Remiza de aur pentru Politehnica

3 Aprilie 2006
1134 Vizualizari | 0 Comentarii
•Dinamo Bucuresti - Politehnica Iasi 1-1 (1-0), in etapa a XIX-a a Diviziei A de fotbal •Fara cinci jucatori, indisponibili, Poli a reusit sa dea lovitura in Groapa si sa obtina un punct nesperat, dupa ce in prima repriza abia daca a trecut de cateva ori de mijlocul terenului •Golul iesenilor a fost marcat de Daniel Rednic, in minutul 58, dupa o gafa a lui Barcauan •Interesant este ca Rednic va fi cununat de insusi directorul general al clubului Dinamo Bucuresti, Gheorghe Netoiu •Etapa viitoare, programata miercuri, 5 aprilie, Poli va intalni in deplasare formatia Farul Constanta •Deplasarea la acest joc va fi facuta cu un avion inchiriat de conducerea Politehnicii

Caseta tehnica a partidei:

Dinamo Bucuresti - Politehnica Iasi 1-1 (1-0)
Marcatori: Danciulescu ('18)/Rednic ('58)
Stadion: Dinamo
Vreme: frumoasa
Spectatori: 0 (meciul s-a disputat cu portile inchise)
Gazon: foarte bun
Formatii: Dinamo Bucuresti: Cristi Munteanu, Galamaz, Barcauan, Moti, Florentin Petre ('77 Adrian Cristea), Alexa, Catalin Munteanu ('67 Vlad Munteanu), Florea, Danciulescu, Bratu, Grigorie ('63 Niculescu). Antrenor: Ion Marin.
Politehnica Iasi: Branet, Toma, Ciobanu, Onut, Bordeanu, Miclea ('76 Arhire), Dianu, Mitruc ('84 Tincu), Iurisniti, Rednic, Palimaru ('90 Ciubancan). Antrenor: Ionut Popa.
Jucatorul meciului: Daniel Rednic.
Arbitri: Victor Berbecaru - 7, Gheorghe Negoita - 6, Florin Buzarnescu - 6.
Cartonase galbene: Barcauan, Galamaz/Palimaru, Ciubancan
Observatori: George Ionescu si Florin Gatejan

Fara cinci jucatori de baza, Politehnica Iasi a obtinut sambata seara o remiza de aur pe terenul liderului la zi in Divizia A de fotbal, Dinamo Bucuresti. Golul unui punct istoric pentru gruparea din Copou a fost marcat in minutul 58 de Daniel Rednic, aflat la primul joc ca titular in partea a doua a campionatului. Interesant este ca Rednic, cel care a incurcat planurile dinamovistilor, va fi cununat de nimeni altul decat Gigi Netoiu, directorul general al clubului din Soseaua Stefan cel Mare. "Nu ma asteptam sa inscriu in acest meci, dar ma bucur ca am reusit sa marchez golul unei remize pretioase pentru noi. Sunt foarte bun prieten in afara gazonului cu Gigi Netoiu, care va fi si nasul meu de cununie, dar, pe gazon, nu mai conteaza asta", a spus la finalul meciului Daniel Rednic, finul care a infipt un pumnal in inima nasului Netoiu. Disputat pe o arena goala, din cauza incidentelor provocate de suporterii dinamovisti la Constanta, meciul dintre Dinamo si Poli a avut doua reprize diametral opuse. Daca in primul act alb-rosii au defilat pe teren, profitand si de lipsa de curaj a oaspetilor, dupa pauza fotbalistii din Copou s-au inchis perfect in aparare si au controlat autoritar jocul.

Fricosi la debut

In prima repriza, Dinamo a resimtit din plin lipsa suporterilor proprii, dar chiar si asa, jucatorii si-au trecut in cont cateva ocazii bune de a transa partida. La prima ocazie mai importanta, portarul Cristian Branet a facut o gafa impardonabila, respingand slab o centrare a lui Catalin Munteanu, iar Danciulescu din apropiere a impins mingea in poarta. Desi iesenii au contestat vehement o posibila pozitie de offside la Danciulescu, reluarile i-au dat dreptate asistentului brailean Gheorghe Negoita, care a validat reusita varfului alb-rosu. De remarcat ca acelasi Branet, un portar care gafeaza foarte rar, a comis-o si la meciul din tur impotriva lui Dinamo, cand nu a putut retine un sut slab trimis de Bratu spre poarta si transformat in gol. Inainte de golul lui Danciulescu, Poli putea da lovitura in Stefan cel Mare, dar lobul lui Mitruc a trecut putin pe langa poarta lui Cristi Munteanu. Intr-o repriza dominata categoric de gazde, care au mai ratat cateva ocazii importante prin acelasi Danciulescu, Florentin Petre si Grigorie, jucatorii lui Ionut Popa au trimis primul sut spre poarta dinamovista in minutul 40, cand Rednic a executat bine o lovitura libera de la 30 metri, care a trecut putin pe langa buturile lui Munteanu.

Foame mare dupa pauza

Iesenii au iesit mult mai curajosi de la vestiare si, cel putin in primul sfert de ora al reprizei secunde, au dominat autoritar repriza, fara ca Dinamo sa poata ajunge macar in apropierea portii lui Cristi Branet. De altfel, in acest timp, Politehnica a reusit si egalarea, in minutul 58, prin Rednic, care a profitat de o gafa a lui Barcauan si a prins un voleu de senzatie de la unsprezece metri, care s-a oprit in plasa portii lui Munteanu. Incapabili sa inteleaga ce se intampla pe teren, jucatorii dinamovisti au avut prima ocazie dupa pauza, abia in minutul 68, cand Vlad Munteanu a sutat putin pe langa poarta ieseana, de la peste 25 metri. Patru minute mai tarziu, Florin Bratu a inscris, dupa o actiune frumoasa a lui Florentin Petre pe partea dreapta, dar reusita varfului din Stefan cel Mare a fost corect anulata pe motiv de offside, tot de asistentul brailean Gheorghe Negoita. In minutul 73, Miclea, care a patruns impetuos pe partea dreapta, nu a putut pasa la Rednic, care, aflat singur in interiorul careului, putea da lovitura chiar in Groapa, in fieful nasului sau, Gigi Netoiu. Cu un sfert de ora inainte de finalul meciului, acelasi Branet le-a mai dat o data emotii coechipierilor sai, respingand in fata un sut expediat din lovitura libera de Claudiu Niculescu. Norocul iesenilor a fost ca la aceasta faza Barcauan, care era singur in careul mic, era intr-o pozitie de offside.

Avion pentru Constanta

Pana la finalul partidei, gazdele nu au putut descuia lacatul apararii iesene si au trebuit sa se multumeasca cu un rezultat de egalitate in fata Politehnicii. Mai mult decat atat, iesenii lui Ionut Popa puteau da lovitura in ultimul minut de joc, cand Ciubancan a luat o actiune pe cont propriu, dejucand perfect jocul la offside al dinamovistilor, dar in locul unui sut sanatos din marginea careului a preferat o pasa la Arhire, semnalizat corect in pozitie de offside. Astfel, Politehnica a reusit sa obtina un punct istoric, dar meritat pe terenul liderului, in fata unei echipe debusolate, si sa mai faca un pas spre evitarea retrogradarii, obiectiv care poate fi considerat deja indeplinit de trupa din Copou. Etapa viitoare, programata miercuri, 5 aprilie, Poli va intalni in deplasare formatia Farul Constanta, o echipa cu care iesenii lupta direct pentru un loc cat mai sus in ierarhia interna. Deplasarea la acest joc va fi facuta cu un avion inchiriat de conducerea Politehnicii, tocmai pentru ca jucatorii sa poata fi mai usor refacuti inaintea partidei de sambata, din dealul Copoului, impotriva echipei FCM Bacau.

Declaratii la finalul partidei:

Ion Marin, antrenor Dinamo Bucuresti: "De ce ne-a fost frica nu am scapat. Cand iti bati joc de atatea ocazii, fotbalul te pedepseste si nu ai cum sa castigi. In loc sa fie 4-0 pentru noi la pauza, meciul s-a incheiat cu 1-1, la prima ocazie mai periculoasa a echipei oaspete. Chiar daca am jucat fara spectatori, trebuia sa ramanem concentrati si sa castigam acest meci, care era foarte important pentru noi. Dupa o prima repriza buna a noastra, in care am ratat insa din nou exasperant de mult, adversarul ne-a pus mult mai multe probleme in atac dupa pauza. Dupa egalare, jucatorii nu au mai avut rabdare, desi am mai avut la dispozitie aproape jumatate de ora si chiar mai bine. Am intrat in jocul iesenilor si acest lucru ne-a costat doua puncte, pentru ca nu am mai avut luciditatea sa construim in finalul jocului".

Ionut Popa, antrenor Politehnica Iasi: "Sunt foarte multumit de acest rezultat si trebuie sa recunosc ca am avut noroc. In prima repriza putea foarte usor sa fie un scor mai mare pentru Dinamo, dar dupa pauza eu cred ca am facut un joc mult mai bun. Chiar daca am avut cinci jucatori indisponibili pentru acest meci, fotbalistii care au intrat in locul lor mi-au dovedit ca pot juca la fel de bine ca si titularii. La pauza le-am spus baietilor ca putem chiar castiga, mai ales ca stiam inca de la inceput ca lipsa spectatorilor va fi in favoarea noastra. Ma bucur ca am reusit sa mai luam un punct si cred ca daca in urmatoarele patru meciuri mai obtinem macar trei puncte suntem scapati de retrogradare".

Sorin Boca, presedinte Politehnica Iasi: "Ma bucur ca am dovedit inca o data ca Poli joaca toate meciurile pe teren, indiferent de speculatiile care s-au facut pe tema acestei partide. Baietii au dovedit caracter si dupa pauza am facut un joc bun, obtinand un rezultat pe masura in fata liderului Diviziei A. In plus, am un motiv in plus de bucurie ca am scos un egal la Dinamo, in conditiile in care ne-au lipsit cinci jucatori care ar fi putut fi titulari. Cred ca profesorul Ionut Popa va avea serioase probleme la Constanta in alegerea primului unsprezece, dupa prestatia foarte buna a rezervelor care au intrat pe teren in meciul cu Dinamo".

Page time :0.1833 (s) | 22 queries | Mysql time :0.019150 (s)