Remiza cu sufletul

23 Octombrie 2006
1624 Vizualizari | 0 Comentarii
• Politehnica Iasi - Rapid Bucuresti 0-0, in etapa a XII-a a Ligii I de fotbal • Dupa aceasta remiza obtinuta fara jumatate din echipa, Poli ocupa in continuare locul 6 in ierarhia interna, peste galacticii de la Poli Timisoara si la egalitate de puncte cu sfert-finalista editiei trecute din Cupa UEFA • Poli ar fi putut sa castige acest joc, la fel de bine cum l-ar fi putut pierde, daca portarul Cristian Branet, nu era din nou un inger pazitor al buturilor iesene • Etapa viitoare, Poli va intalni in deplasare liderul Dinamo Bucuresti, dar pana atunci iesenii vor juca la Sfantu Gheorghe, cu Universitatea Cluj in Cupa Romaniei

Remiza miraculoasa in dealul Copoului. Fotbalistii Politehnicii Iasi sunt neinvinsi pe teren propriu in aceasta editie de campionat si au trecut cu bine de un nou hop, intalnirea cu Rapid Bucuresti, cu care au incheiat la egalitate, scor 0-0. Desi fara o jumatate de echipa, cu probleme in toate compartimentele, Poli nu a pierdut nici cu Rapidul si este neinvinsa in acest sezon. Mai mult decat atat, antrenorul rapidistilor, Razvan Lucescu, a recunoscut jocul extraordinar al Politehnicii despre care a spus ca poate incurca chiar liderul la zi, Dinamo Bucuresti, singura formatie din Liga I care a castigat toate jocurile disputate pana acum. Condusi magistral dintre buturi de Cristian Branet, capitanul echipei, in lipsa lui Onut si a lui Bilba, ambii suspendati, jucatorii din Copou au luptat exemplar, de multe ori pana la epuizare, si au scos maximul dintr-o partida de care s-au temut toti, de la antrenorul Ionut Popa pana la cei aproximativ 10 mii de suporteri care au asistat la meci. Poli ar fi putut sa castige acest joc daca Onofras nu ar fi ratat incredibil in debutul reprizei secunde sau daca Daniel Coman nu ar fi scos mingea catapultata spre poarta de Sebastian Sfirlea, la fel de bine cum l-ar fi putut pierde, daca portarul Cristian Branet nu era din nou un inger pazitor al buturilor iesene.

Rapid deraiat

Rapidistii au parut obositi la Iasi, chiar daca antrenorul Razvan Lucescu, primit cu aplauze de spectatorii ieseni, a odihnit sau menajat in prima repriza cativa titulari de drept ca Viorel Moldovan, Costin Lazar sau Artavadz Karamian. In aceste conditii, oaspetii au dominat steril prima repriza, fara sa reuseasca sa se apropie decisiv de poarta lui Cristian Branet. Singurul care a mai pus cat de cat in pericol poarta Politehnicii a fost Ianis Zicu, fostul dinamovist avand chiar o bara in minutul 27, faza la care portarul Branet era oricum pe minge. De partea cealalta, fotbalistii lui Ionut popa nu au intrat timorati pe teren, ci au incercat sa-si tina adversarul cat mai departe de buturile lui Branet. Singurul sut pe poarta al iesenilor, in prima repriza, a venit in prelungiri, cand Toma a batut o lovitura libera direct in bratele portarului Daniel Coman. Sesizand ca echipa sa nu merge, antrenorul Razvan Lucescu a apelat la pauza la Costin Lazar si Viorel Moldovan, cu speranta ca acestia vor limpezi jocul giulestenilor si vor aduce un plus de agresivitate in fata portii gazdelor.

Ocazia lui Onofras

Repriza a doua debuteaza cu un sut al lui Saric, de la 20 metri de poarta oaspetilor, care a trecut putin pe langa poarta lui Coman. Cinci minute mai tarziu, Marius Onofras a avut sansa sa dea lovitura, dar a sutat peste poarta din pozitie foarte buna, dupa o combinatie superba Cernoch - Palimaru. In minutul 59, Lazar a prins un sut foarte bun de la 20 metri, dar Branet a respins foarte bine in corner. Unsprezece minute mai tarziu, iesenii si-au aratat din nou coltii, la sutul lui Sfirlea, respins greu de Coman. Giulestenii puteau deschide scorul insa, la ocaziile lui Moldovan (`72 cap putin peste poarta) si Burdujan (sut din marginea careului, respins de Branet, iar Ionescu a indepartat pericolul). Dupa o noua ocazie a lui Zicu, la un sut respins greu in corner de Cristian Branet si un cap al lui Sapunaru, putin alaturi de buturile iesenilor, in primul minut de prelungiri, Burdujan a ratat o ocazie uriasa, sut din 10 metri, mult peste poarta Politehnicii. In ultimele secunde ale partidei, Poli putea da din nou lovitura, ca si in meciul cu Steaua, dar portarul Daniel Coman a dovedit inca o data ca este cel mai bun goal-keeper din tara, respingand miraculos torpila lui Sfarlea de la peste 35 metri.

Laudele lui Copos

Aceasta avea sa fie, de altfel, ultima faza a unei partide in care iesenii au obtinut un punct cu sufletul, in fata unui adversar mult mai potent din punct de vedere financiar, dar care ieri nu a fost cu nimic superior lui Branet si compania. De altfel, cu putin inainte de finalul meciului, principalul actionar al rapidistilor, George Copos a plecat suparat, declarand insa ca respecta Politehnica si ca iesenii au obtinut un rezultat meritat. "Iasul a jucat fara cinci titulari si a obtinut un punct meritat. Sunt din ce in ce mai dezamagit de jocul Rapidului. Trebuie imediat luate niste decizii, pentru a stopa ceea ce se intampla acum. Inca o data, bravo Iasului. Respect acest oras, aceasta echipa, care, fara jumatate din titulari, a scos un egal impotriva Rapidului", a declarat George Copos. Acesta este primul punct obtinut de fotbalistii Politehnicii, in fata Rapidului, dupa revenirea pe prima scena a fotbalului romanesc. Pana acum, in ultimele doua sezoane, gruparea din Copou inregistrase 5 esecuri din tot atatea partide. Ultimul fluier al arbitrului Cristian Balaj, discret si atent ieri, i-a gasit pe fotbalistii lui Ionut Popa istoviti de oboseala, facand turul de onoare al stadionului, in aplauzele frenetice ale celor 10 mii de oameni, multumiti ca echipa lor este neinvinsa pe teren propriu in aceasta editie de campionat. Etapa viitoare, programata sambata, 28 octombrie, Poli va intalni in deplasare liderul Dinamo Bucuresti, dar pana atunci iesenii vor juca miercuri, de la ora 14.00, la Sfantu Gheorghe, cu Universitatea Cluj in Cupa Romaniei.

Declaratii la finalul meciului

Ionut Popa, antrenor Politehnica Iasi: "A fost un joc echilibrat, insa cred ca cea mai mare ocazie de gol a avut-o Onofras in minutul 51. Cred ca puteam obtine mai mult, daca Ono reusea sa marcheze la acea faza. De fapt, el nu ar fi trebuit decat sa prinda poarta, pentru ca eu zic ca nu mai scoatea nimeni mingea aia. Cred ca atunci s-ar fi rupt jocul, Rapid ar fi atacat si mai mult pentru a egala si cine stie, pe contraatac, poate am mai fi dat un gol. Nu au fost foarte multe ocazii mari de gol. Rapidul urmarea sa obtina cele trei puncte, pentru a se apropia de primele doua locuri, in timp ce noi doream victoria pentru a nu avea grija retrogradarii. In conditiile in care mi-au lipsit multi jucatori, cei care au intrat pe teren au facut un joc admirabil. Ce sa va mai spun acum? Onofras a intrat pe teren cu degetul la mana rupt si va fi operat maine (astazi - n.r.), Saric se teme sa dea in minge pentru ca are probleme, dar chiar si asa am facut un meci mare. I-am lasat domnului Constantin Zotta (directorul general al rapidistilor - n.r.), o carte, Sadoveanu si Iasul, pe care i-am lasat si un autograf: Domnului presedinte Zotta, cu respect pentru Rapid. Eu sunt un finut cu oamenii destepti. Despre Rapid, cred ca au un joc bun. Ii au pe Mazilu, Lazar sau Coman, care este cel mai bun portar din tara, alaturi de Branet. Daca reusesc sa puna la punct sistemul 3-4-3, pot face mult mai multe. Oricum, noi am facut in vara transferuri de 80 mii Euro si am tinut piept unei echipe de milioane Euro".

Razvan Lucescu, antrenor Rapid Bucuresti: "A fost un meci cu doua reprize total diferite, prima foarte modesta, cu cel mult doua-trei ocazii de poarta, ma refer la cele doua ocazii ale lui Zicu, cu foarte multe greseli de o parte si de alta, cauzate in mare masura de starea proasta a terenului. Repriza a doua a avut un ritm dinamic, fiecare formatie incercand sa puncteze decisiv. Din nou, Zicu si Burdujan au semnat cele mai mari ocazii pentru noi, in timp ce contraatacurile Iasului au fost foarte periculoase, in final Coman reusind sa scoata sutul lui Sfirlea. Este un punct care nu ma satisface, insa ma asteptam sa fie un meci greu, dupa cel de joi, din Cupa UEFA. Astazi (ieri - n.r.) cred ca ne-a lipsit si sansa. De altfel, astazi (ieri - n.r.) am cazut in propria capcana. Ca de obicei, dupa un meci bun in Europa, in campionat nu obtinem un rezultat pozitiv. Iasiul si-a propus un punct azi (ieri - n.r.) si l-a obtinut meritat. Este mai usor sa distrugi decat sa construiesti. Daca Poli Iasi va dori sa joace, cred ca poate incurca Dinamo. Iasul a scos pana acum rezultate frumoase, atat impotriva Stelei cat si a lui Dinamo".

Politehnica Iasi - Rapid Bucuresti 0-0
Stadion: Emil Alexandrescu
Vreme: frumoasa
Spectatori: 10.000
Gazon: bun
Formatii: Politehnica Iasi: Branet - Toma, Irinel Ionescu, Buta, Bordeanu - Onofras (`90+3 Mitrovic), Saric, Iurisniti, Sfirlea - Cernoch, Palimaru (`67 Tincu). Antrenor: Ionut Popa.
Rapid Bucuresti: Coman - Sapunaru, Maftei, Rada - Badoi, Valentin Negru (`46 Lazar), Maldarasanu, Ionut Stancu - Buga (`70 Burdujan), Griffiths (Viorel Moldovan `46), Zicu. Antrenor: Razvan Lucescu.
Jucatorul meciului: Cristian Branet
Arbitri: Cristian Balaj - 7, Aurel Onita - 7, Gero Szabo - 7.