Remiza de infarct intre Brasov si Steaua

28 Septembrie 2009
769 Vizualizari | 0 Comentarii
Bogdan Stancu nu a gasit drumul spre gol in meciul de la Brasov
• FC Brasov si Steaua au terminat la egalitate, scor 0-0, meciul din etapa a opta, dupa unul dintre cele mai spectaculoase jocuri • In aceeasi etapa, Dinamo Bucuresti a pierdut surprinzator la Medias, iar Cristi Borcea a cerut scoaterea din arbitraj a lui Istvan Kovacs

Partida spectaculoasa sub Tampa. FC Brasov si Steaua au oferit o partida superba cu ocazii uriase la ambele porti, cu ratari incredibile si un ritm nebun. Prima repriza a apartinut gazdelor, care au profitat de veriga slaba din apararea Stelei, fundasul dreapta Ducu Ninu si au facut ce au vrut in aceasta parte a terenului. Astfel, dupa un inceput bun al Stelei, Kapetanos a trecut pe langa deschiderea scorului in chiar al doilea minut de joc, brasovenii s-au aruncat spre poarta lui Zapata, excelent in meciul de aseara. Zaharia a semnat prima ocazie in minutul 9, dar capul sau a fost scos de Zapata, pentru ca cea mai mare sansa de gol sa-i apartina lui Grigore, care a trimis in bara in minutul 19. Dupa o noua ocazie a lui Kapetanos, a urmat o perioada de acalmie, pentru ca, mai apoi, seria de ocazii ale brasovenilor sa continue prin Zaharia, Ezequias, Hadnagy sau Ilyes, insa fara mare pericol pentru buturile steliste. Stoichita a reperat veriga slaba din echipa sa in prima repriza si la pauza l-a lasat la vestiare pe Ninu, pentru ca in teren sa intre Cristi Tanase. Ex-pitesteanul n-a rezistat insa in teren nici 20 de minute, o recidiva a accidentarii sale obligandu-l sa paraseasca terenul pentru ca in locul sau sa intre Romeo Surdu in minutul 65. A urmat o serie incredibila de ocazii a Stelei. Mai intai Szekely l-a incercat pe portarul nationalei cu un sut din lateral. Apoi Surdu (69`) a reusit ratarea etapei, trimitand din nici un metru peste poarta, o executie inexplicabila a stelistului, care n-ar fi reusit sa faca asta nici daca ar fi trebuit sa respinga mingea de pe linia propriei porti. Minutul urmator a adus o alta oportunitate imensa de gol a Stelei, de aceasta data Stancu fiind la finalizare, insa lobul acestuia peste Coman a fost scos salvator de Abrudan chiar de pe linia portii cu un efort exemplar. Dupa alte doua minute a venit randul lui Kapetanos sa-l evidentieze pe portarul gazdelor, lovitura de cap a grecului fiind parata de Coman. In minutul 76 a intrat in scena din nou Romeo Surdu, acesta, ramas singur in fata portii, fiind ajuns din urma de Rui Duarte care l-a deposedat. A urmat o noua ratare de zile mari a stelistilor, sutul lui Stancu fiind scos cu greu de Coman, mingea a ajuns la Surdu care a trimis in transversala din centrul careului, cu toata poarta goala in fata. Pana la urma, partida s-a incheiat la egalitate, scor 0-0, dupa unul dintre cele mai frumoase meciuri ale sezonului.

Dinamo a pierdut la Medias

Poate surpriza etapei s-a inregistrat la Medias, acolo unde Gaz Metan a invins pe Dinamo, cu scorul de 1-0, prin golul lui Eric, din minutul 88. Dupa victoria in fata campioanei Romaniei si calificarea in optimile Cupei Romaniei, Dinamo s-a prezentat cu un moral excelent la Medias pentru intalnirea cu Gaz Metan. Acelasi moral bun l-au avut si gazdele, venite tot dupa doua victorii consecutive in cele doua competitii interne. Meciul, insa, nu a fost la inaltimea asteptarilor, cele doua echipe reusind mai degraba sa se anihileze reciproc decat sa arate fotbal de calitate unui stadion plin de suporteri dornici sa vada un joc spectaculos. Dupa un meci echilibrat, in minutul 88, Silvasan a scapat singur pe contraatac, Dolha a iesit in intampinare si a respins in extremis, mingea a sarit la Eric care a trimis de la 20 de metri in poarta goala. Dinamo a pierdut astfel la Medias, cu 1-0, iar directorul general al alb-rosilor, Cristi Borcea, a tunat impotriva jucatorilor sai si a arbitrului Istvan Kovacs, cel care nu a acordat doua lovituri de pedeapsa pentru caini. "Sezonul trecut Lajos a fost exclus din arbitraj, pentru mai putin decat a facut astazi Kovacs. Am avut doua penaltiuri clare si vreau sa vad acum daca va fi scos din arbitraj si Kovacs", a acuzat Borcea. "Arbitrii sa mearga la puscarie", a spus nervos si Andrei Cristea. Un alt meci cu probleme de arbitraj s-a disputat la Timisoara, acolo unde banatenii si Universitatea Craiova au terminat la egalitate, scor 1-1. Oltenii au deschis scorul in prima repriza prin Mihai Costea, golul egalizator fiind inscris de Mera in partea secunda, dupa un fault la portar, nesanctionat de Marian Bordean. Ieri, Otelul Galati a obtinut prima victorie din istorie la Targu Jiu, dupa ce a invins Pandurii cu 3-2. Gorjenii au condus de doua ori prin golurile marcate de Pacurar, insa golul lui Antal si dubla lui Paraschiv au adus victoria oaspetilor. Tot ieri, CFR Cluj s-a impus in deplasare la Bistrita, invingand pe Gloria cu 2-0 si cu putin ajutor din partea arbitrului Mugurel Draganescu, cel care a refuzat un penalty bistritenilor la scorul de 0-0, cand Alcantara a comis hent in careu. Golurile clujenilor au fost marcate de Traore si Alcantara, iar Muresan a fost eliminat pe final de meci si nu va juca etapa viitoare cu Poli Iasi.

Page time :0.1397 (s) | 22 queries | Mysql time :0.019249 (s)