Remiza Providentei

2 Octombrie 2006
1496 Vizualizari | 1 Comentarii
• Politehnica Iasi - Steaua Bucuresti 1-1 (0-0), in etapa a X-a a Ligii I de fotbal • Golul iesenilor a fost marcat in ultimele secunde ale partidei de Srecko Mitrovic, la prima reusita in Romania • Pana atunci insa, Poli a fost dezavantajata clar de brigada de arbitri condusa de Tiberiu Lajos, care ar fi trebuit sa dicteze doua penaltiuri pentru gazde • Ambele echipe au terminat jocul cu cate doi jucatori mai putin, eliminati de un arbitru Lajos care a tras cat a putut cu Steaua • Campionii au fost de nerecunoscut si la Iasi, unde au parut obositi si in criza de idei • Etapa viitoare, dupa doua saptamani de pauza, Poli va intalni in deplasare formatia FC Arges Pitesti

Singuri impotriva tuturor este sloganul echipei Rapid Bucuresti, dar care aseara s-a potrivit de minune fotbalistilor de la Politehnica Iasi, care au fost nevoiti sa lupte nu doar cu campionii de la Steaua, ci si cu brigada de arbitri condusa cu onor de Tiberiu Lajos. Acelasi Lajos care sezonul trecut acorda un penalty hilar Rapidului, prin care giulestenii castigau cu 1-0 in fata Politehnicii. De aceasta data, timisoreanul trimis pe teren sa imparta dreptatea si, culmea, platit regeste pentru asta, i-a dezavantajat flagrant pe ieseni, carora nu le-a acordat doua lovituri de la unsprezece metri clare ca lumina zilei. Recitalul lui Lajos a inceput in minutul 41, cand Gavatorta a fost faultat in careu de Ghionea, dar centralul din Timisoara a dictat lovitura libera din afara suprafetei de pedeapsa. In plus, in actul secund, in minutul 58, Goian il trage de tricou pe Bilba in suprafata de pedeapsa, Lajos a fluierat fault, i-a acordat al doilea cartonas galben, dar a mutat incredibil mingea pe linia de 16 metri a careului. Degeaba au protestat spectatorii, degeaba s-a agitat capitanul Bogdan Onut sa-i explice lui Lajos ca faultul a fost la cel putin un metru in interiorul careului, ca arbitrul a dictat lovitura libera de la marginea careului. Si pentru ca tacamul sa fie complet, in minutul 75, cavalerul fluierului (care numai cavaler nu a fost la Iasi) a indicat cu bucurie punctul cu var la poarta cealalta, la un presupus fault, la un duel aerian intre Gavatorta si Ovidiu Petre. Chiar si asa insa, Lajos nu-si terminase misiunea si i-a mai eliminat de pe teren pe fundasii centrali ai Politehnicii, Radu Ciobanu, pentru proteste la faza penaltiului si pe Onut, dupa un duel cu Gigel Coman, faza in urma careia a fost eliminat si mijlocasul stelist.

Tupeu

Prestatia jenanta a arbitrului timisorean Tiberiu Lajos, care, culmea, la Iasi a fost observat de Nicolae Grigorescu, de asemenea din Timisoara, a continuat si i-a impins pe stelisti de la spate atat cat a putut. Ca sa-si dovedeasca bunele intentii, dupa ce nu acordase doua lovituri de la unsprezece metri mai clare ca lumina zilei, centralul l-a iertat de eliminare pe Onofras, la un fault foarte dur la Nesu. Pana la urma, Providenta a facut dreptate si Poli a egalat in ultimele secunde de joc, prin noul intrat Srecko Mitrovic, la prima reusita in Romania si in tricoul Politehnicii. Astfel, degeaba s-a facut de ras Tiberiu Lajos la Iasi, ca Steaua, campioana Romaniei, nu a putut obtine decat o remiza. Steaua a castigat un punct, dar a pierdut cu siguranta mai multi fani din Iasi, scarbiti de modul in care o echipa campioana este impinsa de la spate de o brigada de arbitri care a uitat ca nu mai este pe vremea lui Ceausescu, cand fluiera dupa cum le dicta secretarul de partid. Culmea tupeului a atins-o insa Nicolae Dica, mijlocasul Stelei, care a declarat cu nonsalanta dupa meci ca echipa campioana a fost dezavantajata de arbitri. "Iesenii au depasit limitele regulamentului. Toti au jucat foarte dur. Nu stiu daca au facut-o pentru bani. Cred ca meritam victoria pentru ca am avut trei ocazii mari de a inscrie", a spus Nicolae Dica.

Ocaziile campionilor

Dincolo de arbitraj, Steaua, care a parut si la Iasi obosita si deconcentrata, a avut doua ocazii uriase in prima repriza, cand Badea si Oprita au trecut incredibil pe langa deschiderea scorului. Mai intai, in minutul 23, Badea, plecat dintr-o pozitie suspecta de off-side, a ramas singur cu Branet, l-a driblat pe acesta, dar s-a impiedicat in minge si a tras pe langa poarta. Sapte minute mai tarziu, stelistii au trecut din nou pe langa deschiderea scorului, dupa ce Radu Ciobanu a cazut in careu, Oprita a ramas singur cu toata poarta in fata si a sutat pe langa buturile lui Branet. In repriza a doua, stricata de la un capat la altul de arbitrul Tiberiu Lajos, iesenii au avut o ocazie uriasa in minutul 62, cand Cernoch a fost blocat in ultima clipa de Carlos, iar mingea a fost respinsa in corner de Ovidiu Petre. Dupa ce Dica a transformat penaltiul acordat cu multa usurinta de Lajos, centralul din Timisoara a scapat meciul din mana, iar ceea ce a urmat a semanat mai degraba cu gala Local Kombat, care s-a disputat la Iasi vineri noaptea. In toata aceasta nebunie, cand nimeni nu se mai astepta si cand toata lumea isi indrepta furia spre Lajos, Bilba a primit o minge in careu, a pendulat si a centrat in fata portii, de unde Srecko Mitrovic a inscris, aruncand in delir intregul stadion. "Este cea mai fericita zi din viata mea", spunea la final Mitrovic, multumit ca a inscris un gol cat o victorie pentru Poli, sintetizand perfect starea de spirit a miilor de iubitori ai fotbalului din Iasi.

Declaratii la finalul partidei:

Cosmin Olaroiu, antrenor Steaua Bucuresti: "A fost un joc foarte disputat, care la final a degenerat. Pentru mine conteaza mai putin rezultatul si mai mult ca am pierdut doi jucatori accidentati. Toata lumea se astepta la altceva si cand colo noi am terminat meciul in sapte jucatori, ca o echipa de handbal. Vad oricum ca nimeni nu ia nici o masura asa ca nu mai am ce sa comentez. Cred doar ca arbitrul Tiberiu Lajos a scapat jocul din mana. Daca nici la Nesu nu mai este fault de cartonas rosu, atunci eu ma las de fotbal. Chiar daca am facut egal, nu cred insa ca am pierdut campionatul. Mai sunt destule puncte in joc si eu cred ca avem puterea sa ne revenim. Am jucat foarte multe meciuri pana acum si de aceea in jocul nostru se observa o oboseala. Chiar si asa insa, cine va fi convocat la echipa nationala, va merge fara probleme din partea noastra"
Ionut Popa, antrenor Politehnica Iasi: "Rezultatul ar trebui sa ma bucure, dar eu nu ma entuziasmez asa tare pentru ca am pierdut doi jucatori pentru meciul cu Argesul, din etapa viitoare, pe doua posturi foarte importante, acela de fundas central. Ma apasa aceste eliminari, pentru ca este foarte greu sa alcatuiesc o echipa competitiva. Echipa mea merita felicitari, pentru felul in care a luptat si ma bucur ca Dumnezeu mi-a dat inspiratia sa fac doua schimbari in finalul partidei si i-am introdus pe Mitrovic si Claudiu Ionescu, care au contribuit decisiv la acest egal. Ii felicit pe baieti pentru inteligenta si chiar daca eu as fi vrut sa castigam, mai ales ca Steaua a parut obosita. Totusi, stelistii puteau castiga lejer acest meci, daca nu ratau incredibil in doua randuri, in prima repriza. Pentru ieseni a fost oricum o sarbatoare astazi si le multumesc spectatorilor pentru felul in care ne-au incurajat pe toata durata partidei. Dedic acest punct familiei mele, care trece acum prin momente dificile, dar sper sa ma inteleaga ca nu pot fi aproape de ei, pentru ca iubesc prea mult aceasta meserie."

Caseta tehnica a partidei: Politehnica Iasi - Steaua Bucuresti 1-1 (0-0)

Marcatori: Mitrovic (`90+3) / Dica (`76-pen.)
Stadion: Emil Alexandrescu
Vreme: frumoasa
Spectatori: 12.000
Gazon: bun
Formatii: Politehnica Iasi: Branet - Toma (`83 Tincu), Onut, Ciobanu, Bordeanu - Onofras, Gavatorta, Saric (`90 Mitrovic), Sfarlea (`90 Claudiu Ionescu) - Bilba si Cernoch. Antrenor: Ionut Popa.
Steaua Bucuresti: Carlos - Nesu, Goian, Ghionea, Stancu (`88 Baciu) - Bostina (`63 Nicolita), Paraschiv, Ovidiu Petre, Oprita (`68 Coman) - Dica, Badea. Antrenor: Cosmin Olaroiu.
Jucatorul meciului: Ionut Bilba.
Arbitri: Tiberiu Lajos - 3, Zoltan Szekely - 6, Octavian Sovre - 5.