Rezervele au adus trei puncte de aur Politehnicii

18 Noiembrie 2008
1450 Vizualizari | 3 Comentarii
• Poli Iasi- CS Otopeni 2-0 (0-0), prin golurile marcate de Kalai si Ignatov • Cele doua rezerve au adus victoria trupei lui Ionut Popa, lucru care mentine deocamdata echipa din dealul Copoului pe linia de plutire • Iesenii au fost dezavantajati flagrant de arbitrul Teo Craciunescu, dar au avut caracter si au obtinut trei puncte de aur • In etapa urmatoare, Poli Iasi se va deplasa la Buzau, unde va juca impotriva ultimei clasate

Singuri impotriva tuturor este sloganul Rapidului din Giulesti, dar poate fi aplicat fara probleme si la Politehnica Iasi. Parasiti de actionari, fotbalistii ieseni au avut de indurat impotriva nou-promovatei CS Otopeni si un arbitraj ostil al lui Teodor Craciunescu, un cavaler al fluierului care a furat pe fata formatia ieseana. Onor fiul lui Ioan Craciunescu l-a eliminat in minutul 60 pe Onut pentru injurii si a impins de la spate atat cat a putut trupa din Otopeni.

Fara bani, cu un arbitraj potrivnic, era clar ca Onut si compania nu vor putea obtine al patrulea succes al sezonului. Cateva mii de spectatori si orgoliul jucatorilor lui Ionut Popa au facut insa ca Poli sa invinga pe CS Otopeni, prin doua reusite ale rezervelor Iosif Kalai si Stojan Ignatov, care au adus un pic mai multa liniste in Copou. Presati de situatia din clasament, iesenii au inceput partida in forta si numai dupa cateva minute de la startul jocului au si inceput sa se aseze in jumatatea echipei din Otopeni. Cel putin in primele douazeci de minute, echipa oaspete nici macar nu a contat in atac, cei care au condus ostilitatile fiind baietii antrenati de Ionut Popa. Prima ocazie a partidei s-a consumat in minutul trei, cand ieseanul Milea obtine o lovitura la 20 de metri de buturile adverse, dupa un fault al fundasului Diogo. Desi Sebastian Sfarlea a sutat in stilul sau caracteristic, portarul Otopeniului a reusit sa respinga balonul si sa impiedice deschiderea scorului. Cu toate astea, iesenii nu s-au lasat mai prejos si au continuat sa puna presiune pe ilfoveni in speranta ca pana la pauza vor trece in avantaj. Acest lucru putea fi posibil daca Tanasa fructifica o centrare venita de pe partea dreapta in interiorul careului de la Romulus Miclea, insa atacantul alb-albastru nu a reusit sa introduca mingea in poarta, ratand de putin executia. Acelasi Tanasa s-a jucat cu inimile suporterilor chiar inainte de pauza cand, scapat singur spre poarta adversa, a preferat o scarita in loc sa suteze direct, iar portarul oaspetilor a retinut balonul cu usurinta. Cum pana la pauza nu s-a mai intamplat nimic notabil, cele doua combatante au intrat la cabine exact cum au si inceput jocul, cu un scor alb (0-0).

Inspiratul Popa

Cea de-a doua repriza a inceput tot in nota de dominare a iesenilor, care cautau de acum sa se impuna si pe tabela de marcaj. O prima ocazie mai notabila a debutului reprizei s-a consumat in minutul 55, cand acelasi neobosit Sfarlea a centrat la coltul lung pentru Onut, iar fostul jucator al lui Dinamo cade in careul mic, insa arbitrul Craciunescu nu acorda nimic. Acelasi Onut a fost eliminat foarte usor de Teo Craciunescu, cinci minute mai tarziu, pentru proteste. Cand Craciunescu junior credea ca a dat o mana de ajutor oaspetilor, cei peste 4 mii de spectatori si orgoliul fotbalistilor ieseni aveau sa intoarca soarta partidei. Ca o ironie a sortii, Poli a reusit sa deschida scorul chiar prin inlocuitorul lui Onut, Iosif Kalai, care dupa o faza fixa a sutat formidabil din interiorul careului direct in vinclul portii celor din Otopeni. La nici trei minute dupa golul lui Kalai, o alta rezerva introdusa de tehnician pe parcursul celei de-a doua reprize a facut ca scorul de pe tabela de marcaj sa se modifice pentru a doua oara. Ignatov a majorat diferenta la doua goluri dupa ce a sutat frumos la firul ierbii din interiorul careului, fara replica din partea portarului advers. Golul doi a turnat plumb in picioarele ilfovenilor, iar acest lucru nu a putut decat sa usureze munca moldovenilor, care au conservat rezultatul, iar la final s-au vazut cu inca trei puncte in cont. Dupa ce s-a scurs si cea de-a 15 etapa, Poli a acumulat 15 puncte, la egalitate cu Gloria Bistrita si Gaz Metan Medias, dar cu golaveraj superior si mai capata o gura de oxigen in tentativa de a evita retrogradarea in Liga a II-a. In fata a peste 4 mii de spectatori care au sustinut echipa din primul pana in ultimul minut, Ionut Popa a inceput partida in formula: Branet - Pecnik, L. Munteanu, Onut, Buta (`64 Kalai) - Sfarlea, Milea, Naidin, R. Miclea (`45+1 Nuno Viveiros) - Bratu (`58 Igantov) - Tanasa. De cealalta parte, antrenorul Otopeniului a gandit un prim unsprezece format din: Pirgov-Scarlatache, Nibombe, Pereira Diogo, Dumitrescu-Jaime Junior (`81-Draghici), Pirvu, Margarit (`86-Negru), Constantin (`78-Menassel)-Ganea, Kall. In etapa urmatoare, Poli Iasi se va deplasa la Buzau, unde va juca impotriva ultimei clasate, Gloria din localitate, joc unde iesenii pot obtine inca trei puncte vitale.

"Nu-i voi uita niciodata pe suporteri"

La finalul partidei, antrenorul Ionut Popa era multumit ca iesenii au luat toate cele trei puncte. "Sunt bucuros ca am reusit sa castigam un joc care era ca si pierdut, deoarece am ramas in inferioritate numerica. Totul se datoreaza vointei si dorintei jucatorilor mei. S-a vazut ca Dumnezeu ii ajuta pe cei care muncesc si merita sa aiba satisfactii. Astazi (ieri - n.r.), elevii mei au jucat numai pentru suporteri", a spus Popa. Tehnicianul iesenilor l-a ironizat pe centralul Teodor Craciunescu, care l-a eliminat pe Onut in minutul 60, la scorul de 0-0: "Mie mi-a placut cum a arbitrat Teodor Craciunescu, e un baiat bun, de viitor, si chiar am fugit dupa el sa-i spun asta". Ionut Popa a afirmat ca el ar juca mai ofensiv, dar isi alege tactica in functie de jucatorii pe care ii are la dispozitie. "Tanasa joaca pentru ca nu am alt atacant la dispozitie. Daca jucatorii nu sunt nascuti sa atace, nu ataca. As incepe meciul si cu patru varfuri, dar daca nu stii sa faci un dribling si sa dai gol, tot degeaba. Odata la 48 de meciuri imi ies si mie schimbarile. Cine il mai scoate acum pe Kalai din echipa dupa golul marcat?", a spus Popa. Tehnicianul a precizat ca nu este deranjat de unele reactii negative ale fanilor la adresa sa. "Daca suporterii ma injura sau ma aclama, eu tot o sa le port un respect deosebit. La un meci cu Timisoara, cand acolo antrenor era Gheorghe Hagi, publicul iesean a afisat un banner mare in care scria ca eu sunt un rege. Este admirabil ce au facut si nu ii voi uita niciodata. Nu conteaza daca la meciul urmator ma vor injura". Capitanul Politehnicii spune ca a fost eliminat gratuit. Bogdan Onut a declarat la final ca doar a protestat si ca arbitrul ar fi trebuit sa elimine 6 jucatori la acea faza. De partea cealalta, antrenorul echipei CS Otopeni, Marian Bucurescu, a recunoscut ca Poli a meritat victoria. "Felicit Iasul pentru ca a stiut cum sa gestioneze acest joc. Au meritat victoria deoarece au prestat un joc mai bun decat noi. Dupa eliminarea lui Onut le-am cerut jucatorilor mei sa fie calmi, sperand ca vom putea marca, insa s-a creat o degringolada in aparare si am luat cele doua goluri. E drept ca am avut si noi cateva ocazii mari, dar le-am ratat", a spus Bucurescu.