Remiza pe zapada pentru fotbalistii ieseni

1 Februarie 2007
1667 Vizualizari | 5 Comentarii
Paul Tincu
• Fotbalistii de la Politehnica Iasi au remizat in deplasare cu echipa Cetate Suceava, scor 1-1, intr-o partida disputata pe un teren acoperit cu un strat subtire de zapada • Golul iesenilor a fost marcat in minutul 20 de atacantul ceh Martin Cernoch, care cinci minute mai tarziu a parasit terenul, accidentat • Antrenorul Ionut Popa a folosit pe postul de fundas dreapta un jucator sarb, Stancovici, sosit in probe, dar care nu a convins si a parasit deja echipa • Urmatorul amical al Politehnicii este programat la Iasi, sambata, de la ora 11.00, impotriva lui FC Vaslui

Pe un teren inghetat, acoperit cu un strat subtire de zapada, fotbalistii de la Politehnica Iasi au remizat, scor 1-1, cu echipa Cetate Suceava, intr-un amical disputat ieri la pranz. Acesta este al doilea semiesec consecutiv al trupei din Copou intr-o partida de verificare, dupa egalul cu Laminorul Roman, scor 2-2. Golul iesenilor a fost marcat in minutul 20 de atacantul ceh Martin Cernoch, care cinci minute mai tarziu a parasit terenul, usor accidentat la genunchi. Sucevenii au egalat insa imediat dupa pauza, astfel ca Poli nu a reusit sa transeze primul amical mai serios disputat in aceasta pauza competitionala. Antrenorul Ionut Popa a folosit pe postul de fundas dreapta un jucator sarb, Stancovici, sosit in probe, dar care nu a convins si a parasit deja echipa, dupa numai 35 de minute jucate in tricoul Politehnicii. La sfarsitul partidei, in care brazilianul Anderson Ribeira, varful in varsta de 24 de ani adus de la FC America, nu a evoluat din cauza accidentarii de la amicalul cu Laminorul, tehnicianul iesean a parut mai degraba nemultumit de starea proasta a terenului decat de evolutia elevilor sai. "A fost un joc disputat pe un teren cu zapada, iar baietii au avut crampoane turnate, care nu sunt recomandate pentru o astfel de suprafata. In aceste conditii, elevii mei abia s-au putut tine pe picioare si au fost mai atenti la echilibru decat la fazele de joc", a spus la finalul partidei Ionut Popa, care nu a exclus chiar varianta ca Poli sa renunte de astazi la brazilianul Ribeira.

Doi jucatori la nationala

Impotriva sucevenilor, antrenorul Ionut Popa a trimis in teren urmatorul unsprezece: Branet (`46 Marc) - Stancovici (`35 Buta), Bernard, Ciobanu, Adrian Ilie (`70 Irinel Ionescu), Toma (`70 Dianu) - Miclea (`46 Miclea), Mijin (`75 Mitrovic), Sfarlea (`75 Ciubancan) - Cernoch (`25 Bilba - `75 Leucuta), Palimaru. Urmatorul amical pentru trupa din dealul Copoului este programat sambata, de la ora 11.00, la Iasi, impotriva formatiei FC Vaslui. Acesta este primul joc de verificare mai puternic din aceasta pauza competitionala, pana acum iesenii intalnind adversari din ligile a doua si a treia. In afara jocului cu vasluienii, Poli va mai intalni urmatoarele echipe: FCM Bacau (la Iasi pe 6 februarie si la Bacau, pe 8 februarie); FC Botosani (la Iasi, pe 10 februarie); Cetatea Suceava (la Iasi, pe 14 februarie) si Ceahlaul Piatra Neamt (la Iasi, pe 17 februarie). Etapa a XX-a, prima din acest an, a returului Ligii I de fotbal este programata pe 24 februarie, data la care Poli Iasi va primi vizita echipei FC National Bucuresti. Imediat dupa aceasta partida va fi programat sfertul de finala cu Poli Timisoara, pe data de 28 februarie, dupa care, trei zile mai tarziu, Poli Iasi se va deplasa la Targu Jiu pentru meciul cu Pandurii din localitate. Pana atunci insa, ieri, antrenorul principal al echipei nationale de tineret, Emil Sandoi, a anuntat lotul de 18 jucatori convocati pentru meciul amical dintre Republica Moldova si Romania, programat in ziua de 6 februarie, de la ora 19.00, la Tiraspol. Intre cei 18 tineri tricolori se numara si doi fotbalisti ai Politehnicii Iasi. Este vorba despre Paul Tincu si despre Clement Palimaru, care trebuie sa se prezinte la reunirea lotului duminica, la ora 10.30, la Centrul de Fotbal de la Mogosoaia.