapa viitoare, programata duminica, 9 august, de la ora 19.00, Poli Iasi va primi vizita formatiei FC Timisoara.

Rapid Bucuresti - Poli Iasi 4-1 (1-0)
Marcatori: Spadacio (`23), Pinto (`48), Herea (`52) si Cesinha (`90+2) / Bujor (`84)
Stadion: Valentin Stanescu
Vreme: frumoasa