Remiza nimanui

8 Mai 2008
1410 Vizualizari | 1 Comentarii
• Poli Iasi a reusit sa scoata un rezultat de 0 la 0 in ultima partida a campionatului pe un teren foarte greu la Galati • La acest scor, iesenii au reusit sa se claseze la final pe locul 11 • Meciul a fost probabil ultimul pentru antrenorul Ionut Popa, cel mai longeviv antrenor din Divizia A, cu patru sezoane consecutive la Iasi • In urma acestui rezultat, Poli Iasi a reusit sa impiedice pe Otelul Galati sa mearga in Cupa UEFA Intertoto, cel putin pana la decizia Comisiei de Apel cu privire la pierderea partidei cu Vasluiul cu 3 la 0

Poli Iasi a reusit sa scoata un rezultat de 0 la 0 in ultima partida a campionatului pe un teren foarte greu, la Galati, scor la care iesenii au reusit sa se claseze la final pe locul 11. Partida de la Galati a inceput sub auspiciul ultimului meci al lui Ionut Popa la echipa din dealul Copoului, miza Politehnicii fiind aceea de a-si conserva pozitia a noua in clasament, pozitie care putea aduce mai multi bani la Iasi din drepturile de televizare. Chiar daca Popa s-a aratat ingrijorat in privinta meciului, deoarece echipa avea mai multi jucatori indisponibili, dupa partida de acasa cu Universitatea Cluj, tehnicianul iesean spera la obtinerea unui rezultat pozitiv. Pentru Otelul, meciul avea o mai mare importanta intrucat galatenii luptau pentru pozitia a saptea care sa-i duca in Cupa UEFA Intertoto. Partida a inceput cu o dominare usoara a Otelului care a si reusit sa marcheze in minutul 10 prin Emil Jula. Golul a fost insa anulat pentru un fault in atac vazut de Augustus Constantin. Galatenii au continuat sirul ratarilor, dupa ce in minutul 12, acelasi Jula a trimis putin pe langa poarta lui Branet. Iesenii au continuat sa fie dominati de catre elevii lui Petre Grigoras, care au fost singuri pe teren, in afara lui Jula, Alejandro Viglianti avand o alta buna sansa de a marca. Pe finalul primei reprize, Otelul si-a mai trecut in cont inca un gol anulat prin acelasi Jula, de aceasta data pentru offside.

Nimic la nimic

Dupa pauza, antrenorul iesenilor a incercat sa schimbe ceva in compartimentul ofensiv inexistent in prima parte introducandu-l pe Buta, care a marcat un gol superb in ultima partida de acasa cu Universitatea Cluj si scotandu-l pe Bilba care nu s-a facut deloc remarcat. Tot Jula, in minutele 50 si 57 a ratat doua bune ocazii de a marca, fara succes insa pe tabela de marcaj. Otelul a continuat sa atace, jucatorii lui Grigoras fiind motivati si de faptul ca la pauza Vasluiul era condus deja cu 3 la 0 de Rapid. Desi Popa a mai facut o schimbare introducandu-l pe Paruolo in locul lui Miclea, galatenii au continuat sa zburde pe teren. Mai intai Viglianti in minutul 73, care a tras superb de la 25 de metri, Branet a respingand cu un reflex de senzatie, iar mai apoi Jelev, in minutul 74, a sutat putin peste poarta de la marginea careului. In ciuda dominarii totale de care au avut parte, iesenii au reusit sa mentina tabela de scor neschimbata, Branet reusind sa faca adevarate minuni. Dupa o ratare incredibila a lui Deac, care a sutat de la 8 metri, mingea fiind respinsa de pe linia portii, iesenii au fost foarte aproape de a da lovitura. Buta a scapat singur spre poarta lui Kolev, insa a fost ajuns din urma si deposedat. Iesenii au reusit in cele din urma sa scoata un rezultat alb, care nu a multumit pe nimeni, dar care ar putea sa lase afara din Cupa UEFA Intertoto pe Otelul Galati, cel putin pana la decizia Comisiei de Apel cu privire la pierderea partidei cu Vasluiul cu 3 la 0.

Otelul Galati - Poli Iasi 0-0 (0-0)