Remiza inghetata

24 Februarie 2007
1757 Vizualizari | 3 Comentarii
Dorel Bernard
• Politehnica Iasi nu a putut obtine decat un punct in primul joc oficial din anul 2007, scor 1-1 (1-1) impotriva formatiei FC National • Iesenii raman fara victorie in fata Nationalului si fara victorie in meciurile jucate in Copou, de la inaugurarea nocturnei • Meciul s-a disputat insa pe un frig naprasnic si pe un gazon acoperit de un strat subtire de zapada • Etapa viitoare, la sfarsitul saptamanii, Politehnica va intalni, in deplasare, formatia Pandurii Targu Jiu, dar pana atunci iesenii vor disputa miercuri, pe Bega, si meciul de Cupa cu Poli Timisoara

Pe un frig naprasnic si pe un teren inghetat, fotbalistii de la Politehnica Iasi nu au reusit sa depaseasca blestemul bancar si au remizat, scor 1-1 (1-1), cu echipa condusa de Sorin Cartu. Autobaza tehnicianului oltean a functionat si de aceasta data si, cu ajutorul terenului care a impiedicat total constructia, a reusit sa obtina un rezultat de egalitate nemeritat dupa aspectul jocului. De partea cealalta, incurajati de un public de peste 4 mii de spectatori care a inghetat la propriu si la figurat in tribunele stadionului Emil Alexandrescu, jucatorii pregatiti de Ionut Popa s-au intrecut in ratari si au primit un gol stupid, la o gafa incredibila a lui Branet. Dincolo de toate acestea, papagalul meciului a fost arbitrul Augustus Constantin, care s-a umplut de penibil in minutul 81, cand a fluierat tarziu un fault in postura de ultim aparator al lui Papura la Silvasan, s-a consultat cu arbitrii de rezerva Daniel Burloiu si Eduard Dumitrescu, depasiti de faza, dar si cu rezerva Robert Dumitru pentru a-l elimina pana la urma pe Panc, nevinovat la aceasta faza. Abia dupa insistentele lui Sorin Cartu, Augustus Constantin, care a pus umarul la remiza scoasa de bancari aseara, l-a eliminat pe Papura. Astfel, neajutat de asistenti, Augustus Constantin, fiul presedintelui Comisiei Centrale a Arbitrilor (CCA), Gheorghe Constantin s-a facut de ras la Iasi. Prima ocazie a partidei a purtat semnatura lui Palimaru, care in minutul 13 a scapat singur spre poarta adversa, a preluat mingea, dar a sutat mult pe langa poarta, spre disperarea antrenorului Ionut Popa. Doar 9 minute mai tarziu, varful iesean a trecut din nou pe langa deschiderea scorului, cap in bara de la 8 metri dupa un corner executat de Sfarlea.

Bernard in mare forma

Publicul iesean a exultat pentru prima data in minutul 34, cand Dorel Bernard a profitat de o minge balbaita de defensiva oaspetilor si de la 6-7 metri a sutat cu sete in plasa portii lui Nae. Bucuria iesenilor nu avea sa tina decat 6 minute, pentru ca in minutul 40 Chihaia a prins un sut de la 22 de metri si a readus egalitatea pe tabela de marcaj, cu largul concurs al portarului Cristian Branet, prins pe picior gresit de executia atacantului bancar. Repriza a doua nu a fost altceva decat un asalt al gazdelor catre poarta aparata de Nae, dar si din cauza suprafetei de joc impracticabile, iesenii nu au mai avut luciditatea sa construiasca faze periculoase de poarta. Chiar si asa, Onut a avut o bara in minutul 82, cand a executat perfect lovitura libera de la 18 metri, pozitie centrala de poarta lui Nae. Pana atunci, au mai trecut pe langa golul izbavitor Bilba (minutul 62, cap din intoarcere putin peste poarta), Sfirlea (minutul 65, singur cu toata poarta in fata a luftat), Palimaru (minutul 74 - sut din intoarcere putin alaturi) si Naidin (minutul 87 sut in diagonala de la 16 metri, respins greu cu piciorul de Eugen Nae). Astfel, iesenii nu au reusit sa obtina primul succes in nocturna si nici prima victorie in fata Nationalului, o echipa totusi modesta, care ramane printre principalele candidate la retrogradarea in esalonul secund. Etapa viitoare, la sfarsitul saptamanii, Politehnica va intalni, in deplasare, formatia Pandurii Targu Jiu, dar pana atunci iesenii vor disputa miercuri, pe Bega si meciul de Cupa cu Poli Timisoara.

Declaratii la finalul partidei

Sorin Cartu, antrenor FC National Bucuresti: "Un meci de lupta, influentat de conditiile atmosferice - frig si un teren inghetat - incheiat pana la urma cu un rezultat echitabil. Merita felicitari organizatorii pentru felul in care s-au ocupat de curatarea suprafetei de joc. Chiar si asa, fotbalistii s-au preocupat mai mult sa-si mentina echilibrul, preferand sa joace simplu, direct pe varfuri. Mi s-a parut ca jucatorii gazda au stat mai bine pe picioare, reusind sa initieze actiuni care au creat panica in careul nostru. Ocaziile au venit insa doar pe fondul greselilor din cele doua tabere. Pana la urma, pentru mine important este sa castig din fiecare meci cate ceva. Un succes este perfect, dar si un punct e bun. Rezultatul din aceasta seara ne poate da incredere pe viitor, pentru ca a fost obtinut in fata unei formatii bune si motivate".
Ionut Popa, antrenor Politehnica Iasi: "Un joc in care ambele echipe, si mai ales cea gazda, care trebuia sa construiasca, au fost dezavantajate de starea gazonului. S-a jucat la bataie, cu mingi lungi si ma gandeam la un moment dat ca golul nu poate aparea decat in urma unei greseli. Am dominat autoritar prima parte, am avut meciul in mana, dar am luat un gol stupid la singura lor ocazie de gol. Recunosc ca reusita lor m-a surprins si pe mine, pentru ca nu credeam ca Branet poate primi un asemenea gol. In rest, jucatorii merita felicitari si nu am ce sa le reprosez pentru ca au luptat mult si si-au dorit o victorie pe care sa o dedice suporterilor. M-au dezamagit Sfirlea si Bilba si trag un semnal de alarma in ceea ce-i priveste, pentru ca eu astept mult mai mult de la ei".

Politehnica Iasi - FC National Bucuresti 1-1 (1-1)
Marcatori: Bernard (`34) / Chihaia (`40)
Stadion: Emil Alexandrescu
Vreme: rece
Spectatori: 5.000
Gazon: acoperit de zapada
Formatii: Politehnica Iasi: Branet - Buta, Onut, Bernard, Toma (`88 Ilie) - Miclea (`65 Tincu), Mijin, Naidin, Sfarlea - Palimaru, Bilba (`65 Silvasan). Antrenor Ionut Popa.
FC National Bucuresti: Nae - Florentin Dumitru, Sandulovic (`46 Martins Altamir), Papura, Liviu Rusu - Panc, Lincar (`67 Pelecaci), Herea, Ilin - Chihaia (`77 Cursaru), Borbely. Antrenor Sorin Cartu.
Jucatorul partidei: Leonard Naidin
Arbitri: Augustus Constantin - 4, Eduard Dumitrescu - 4, Daniel Burloiu - 4.
Cartonase galbene: Sandulovic, Rusu, Lincar, Borbely
Cartonase rosii: Papura (minutul 81)
Observatori: Alexandru Popescu si Marcel Lica.