22 Octombrie 2001
1470 Vizualizari | 0 Comentarii
"Telefonistii" au surclasat o formatie de pe podium

•Telecom Iasi - FC Botosani 3-0 (1-0)

In prezenta unui numar record de 1.500 de spectatori, meciul gazduit sambata, la trei ore dupa ora oficiala de incepere a celorlalte jocuri, de arena din Alexandru cel Bun, a adus fata in fata tanara echipa Telecom Iasi si galonata FC Botosani, oaspetii fiind pe locul 3 al podiumului. Din aceasta cauza, elevii lui Constantin Jamaischi au sosit pe "Nena-Constructorul" cu nasu' pe sus, ei crezand ca doar simpla prezenta la partida le confera si dreptul unei victorii. Gazdele nu s-au lasat insa coplesite de aceasta "faima" si mai ales de faptul ca FC Botosani nu a incasat in primele noua runde decat patru goluri (dintre care trei in Dealul Copoului) si au pornit decisi in atac chiar din debut, Moici ratand in min. 4 o buna oportunitate la poarta "rezervei" Mihai. Surprinzator, portarul titular Echimov a fost mentinut pe banca suspinelor, iar dreptul sau la "replica" s-a materializat prin punerea pe propriul tricou a numarului 81 ! Dupa ce Balba, in min. 15, trimite cu capul balonul in bara portii "rezervei" Pintilie (titularul Dobos fiind accidentat si trecut pe foaie doar ca rezerva), iesenii deschid totusi scorul in min. 19, prin Marian. In acel minut, executand o lovitura libera, Manole trimite inselator balonul pana la Marian, care suteaza formidabil pe jos din 16 metri si muta tabela la 1-0 pentru Telecom. Pana la finalul primei reprize, ambele combatante rateaza cate o mare ocazie la portile adverse, oaspetii prin Colban (24'), iar gazdele prin Robu (43').
In partea a doua a disputei, acelasi fundas iesean Robu rateaza doua oportunitati in min. 57 si 60, Sinescu ratand si el sutul spre poarta lui Mihai, la ultima faza mentionata. In replica, botosanenii au posibilitatea sa egaleze pe tabela de marcaj in min. 61 si 63, dar Sandru si respectiv Colban trimit balonul milimetric pe langa poarta gazdelor. Dupa ce capitanul iesean Dediu trimite defectuos balonul pe langa poarta lui Mihai (min. 64), Sandru este eliminat in min. 70, pentru un al doilea galben primit din partea centralului Zaharia si FC Botosani va evolua pana la finalul disputei in doar noua jucatori de camp. Pana la sfarsitul partidei, elevii lui Nicki Costachescu dau recital pe terenul de joc, Chiper (71') si Manole (78') ratand doua mari ocazii de gol la poarta oaspetilor. Totusi, in min. 80, Bejan in faulteaza pe Robu la marginea careului de 16 metri si Adi Cotan transforma cu precizie penalty-ul acordat (2-0). In ultimele zece minute ale disputei (plus 5 minute de prelungiri !), noul intrat Basescu reuseste doua faze de mare spectacol, la prima, cea din min. 88, prelungindu-si de putin balonul dupa ce a scapat singur in careul advers, iar la cea de-a doua, din min. 90, sutand puternic in gol din 14 metri si stabilind scorul final: 3-0 pentru Telecom. Meciul de pe "Nena-Constructorul" a fost arbitrat de brigada bucuresteana alcatuita din Bogdan Zaharia - Stefan Borchina si Gheorghe Sandu si observat de "federalul" Vasile Sulea, din Brasov. Au evoluat urmatoarele efective:
- Telecom Iasi: Pintilie - Robu, Raileanu, Cotan, Moici, Cabalau - Chiper (Basascu 76'), Dediu, Marian - Manole (Ciocoiu 85'), Sinescu (Dascalu 84'). Antrenor: Corneliu "Nicki" Costachescu.
- FC Botosani: Mihai - Bejan, Asaftei, Corbu, Ciobanu - Colban, Rachieru, Catana (Acsinte 68'), Sandru - Pacurar, Balba (Ungureanu 81'). Antrenori: Constantin Jamaischi si Mihai State.

•Adi Cotan a dat siguranta jocului gazdelor

Dupa meci, vadit bucuros de victoria repurtata de elevii sai, antrenorul iesean Nicki Costachescu ne-a facut urmatoarea declaratie: "A fost o partida in care jucatorii nostri s-au daruit pentru obtinerea victoriei. Am avut o evolutie ca in primele 45 de minute de la Vaslui, din etapa anterioara, dar de data aceasta actiunile au avut si finalizare. Treptat, noii jucatori adusi la echipa isi aduc contributia in jocul formatiei, la constructie si finalizare. Pe post de libero, Cotan da siguranta jocului pe fundul terenului, dar si actiunilor de constructie. Cand vom elimina si gafele individuale din aparare, vom avea un mai mare castig de cauza. Vom avea mai multa consistenta, iar echipa va capata incredere. Din pacate insa, jucatorii nostri nu se pot antrena doar prin parcuri sau pe terenul prost de la <Tepro>, iar lor le mai trebuie si o alimentatie suplimentara pentru efort. In caz contrar, ei vor ramane doar sperante ! In final, vreau sa multumesc si spectatorilor prezenti la acest joc, care ne-au sprijinit tot timpul prin incurajarile din tribune". In replica, vadit nemultumit de scorul final, vulcanicul antrenor Constantin Jamaischi, fost un mare jucator al Rapidului si fost antrenor in anii din urma si la Iasi, ne-a declarat, printre... "dinti", urmatoarele: "Ce penalty domne', n-a fost nici un penalty la golul lui Cotan. Ne-au spart in doua, asta e...". Ceea ce a insemnat si faptul ca onor dom' Jamaischi nu stie sa piarda, iar adevarul de pe tabela de marcaj (3-0 pentru Telecom) l-a suparat amarnic. Vorba aceea, cand echipa pe care o antrenezi pierde, de vina sunt doar arbitrii. Lucru consemnat si la case mai mari, de altfel...