Remiza nebuna in Ghencea intre Steaua si CFR

23 Aprilie 2009
645 Vizualizari | 0 Comentarii
• CFR Cluj si Steaua au incheiat la egalitate, scor 1-1, intalnirea din etapa 26, o partida zbuciumata cu doua eliminari, doua bare ale Stelei si doua goluri • Clujenii au deschis scorul in prima repriza, Steaua a egalat in inferioritate numerica in repriza secunda, dupa ce Lovin fusese eliminat usor de Craciunescu

Clujenii au inceput meciul cu acceleratia apasata, nefiind impresionati de atmosfera tensionata din tribune, unde 15 mii de spectatori si-au continuat razboiul cu Gigi Becali, revenit in loja din Ghencea. Ardelenii au reusit sa-i tina in sah pe stelisti cateva minute, gazdele nereusind sa iasa din propria jumatate. Deschiderea scorului a venit relativ repede, insa firesc dupa aspectul jocului. Yssouf Kone a avut o sclipire de geniu in minutul 9 si a pasat excelent spre Culio, care l-a lasat pe Ogararu pe drum, a ajuns in fata lui Zapata si a inscris cu un sut in diagonala, fara sanse pentru portarul stelist. Vazandu-si echipa condusa atat de devreme, suporterii au accentuat tonul nemultumirilor, tirul reprosurilor fiind indreptat si spre jucatori Lovin a fost preferatul tribunelor din acest punct de vedere, inchizatorul Stelei avand parte de acelasi tratament si in partida cu Farul Constanta. Strigatul tribunelor a declansat spiritul de lupta in jocul formatiei antrenate de Marius Lacatus, ros-albastii avand o perioada prelungita de dominare autoritara, cu o serie de ocazii incredibile la poarta lui Stancioiu, salvat de bara in minutul 30, la un sut violent al lui Toja, columbianul fiind la a doua ratare in careul advers. Dupa cateva zeci de secunde, Bogdan Stancu si-a trecut numele pe lista ratangiilor, trimitand cu capul din 8 metri pe langa poarta, singur in fata lui Stancioiu. Dupa marcarea golului, clujenii au disparut din joc, trupa lui Conceicao fiind obligata sa ramana in propria jumatate, unde sa blocheze atacurile in valuri ale stelistilor. La o iesire pe atac in minutul 42, Culio a incercat o patrundere pe partea stanga, insa a fost deposedat de Lovin, acesta intrand prin alunecare la minge. Intrarea energica a stelistului, alimentata de protestele jucatorilor clujeni, l-au impresionat pe Teodor Craciunescu, centralul partidei scotand din buzunar direct cartonasul rosu cu care a lasat Steaua in inferioritate numerica. Cu un om in plus si cu avantajul moral al avantajului de pe tabela, CFR a inceput in avanposturi si repriza secunda, insa la prima iesire a stelistilor in ofensiva, Tiago l-a gasit cu o pasa inteligenta pe Dayro Moreno in marginea careului advers, columbianul s-a intors spre poarta si cu un sut cu dreptul l-a invins pe Stancioiu, restabilind egalitatea. Dupa o ocazie a clujenilor prin Traore, care a sutat peste poarta dintr-o pozitie buna, Kapetanos a ratat o ocazie monumentala in minutul 68, cand, dupa o centrare excelenta de la Moreno, mingea a fost respinsa de Stancioiu pana la atacantul grec care a sutat mult prea slab, dandu-i ocazia portarului clujean sa respinga, desi era cazut la pamant.
Minutul 74 a readus egalitatea numerica pe teren, Panin primind al doilea cartonas galben, pentru un gest nesportiv, clujeanul incercand sa intarzie executarea unei faze fixe a Stelei. Dupa doar un minut, Kapetanos si-a mai trecut in cont o ocazie de zile mari, sutul sau din interiorul careului zguduind transversala portii lui Stancioiu, care a fost salvat inca o data de bara. Cu 6 minute inainte de epuizarea timpului regulamentar, Ricardo Pedriel, proaspat intrat in teren in locul lui Kapetanos, a ramas singur cu Stancioiu, a intrat in careu, insa jenat din spate de Muresan, a pierdut din viteza, Stancioiu reusind sa se arunce pe minge inainte ca stelistul sa suteze. Steaua a cautat golul victoriei in ultimele minute, prin atacuri disperate in jumatatea adversa, insa Semedo, Toja si Ochirosii n-au reusit sa trimita o centrare utilizabila pentru Pedriel, partida incheindu-se la egalitate, 1-1.

Page time :0.2161 (s) | 22 queries | Mysql time :0.026139 (s)