Revansa lui Simionas

3 Noiembrie 2003
672 Vizualizari | 0 Comentarii
•Poli Iasi - Gloria Buzau 1-0, in etapa a XI-a a Diviziei B la fotbal •Meciul a fost decis de inspiratia antrenorului Vasile Simionas, acuzat dupa meciul de la Braila ca nu a putut gestiona avantajul avut la pauza •Publicul prezent la stadion a incurajat echipa ca in vremurile bune

Dupa incredibilul meci de la Braila, fotbalistii ieseni s-au intors pe stadionul din Dealul Copoului, pentru a disputa, in prezenta a peste 6.000 de spectatori, meciul cu fosta rivala la promovare din sezonul trecut, Gloria Buzau. Meciul se anunta foarte dificil si prin prisma faptului ca actualul antrenor al buzoienilor, Leonida Nedelcu, a antrenat si la Iasi, pe perioada a 2 mandate, si astfel cunostea foarte bine punctele forte ale iesenilor. De altfel, Loni, cum era poreclit de suporteri, a recunoscut la conferinta de presa ca a avut un avantaj in acest joc prin blocarea jucatorilor Luca, Pacurar, Cristea si Mitruc.
Gazdele incep in forta partida si, in minutul 3, dupa o centrare a lui Cercel de pe stanga, Mitruc trimite cu capul putin alaturi. Un minut mai tarziu, Pacurar este aproape de a specula un luft incredibil al portarului Ionescu. In acelasi minut, oaspetii reusesc singura lor faza periculoasa din prima repriza, cand, la capatul unui contraatac rapid, Dulcianu blocheaza un sut din interiorul careului. Iesenii nu au clarviziune in atac, iar singurele ocazii in primul act apar in urma unor centrari in careul advers, lucru paradoxal avand in vedere masivitatea fundasilor centrali buzoieni. Au ratat pe rand Luca, Cristea si Pacurar, care nu au reusit sa gaseasca cadrul portii aparate de Ionescu. Oaspetii s-au mai remarcat in prima repriza doar prin desele fragmentari ale jocului, fapt ilustrat foarte bine in minutul 29 cand, in urma unui corner in careul iesean, unul dintre fotbalistii buzoieni a primit cartonas galben pentru simulare, dupa ce a cazut ca si secerat in fata capitanului Bernard.

Schimbarile lui Simionas

In repriza a doua, antrenorul Vasile Simionas a observat fragilitatea flancului stang si il introduce pe Vintila pe partea dreapta, in locul unui Stavila, aproape inexistent. Dupa aceasta schimbare, Mitruc trece in centru, iar Cristea revine pe postul care l-a consacrat, acela de mijlocas stanga. Fotbalistii ieseni domina, dar dominarea lor este sterila. In minutul 57, Simionas incearca sa revitalizeze atacul si-l schimba pe Luca cu Balba. Blondul atacant iesean isi intra in rol si are, in minutele 65 si 72, doua bune oportunitati de a deschide scorul. Simionas se dovedeste din nou un maestru al schimbarilor si, dupa o faza lucrata de Balba, Vintila ridica publicul in picioare cu o frumoasa lovitura de cap din interiorul careului: 1-0. Odata venit golul izbavitor, gazdele se dezlantuie si, la faza imediat urmatoare, Cercel trimite un sut putin peste poarta din afara careului.
Oaspetii, nemultumiti cu acest scor, ies mai mult la joc si, in minutul 78, rateaza o imensa ocazie de a egala. Dupa un corner de pe partea dreapta, Vlaicu trimite o lovitura de cap spre poarta lui Dulcianu, care respinge in bara si apoi peste poarta. Iesenii au si ei o bara prin Pacurar, cu 9 minute inainte de finalul meciului. Jocul are un final dramatic, jucatorii antrenati de Leonida Nedelcu avand 2 suturi foarte periculoase, scoase excelent de Dulcianu. Ca sa treaca timpul, antrenorul iesean mai face o schimbare, intarziata insa foarte mult de neexperimentatul arbitru din Rasnov. Partida se incheie in uralele publicului, care a invatat parca, din nou, sa-si sustina favoritii pana la final si mai ales in momentele grele. Fotbalistii lui Simionas au mai trecut un examen, dar saptamana viitoare ii asteapta un alt meci dificil, in deplasare la Poiana Campina (satelitul lui Dinamo Bucuresti), acolo unde Dacia Braila a invins lejer, cu scorul de 3-1.

Ironia lui Nedelcu

La conferinta de presa de dupa joc, antrenorul oaspetilor a recunoscut superioritatea iesenilor, dar a contestat arbitrajul lui Codrut Nicoara. "Recunosc ca iesenii au meritat victoria, pentru ca au practicat un joc mai bun decat al nostru si au fost mai atenti la finalizare. Totusi, cred ca ar fi fost mai bine daca ne arbitra Anton Helesteanu, pentru ca as fi avut siguranta ca el este corect", a declarat Nedelcu.
De partea cealalta, Vasile Simionas a declarat: "A fost unul din cele mai grele jocuri pe care le-am desfasurat pana acum. Din pacate nu am avut prea multe informatii despre actuala echipa a Buzaului, care a pierdut foarte multi jucatori fata de anul trecut. Nu pot sa nu remarc atitudinea superba a publicului iesean, care astazi a dovedit ca stie sa-si incurajeze echipa favorita".
In fata a peste 6.000 de spectatori, pe un gazon bun si o vreme excelenta, s-au infruntat urmatoarele formatii: Poli Iasi: Dulcianu, Gheban, Bernard, Ilie, Ionescu, Cercel, Mitruc, Cristea, Stavila, Pacurar si Luca. Gloria Buzau a inceput meciul in urmatoarea formula: Ionescu, Balan, Petre, Vlaicu, Medrea, Ilie, Teaca, Stan, Sorin Pana, Dan Pana, Oprea.
A arbitrat confuz Codrut Nicoara, din Rasnov, bine ajutat totusi de asistentii Irina Mart si Neculai Botezatu.

In etapa a XI-a a Diviziei B de fotbal s-au inregistrat urmatoarele rezultate: Callatis Mangalia-Metalul Plopeni 1-0; Midia Navodari-CSM Medgidia 2-0; FC Onesti-Oltul Sf. Gheorghe 2-0; Unirea Focsani-Laminorul Roman 0-3; FC Vaslui-Precizia Sacele 2-0; Petrolul Moinesti-Electrica Constanta 1-0; Poiana Campina Dacia Unirea Braila 1-3;

Etapa a XII-a a Diviziei B, programeaza in data de 8 noiembrie, urmatoarele jocuri: Poiana Campina-Poli Iasi; Metalul Plopeni-Gloria Buzau; CSM Medgidia-Callatis Mangalia; Oltul Sf. Gheorghe-Midia Navodari; Laminorul Roman-FC Onesti; Precizia Sacele-Unirea Focsani; Electrica Constanta-FC Vaslui; Dacia Unirea Braila-Petrolul Moinesti.